Káva naša každodenná. Náš liek, naša energia. Koľko fotiek a príbehov by nebolo na Instagrame, ak by neexistovala káva? A koľkokrát by si sa ráno nemohol vykakať, keby si si hneď po zobudení neuvaril svojho ranného smrťáka a k tomu nezapálil cigaretku? Hmm? Nuž, ak piješ kávu každé ráno, tak patríš k miliardám ľudí, ktorí tento rituál vykonávajú s tebou. Vedel si, že každý deň sa jej vypije približne 2,25 miliárd šálok? Mnohí ju pijú čisto zo zvyku a pritom si neuvedomujú niektoré zaujímavé informácie o tejto zázračnej tekutine. A tak sme sa rozhodli, že ti o káve niečo prezradíme.
1. O sile kávy koluje mnoho legiend. Zamýšľal si sa nad tým, aká je najsilnejšia káva? Nie je to tá, po ktorej tri dni nezaspíš, a ani tá z ktorej sa ráno poriadne vyprázdniš. Sila kávy sa totižto nedá odmerať aj napriek tomu, že existuje mnoho parametrov, ktorými sa hodnotí. Jedno je však viac než isté, na každého zaberá inak.
2. Ak pijete kávu, aby ste sa trošku prebrali či ,,osviežili“, mali by ste si vybrať aj správny čas. Dôležitú funkciu zohráva kortizol v tele. Väčšina ľudí má vysokú hladinu kortizolu v tele medzi 8:00 a 9:00 ráno. Ďalší vrchol je medzi 12:00 a 13:00 a posledná vysoká hladina je od 17:30 do 18:30. Lepšie je piť kávu až keď sa cítite unavení. No a ak chcete večer zaspať, po 18:30 by ste ju už nemali popíjať.
Bla, bla, bla… To sú fakty, no poďme na realitu. Na kávu je vždy správny čas. Je jedno či je 6 hodín ráno alebo polnoc. Obzvlášť, ak si študent a máš pred skúškami. To isté však robia všetci, ktorí pracujú na nočných, vrátane lekárov, sestričiek, hasičov, kamionistov a mnoho, mnoho iných. Kortizol, nekortizol, keď nechceš v práci zaspať, musíš si dať kávu.
3. Nemeckí vedci zistili, že kombinácia kávy a liekov zvyšuje ich účinok. Pozor však na Redbull. Legendy hovoria, že keď jedno ráno vypil Jano kávu a zapil Redbullom, až po polhodine na diaľnici zistil, že auto nechal doma.
4. Dôležité je aj to, koľko trvá účinok kávy. Ak pijete kávu okolo 9:00 alebo 13:00, vo vašom tele zostane iba 100 mg kávy. Ak si kávu doprajete po 15:00, účinok bude trvať až do noci.
5. Mletá káva by sa mala spotrebovať do 15 minút. Vedeli ste, že ak pomeliete čerstvé kávové zrnká, mali by ste ich čím skôr zaliať vodou a vypiť? Vyzerá to tak, že aj káva má svoju životnosť. Po dobe 15 minút vraj stráca chuť a vy by ste mali problém odlíšiť ju od ostatných druhov káv.
6. Na výrobu 900 g balenia kávy je potrebné obrať až dva kávovníky. Z kríka je ku tomu možné zbierať plody až po troch rokoch od zasadenia.
7. Aj káva potrebuje dýchať. Pitie kávy nie je len o jej pití, ale aj o správnom balení. Kvalitná káva totiž obsahuje ventil, ktorým sa prebytočný vzduch dostáva z balenia von, ale nie dnu. A takto váš tekutý zázrak vydrží dlhšie čerstvý.
8. Káva ovplyvňuje aj športové výkony. To, že si dáš 10 šálok za deň však neznamená, že sa z teba stane druhý Peter Sagan či Michael Phelps. Kofeín zvyšuje hladinu adrenalínu a presne to pomáha človeku dosiahnuť lepšie výsledky.
9. Afričania si zvykli v minulosti miešať živočíšny tuk s mletými kávovými bobuľami. Vytvorili akúsi hmotu, ktorú jedli, aby získali energiu.
10. Mnoho ľudí si myslí, že čím silnejšia je chuť a tmavšia farba, tým viac kofeínu musí byť v káve. Praženie kávy však na to nemá vplyv.
11. A touto informáciou nepoteším najmä ženy, ale vo svojej podstate všetkých, ktorí sa snažia schudnúť. Pitie kávy totižto istým spôsobom pomáha telu priberať. Deje sa tak kvôli kofeínu, ktorý počas spánku narúša náš cyklus a na druhý deň sa práve kvôli nemu cítime slabší a to nás pokúša viac jesť naše obľúbené maškrty.
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: depositphotos.com