Na Slovensku pôsobí množstvo úspešných firiem, ktoré sa môžu pochváliť impozantnými tržbami. V tomto článku sa pozrieme na 5 najväčších hráčov na slovenskom trhu, ktorí svojimi obchodnými aktivitami ovplyvňujú hospodárstvo krajiny.
5. Všeobecná zdravotná poisťovňa
Na piatom mieste medzi subjektmi s najvyššími tržbami na Slovensku za rok 2023 sa objavila štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), hoci nejde o tradičnú obchodnú spoločnosť. Jej tržby v danom roku dosiahli sumu 4,602 miliardy eur. Treba však zdôrazniť, že tieto príjmy predstavujú zdravotné odvody Slovákov, ktoré tvoria základ financovania poisťovne, píše portál oPeniazoch.sk.
Zisk VšZP v roku 2023 dosiahol len 8 miliónov eur, pričom do výsledkov bolo započítaných aj 350 miliónov eur, ktoré štát prerozdelil od súkromných poisťovní. Bez tohto prerozdeľovacieho mechanizmu by sa štátna poisťovňa ocitla vo výraznej strate. Na finančný rok 2024 však už VšZP avizuje záporné hospodárenie.
4. Slovenské elektrárne
Slovenské elektrárne, v minulosti čiastočne sprivatizované, dnes spravuje Energetický a priemyslový holding Daniela Křetínského v spolupráci s talianskou spoločnosťou Enel. Podiel štátu v spoločnosti sa tak znížil na tretinu. Rok 2023 bol pre elektrárne mimoriadne úspešný.
Spoločnosť dosiahla tržby vo výške 4,79 miliardy eur, pričom na jej úspechu sa výrazne podieľalo spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Slovenské elektrárne dosiahli tiež za rok 2023 zisk 558 miliónov eur, čo bolo najviac spomedzi všetkých firiem na Slovensku. Tento výsledok podporili aj nižšie ceny elektriny v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
3. Slovnaft
Tretie miesto v rebríčku najvyšších tržieb na Slovensku za rok 2023 patrí rafinérii Slovnaft, ktorá je súčasťou maďarskej skupiny MOL. Hoci jej obrat tesne nedosiahol historické maximum z predchádzajúceho roka, stále išlo o impozantný výsledok – 5,89 miliardy eur oproti viac ako 6 miliardám v roku 2022.
Väčšinu tržieb, až 72 percent, tvoril predaj nafty. Vďaka nižšiemu povinnému odvodu do štátneho rozpočtu vzrástol zisk rafinérie o 30 precent a dosiahol 540 miliónov eur. Kým v roku 2022 Slovnaft odviedol štátu 625 miliónov eur, v roku 2023 to bolo 138 miliónov. Napriek tomu si Slovnaft zachoval postavenie najväčšieho prispievateľa do štátneho rozpočtu.
2. Kia Slovakia
Druhé miesto v rebríčku celkových tržieb za rok 2023 patrí kórejskému výrobcovi Kia Slovakia, ktorého závod v Žiline zaznamenal príjmy vo výške 8,013 miliardy eur. To predstavuje nárast o 19 percent oproti roku 2022, keď obrat dosiahol 6,76 miliardy eur.
Výrazný rast zaznamenala aj ziskovosť spoločnosti – zisk sa zvýšil o 122 percent a dosiahol 390 miliónov eur, čo je viac než dvojnásobok v porovnaní so 175 miliónmi eur z predchádzajúceho roka. Rok 2023 však nebol bez výziev. Kia Slovakia sa musela vyrovnať s problémami v dodávateľských reťazcoch, nedostatkom kľúčových komponentov a ich rastúcimi cenami, ako aj so spomalením na globálnom automobilovom trhu. Napriek týmto ťažkostiam sa spoločnosti podarilo dosiahnuť rekordné výsledky.
1. Volkswagen Slovakia
Volkswagen čelí v súčasnosti náročným výzvam. Strata podielu na čínskom trhu, stagnujúca nemecká ekonomika a najnižšia ziskovosť za desaťročia donútili spoločnosť oznámiť zatváranie fabrík v Nemecku a ďalších krajinách. K problémom prispievajú aj štrajky zamestnancov požadujúcich vyššie mzdy a menej úspešný prechod na elektromobilitu, kde európskemu trhu dominujú cenovo dostupné čínske elektromobily.
Napriek týmto ťažkostiam si bratislavský závod Volkswagenu udržal pozíciu spoločnosti s najvyšším obratom na Slovensku. V roku 2023 dosiahol tržby vo výške 11,76 miliardy eur, čo predstavuje 21-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku.
Ziskovosť však výrazne klesla, keďže problémy materskej spoločnosti negatívne ovplyvnili aj slovenský závod. Na rozdiel od konkurenčnej Kia Slovakia, ktorá je tretím najziskovejším podnikom na Slovensku, Volkswagen dokonca vypadol z prvej desiatky najziskovejších spoločností.