Hoci si oslavy Prvého mája ako sviatku práce spájame s komunistickou diktatúrou, zo svojej podstaty to nie je čisto komunistický sviatok. Sviatok práce sa prvého mája oslavuje na pamiatku protestu chicagských robotníkov, ktorý začal 1. mája 1886. Nejaké formy oslavy sa konajú po celom svete už vyše sto rokov. Boli to ale práve totalitné socialistické režimy, ktoré oslavám dodali groteskný rozmer.
Väčšina mladých, ktorá dobu nezažila, pozná prvomájové sprievody len z rozprávania starších príbuzných a z fotografií. V spomienkach sa objavujú uniformovaní pionieri, vlajočky, mávadlá a kultúrny program. Na transparentoch tváre významných komunistov z minulosti aj súčasnosti. Pochodujúci prezentovali svoje pracovné úspechy a oddanosť KSČ a Sovietskemu zväzu. Nudné a zdĺhavé prejavy straníckych funkcionárov, vojakov a zahraničných hostí nemali konca. K účasti v sprievode ťa nikto oficiálne nenútil, veľmi sa ale neodporúčalo vyhýbať sa svojim povinnostiam…
S odstupom rokov sa názory obyvateľstva stále rozchádzajú – niekto považuje Prvý máj za pekný sviatok a výnimočnú udalosť, pre druhého bol ukážkovým vzorom totalitnej buzerácie.
Socialistické prvomájové oslavy vyzerali dlhé desaťročia v Československu takto
„So Sovietskym zväzom na večné časy a ani o sekundu dlhšie!“
„Prvý máj je ako smrť. Príde a musíš ísť.“
Umierajúci strýček Sam. Už mu to trvá nejako dlho…
Zázračná krava, ktorej dojivosť je opradená mýtmi a legendami…
Ako inak!
Dobrá správa: skutočný televízor nie je taký veľký. Zlá správa: taká veľká v skutočnosti nie je ani jeho obrazovka!
V súčasnosti to u nás našťastie vyzerá tak, že väčšina prvomájových podujatí je buď o dôstojnej pripomienke bojovníkov za práva pracujúcich, zbavená cirkusantskej atmosféry minulého režimu, alebo ide o recesistické pochody, počas ktorých si účastníci z éry ČSSR uťahujú.
Zábavné retro akcie z druhej kategórie sa tešia posledné roky veľkej obľube. Po celom Slovensku sa organizujú vtipné prvomájové sprievody, kde môžeme účastníkov vidieť v uniformách pionierov, či príslušníkov Verejnej bezpečnosti a Ľudovej armády. Zohnať dobovú výstroj nie je žiaden problém – veď asi každý z nás našiel niekedy u starých rodičov na povale odznaky, vlajočky, alebo oblečenie, reprezentujúce bývalý režim.
Retro prvomájové slávnosti sa organizujú v mnohých mestách a dedinách po celom Slovensku: konali sa v Trenčíne, Tatranskej Lomnici a Dechticiach. Asi najsilnejšiu tradíciu má podujatie v záhorskej obci Dojč. Atmosféra starých čias je skutočne ako živá: ulice lemujú stánky, transparenty a ozýva sa živá hudba. Pionieri a pracujúci netrpezlivo čakajú na prejavy dôležitých rečníkov, stvárnených profesionálnymi hercami. Na prvého mája sa v dedine objaví aj množstvo historických vozidiel – motocyklov, osobných áut i nákladiakov. Dnes sa v obci Dojč konal už ôsmy ročník populárnej akcie.
Zdroje: Zahori.sk, veterany.eu, dojc.sk, vtedy.sk
Titulná fotka: TASR – Martin Palkovič, ČTK