Slováci sú malý národ. Máme iba zopár svetovo uznávaných filmov, avšak svoju „veľkosť“ sme si neraz kompenzovali tým, že sme točili viac než zlé filmy. Dnes sa pozrieme na najhoršie hodnotené slovenské filmy v histórii našej kinematografie. Nejeden ťa možno prekvapí, ďalší ťa možno rozosmeje, a ak si už nejaký z týchto filmov pustíš, dúfame, že všetko dopadne v poriadku.
Ide totižto o filmy, na ktorých kvalite sa zhodlo mnoho ľudí. Aktuálne hodnotenia pochádzajú z webu ČSFD, čiže česko-slovenský web na hodnotenie a komentovanie filmov. Tu máme pravdepodobne najväčšiu šancu zachytiť to, akú mienku majú o slovenských filmoch tí, ktorí sa s nimi mohli za život stretnúť najviackrát. Treba ale poznamenať, že aj filmy so 40 % môžu byť absolútne neznesiteľné.
V tomto rebríčku sa ponoríme do hlbín, priamo medzi najhoršie hodnotené slovenské filmy, a ukážeme ti, ako vyzerá filmová bieda. Na ČSFD môžeš hodnotiť filmy na stupnici od „odpad!“, čo znamená 0, až po 5 hviezd. Väčšina týchto filmov si vyslúžila enormné množstvo hodnotenia „odpad!“. Tak sa teda bez zbytočných okolkov vrhnime na to!
10. Ženy môjho muža (2009, 31 %)
Film Ženy môjho muža je slovenská romantická dráma, ktorú režíroval Ivan Vojnár. Rozpráva príbeh milostného trojuholníka, kde hlavnými postavami sú ženatý muž Andrej, jeho manželka a jeho milenka, ktorá je zároveň mladá žena s nádejou na lásku. Andrej je úspešný podnikateľ, no jeho osobný život je komplikovaný a napätý kvôli nevere.
Dej sa sústreďuje na otázky morálky, vzťahov a hľadania vlastného šťastia v komplikovaných situáciách. Film sa zároveň snaží byť poetický, introspektívny a emocionálne nabitý, no výsledný efekt podľa mnohých divákov nevyznel tak, ako tvorcovia zamýšľali.
Kde to teda skrachovalo? Pravdepodobne všade. Diváci kritizovali hlavne technické spracovanie, ale aj vedenie príbehu, slabý emocionálny dopad a hlavne extrémnu predvídateľnosť. Jednoducho to nepôsobilo ako film z roku 2009.
9. Zostane to medzi nami (2004, 26 %)
Ďalšia romantická dráma, ktorých uvidíme v tomto zozname ešte dosť. Zostane to medzi nami od režiséra Mira Šindelku rozpráva príbeh 3 ľudí, ktorí nedokážu žiť vo dvojici. Jeden vzťah sa preklápa cez druhý a emócie lomcujú hlavnými postavami, akoby boli tínedžeri. Diváci film zniesli zo sveta kvôli predvídateľnosti, extrémne zlému technickému spracovaniu a prehnane melodramatickému príbehu a hereckým výkonom.
Možno to ale nebola chyba hercov, keďže diváci i kritici poukazovali aj na scenár, ktorý je až príliš kostnatý a umelo znejúci. Film sa natáčal dominantne v Bratislave a začíname tu vidieť trend. Najhoršie hodnotené slovenské filmy sú prevažne romantické drámy.
8. Vášnivý bozk (1994, 22 %)
A sme späť pri Mirovi Šindelkovi. Jeho film Vášnivý bozk má síce scenár od kvalitného scenáristu Ondreja Šulaja, avšak na dno ho ťahajú podobné elementy ako pri filme Zostane to medzi nami. Melodramatickosť, nešťastné technické spracovanie a zvláštna, nekonzistentná réžia. Príbeh je jednoduchý, hlavná hrdinka zisťuje, že jej manžel je jej neverný, a jej život sa začína rozpadať.
Vo filme hrali aj známe osobnosti slovenského filmu, ako napríklad Jozef Kroner, Ivana Chýlková, Roman Luknár a Andrej Hryc. Film sa taktiež snaží byť experimentálny, avšak na väčšinu divákov to viditeľne nezapôsobilo.
7. Líštičky (2009, 23 %)
Mira Fornay patrí medzi najzaujímavejšie a najoriginálnejšie režisérky na Slovensku. Jej prvý film Líštičky ale v našich vodách nespravil príliš veľké vlny. Možno aj spravil, ale nie pozitívne. Vo filme ide o dve sestry, ktoré sa ocitli v Írsku a snažia si rozbehnúť lepší život. Dvojica je úplne rozdielna, čiže dochádza ku konfliktom, čo tvorí srdce filmu.
Prečo teda patrí medzi najhoršie hodnotené slovenské filmy? Podľa divákov a recenzentov na stránke ČSFD nemá film žiadnu katarziu, neustále má depresívnu atmosféru a nemá jednoznačné posolstvo. Ľudia sa jednoducho nevedeli rozhodnúť, čo si o filme myslieť.
Film Líštičky sa pokúšal byť umeleckým a introspektívnym dielom o migrácii a sesterských vzťahoch, ale jeho spracovanie bolo podľa mnohých divákov príliš sterilné a neosobné, čo viedlo k vlažným recenziám. Mnohí diváci ale ocenili pútavú tému, ktorú film priniesol.
6. Spiknutie (2012, 23 %)
Spiknutie je mysteriózny horor z dielne režisérskej dvojice Gabriela Hoštaja a Romana Lazara. Dej sa točí okolo záhadných vrážd, kúziel a nadprirodzených javov. Pôvodne malo ísť o krátky film, z ktorého sa ale stal celovečerný. To bola rozhodne chyba. Tvorcovia mali veľké plány a dúfali, že horor takéhoto typu sa bude diváckej obci páčiť, avšak mýlili sa.
Diváci aj kritici poukazovali na to, že to vôbec nepripomína horor, za čo mohla pravdepodobne nedostatočná prítomnosť hororových elementov. Ďalej diváci kritizovali aj slabé postavy, málo napätia a kopu technických nedostatkov.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane