Džínsy sa držia na vrchole popularity už takmer 150 rokov. Boli navrhnuté už v roku 1873 v rámci spolupráce krajčíra Jacoba Davisa a Leviho Straussa, pričom ich pomenovanie je odvodené od talianskeho mesta Genoa, kde sa vyrábala manchesterová bavlna, známa aj ako jean/jeane. Najprv boli navrhnuté ako pracovný odev, ktorý mal dlhú životnosť vďaka odolnosti materiálu. Džínsy sa však stali akýmsi vyjadrením kultúrneho stanoviska, hoci to nebolo úplne v prvotnom zámere ich tvorcov. Ako symbol vzbury sa stali módnou záležitosťou, spopularizoval ich James Dean už v 50. rokoch vo filme Rebel bez príčiny. Následne boli zakázané v školách, divadlách i mnohých reštauráciách, ale už v počas 60. rokov boli zaslúžene rehabilitované a stali sa kusom v takmer každom ženskom, ale i mužskom šatníku po celom svete. Táto popularita však tomuto univerzálnemu a obľúbenému kúsku odevu niekedy môže byť aj na škodu, najmä ak sa na ňom páchajú nasledujúce experimenty.
Ako napríklad tieto džínsy s aplikáciami priehľadného plastu na kolenách. Transparentné materiály v posledných rokoch stúpajú na vrchol. Vyšúchané diery sú už okukané a tak sa módny reťazec Topshop poobzeral po iných alternatívach a tzv. „maminovské“ džínsy upgradoval touto nezmyselnou dekoráciou. Už nie sú dostupné, ale ich cena sa pohybovala okolo 78 eur. Za svoju krátku existenciu si však vyslúžili na internete vtipné pomenovania ako „jindows“ alebo aj „okienka na kolienka“ („knees windows“).
Nebol by to prvý pokus s odnímateľným spodkom nohavíc, ale džínsom sa to až doteraz ako-tak vyhýbalo. Snáď aj preto, že džínsovina ako materiál sa na to veľmi nehodí. Ale stalo sa – a za tento kreatívny nezabudnuteľný kúsok si trúfalo vypýtala spoločnosť Opening Ceremony chutných 402 eur. Trúfalý je takisto aj predel v bikinovej časti, kde sa má predlžovacia spodná časť napojiť na šortky, keď v pomerne intímnej časti slabín odhaľuje pásik pokožky, ale to už je otázka individuálneho vkusu. Na popularizácii tohto trendu už nejaký čas pracuje modelka Gigi Hadid.
Zips patrí dnes neodmysliteľne nielen k džínsom, ale aj k hocijakým iným nohaviciam. Vo firme Reformation sa ho rozhodli uviesť ešte o level vyššie, ale aj nižšie – v ich podaní totiž vedie od rozkroku až k zadku, čo nohavice rozdelí rovno na dve polovice, pričom poistný gombík je úplne mimo hru, takisto aj pútka na opasok či zadné vrecká. Typ džínsov podľa toho príznačne nazvali „zipper jean“ a napriek všetkým spomenutým atribútom sa dočkal takej popularity, až naň museli vytvoriť čakaciu listinu.
V bizarnosti, za ktorú sú prekvapivo mnohí ochotní platiť, nezaostávajú ani zablatené džínsy od výrobcu PRPS. Tentokrát ide o trend zamierený na pánskych zákazníkov, no ceny sa takisto pohybujú v astronomických výškach, minimálne pokiaľ ide o pomer ceny a výsledného zjavu, a to 425 dolárov / 345 eur. Cieľová skupina mužov je opísaná v kampani ako „tí, čo sa neboja dať sa do toho a zašpiniť sa“, a prekvapivo vďaka nej (alebo napriek nej?) sa podarilo tento až naturalistický kúsok tiež vypredať.
Opäť tu máme plastikové dielko z Topshopu. Tentokrát zašiel reťazec ešte ďalej a transparentným pršiplášťom pokryl celé ženské nohy. A ako s tým súvisia džínsy? Tvoria len malý podklad v podobe šortiek, aby cez priehľadné nohavice nebolo vidieť úplne, ale ozaj úplne všetko. Za zhruba 82 eur by ste sa z nich mohli tešiť tiež, hlavne v daždi, keby neboli tak ako mnohé iné produkty na tomto liste už vypredané. Ku cti reťazca slúži, že tento konkrétny výrobok doporučuje nosiť výhradne na festivaly alebo na párty s maskami, a nedoporučuje ho na každodenné nosenie, pretože ide o produkt, ktorý je NSFW (not safe for work).
Ak by ste si ráno obliekli džíny obrátene, iste by sa to nezaobišlo bez povšimnutia – ak nie priamo vášho, tak na uliciach by ste iste pútali pozornosť. Táto idea stojí za konceptom značky z Talianska nazvanej Ben Taverniti Unravel Project. Nezabudli pritom ani na detaily v podobe ošúchaných aplikácií a obrátených vreciek, na ktorých sa skvie filozofický odkaz: „To create something new you must first destroy“. Tento zaujímavý nápad pútal pozornosť aj na týždni módy a za módnych 975 dolárov či 790 eur môže byť ešte stále váš.
Trochu ďalej zašiel koncept brand Y/project, a to v podobe denimových podväzkov. Celkovo nohavice pozostávajú len z „podväzkového“ denimového pásu a naň sú napojené návleky takisto z rifľoviny, ktoré sa navyše zapínajú na gombíky. Vypýtaná cena má od skromnosti ďaleko, záujemcu či skôr záujemkyňu vyjde na zhruba 463 eur. Mala by však zvážiť, či sa jej do toho oplatí investovať s ohľadom na praktickú stránku: na každodenné nosenie tento kúsok zrejme nie je určený.
V rámci prípravy na sezónu letných festivaloch sa tentokrát obetovali denimové šortky – a britská značka nazvaná dvojzmyselne Pretty Little Thing ich skrátila na najvyššiu možnú mieru tým, že ich zostrihala až do podoby tango nohavičiek. A áno, presne tie sa majú nosiť na festivaly. Sú síce najlacnejším produktom na tomto zozname, len za 25 dolárov, takže len za niečo cez 20 eur, ale cena, ktorú za ne môžu odvážlivci zaplatiť po zdravotnej stránke obzvlášť v intímnej oblasti môže byť podstatne vyššia.
Zdroje: historyofjeans.com, popsugar.com, buzzfeed.com, fashionisers.com
Titulná fotka: popsugar.com, popsugar.com