Tím, ktorý tvorilo 58 vedcov dokončili mesačnú expedíciu cez priepasť pri pobreží Austrálie. Bolo to prvýkrát, kedy boli preskúmané takéto hĺbky oceánov od 4 000 do 6 000 metrov. Vedci dúfali, že objavia veľa nových druhov živočíchov a to sa im aj podarilo. Zvieratá, ktoré našli v priepasti sa museli prispôsobiť prostrediu bez sezónnych zmien, temnotu a malé množstvo jedla a tak nie je vôbec prekvapujúce, že sa vedci vrátili s celkom strašidelnými tvormi.
1. Špongia
Tieto neuveriteľné sklenené špongie majú skelet vyrobený z mriežky z kremíkových vlákien, pričom niektoré môžu byť až jeden meter dlhé. Kŕmia sa preosievaním baktérií, ale aj inými jednobunkovými organizmami z vody.
2. Červený ostnatý krab
Tento krab používa svoje hroty na ochranu pred nebezpečenstvom, ktoré sa nachádza v hĺbke. Nie sú to pravé kraby, aké poznáme aj my. Ich pôvod skôr súvisí s pustovníckymi krabmi.
3. Rakvia ryba
Táto tajomná malá hlboko morská ,,rakva“, so svojimi modrými očami a červenými nohami patrí do skupiny čertovitých. Je to potencionálne nový druh.
4. Arašidový červ
Ide o hlboko morského červa. Keď je v ohrození, môže uzavrieť svoju dlhú hlavu smerom dovnútra, čím vyzerá ako arašid.
5. Žralok
Tento škaredý a malý žralok so svojimi úhľadne zoradenými zubmi obýva oceánsky ,,súmrak“ v hĺbke až tisíc metrov. Loví aj veľké ryby, napr. delfíny či veľryby , ale aj príležitostných plavcov.
6. Jašteria ryba
Byť dominantným predátorom žijúcim v hĺbke nie je vôbec jednoduché. Tieto predátory musia šetriť svoje zdroje zásob, aby ostalo aj na neskôr.
7. Škvrnitá ryba
Bola vytiahnutá z hĺbky 2,5 km z New South Wales. Ma mäkké vodnaté mäso a je predátor, ktorý leží nehybne na dne a čaká na svoju nič netušiacu korisť.
8. Ryba bez tváre
Ryba bez očí a tváre bola nájdená 4 km pod povrchom. Tento druh bol najprv zozbieraný v severnom koralovom mori pred viac ako 140 rokmi počas plavby prvej svetovej oceánografickej expedície na svete. Opäť bola objavená v Austrálii po viac ako storočí.
9. Korálová ryba
Tieto korálové organizmy patria do rovnakej skupiny ako anemóny, želé ryby, tvrdé korály, a ďalšie chápadlové morské živočíchy.
10. Krehká hviezda
Nachádza sa na celom svete od Sibíri na severe až po juh od Antarktídy, tam však o nich nič nevieme.
11. Morské pavúky
Tieto mimozemské formy života nie sú v skutočnosti pavúky, ale len jeden z najstarších článkonožcov, ktorému dala naša planéta Zem milosť. Keď sa pozriete na stavbu ich tela určite sa zhodneme, že jednoduchosť je ich mottom. Okrem toho, mnoho z pavúkov má nohy, ktoré dokážu žiariť v tme.
12. Zombie červ
Červy sa bežne nachádzajú v rozpadajúcich sa pozostatkoch veľrýb na dne oceána. Vŕtajú sa im do kostí, aby si vzali aspoň trochu z ich výživy.
13. Morské ošípané
Tieto roztomilé ružové ošípané, ktoré sa nachádzajú v morskej rezervácií Tasmánie sú vlastne oceánske vysávače. Svoje nohy v tvare trubíc používajú, aby sa premiestňovali aj cez bahno.
14. Kôrovce
Sú to hlbokomorské zachytávače a jedia všetko výživné, na čo narazia, vrátane rozpadajúcich sa pozostatkov mŕtvej veľryby.
15. Ryba morského dna
Kultové ryby sa nazývajú aj pavúčie ryby, pretože sa nachádzajú na dne mora, o ktoré sa opierajú svojimi rebrami. Rovnako ako všetky ryby z tejto čeľade majú obmedzený zrak.
16. Morský ježko
Guľaté kotúče koncentrovaného ježka nie sú v ich prirodzenom prostredí ploché, no v čase nebezpečenstva skutočne pripomínajú palacinku.