Kríza mladého veku je obdobím, ktoré môže byť sprevádzané neistotou, zmätenosťou a hľadaním vlastnej identity. Každý z nás reaguje na rôzne životné situácie inak, a práve to, ako na ne reaguješ, môže naznačiť, či prežívaš toto náročné obdobie. Prečítaj si nasledujúce modelové situácie a zamysli sa nad tým, akú reakciu by si mal v daných prípadoch.
Neistota o kariére
Predstav si, že si čerstvo po škole a začneš hľadať prvé zamestnanie. Máš niekoľko možností, ale každá z nich ti pripadá ako krok do neznáma. Nemáš istotu, čo ti prinesie najlepšiu budúcnosť, a začínaš pochybovať, či si urobil/a správnu voľbu.
- Reakcia 1: „Cítim sa trochu zmätený/á, ale viem, že je to prirodzená súčasť hľadania mojej cesty. Skúsim prijať pracovnú ponuku, ktorá sa mi páči, a postupne sa budem učiť, ako sa v tomto svete orientovať.“
- Reakcia 2: „Cítim veľký tlak a strach, že si vyberiem nesprávnu cestu. Každé rozhodnutie ma desí, pretože mám pocit, že zlyhám a nebudem schopný/á uspokojiť očakávania iných.“
Ako reaguješ ty?
Ak tvoja reakcia viac pripomína prvú možnosť, pravdepodobne sa nachádzaš v období, keď sa hľadáš, ale nie si v stave krízy. Ak sa viac spoznávaš v druhej možnosti, môžeš sa nachádzať v období silnejších pochybností, ktoré sú bežné pri kríze mladého veku.
Vzťahy a ich zložitosť
Tvoj vzťah prechádza ťažkým obdobím. Možno je to kvôli nezhodám, možno sa s partnerom/partnerkou rozchádzate. Tento krok ťa veľmi bolí, pretože nevieš, či si naozaj pripravený/á ukončiť niečo, čo ti bolo veľmi blízke.
- Reakcia 1: „Aj keď ma to bolí, viem, že to bude lepšie pre nás oboch. Cítim, že je to správny krok, pretože naša cesta sa vyčerpala a každý z nás potrebuje rásť individuálne.“
- Reakcia 2: „Cítim sa stratený/á a veľmi emocionálne zranený/á. Neviem, ako ďalej, cítim, že sa mi rozpadá celý svet. Možno som urobil/a chybu, ale neviem, či dokážem ísť ďalej.“
Ako reaguješ ty?
Ak tvoja reakcia skôr zodpovedá prvej možnosti, je pravdepodobné, že si pripravený/á na to, aby si sa posunul/a vpred a prekonal/a ťažkosti. Ak sa viac spoznávaš v druhej možnosti, možno sa nachádzaš v období, keď sa ťažko vyrovnávaš s náročnými emocionálnymi situáciami, čo môže byť znakom krízy mladého veku.
Strach zo zlyhania
Máš ambície a ciele, no nie všetko ide podľa plánu. Začínaš sa cítiť vyčerpaný/á z neustáleho snaženia sa uspieť a boja, že nikdy nedosiahneš to, čo si predtým vysníval/a.
- Reakcia 1: „Každé zlyhanie je pre mňa príležitosťou učiť sa a rásť. Vzdelávam sa zo svojich chýb a viem, že moje ambície nie sú nereálne. Každý deň je novou príležitosťou skúsiť to znovu.“
- Reakcia 2: „Cítim, že všetko sa mi rozsypáva. Už nemám energiu bojovať a neviem, ako sa postaviť na nohy. Čím viac sa snažím, tým viac cítim, že všetko zlyháva.“
Ako reaguješ ty?
Ak tvoje pocity viac zodpovedajú prvej reakcii, je to známkou toho, že si dokážeš zachovať perspektívu a motiváciu aj v ťažkých chvíľach. Ak sa viac spoznávaš v druhej reakcii, môžeš prežívať pocity, ktoré sú charakteristické pre obdobie vyhorenia alebo krízy mladého veku.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane