Každý sa sem-tam rozhodne, že je čas na zmenu. V niektorých prípadoch môže dôjsť až k zmene zdravotnej poisťovne. Dôvody môžu byť, samozrejme, rôzne, osobné aj profesionálne. Tento úkon ale môže mať svoje úskalia.
Ako informuje web Startitup, po novom je totižto za nenahlásenie zmeny zdravotnej poisťovne možné, aby ti bola udelená pokuta. Ak si zmenil zdravotnú poisťovňu a bol si poistencom VšZP, vzniká nutnosť túto zmenu oznámiť najneskôr do 8. januára. Koho budeš o tejto zmene informovať?
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) upozorňuje, že okrem zamestnávateľa je nutné informovať aj všetkých ďalších zamestnávateľov, ak nejakých máš, a taktiež svojho ošetrujúceho lekára. Pokiaľ ty ako poistenec neoznámiš zmenu do 8 dní od jej účinnosti, teda do 8. januára roka 2025, môžeš „vyfasovať“ pokutu vo výške 340 eur.
„V porovnaní s minulosťou už nemusíte oznamovať zmenu bývalej zdravotnej poisťovni ani vrátiť starý preukaz poistenca,“ vysvetľuje hovorkyňa VšZP Marianna Bublavá. Kto pokutu udeľuje? Predsa Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Všeobecná zdravotná poisťovňa a pokuta
Poistenec má povinnosť oznámiť zdravotnej poisťovni najneskôr do 8. januára kalendárneho roka platiteľa poistného, ak došlo k zmene po podaní prihlášky a nový platiteľ nie je rovnaký ako ten, ktorý bol uvedený na prihláške. Klienti VšZP si môžu vybrať, akým spôsobom tento oznam poisťovni podať. Buď elektronicky cez e-Pobočku, mobilnú aplikáciu, alebo osobne na pobočkách VšZP. Máš veľa možností, a tak sa ti pokuta hádam oblúkom vyhne.
Tieto zmeny sa týkajú aj samoplatiteľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). Tieto osoby by mali aktualizovať svoj IBAN pre platby do novej poisťovne. Zároveň by si mali skontrolovať výšku preddavkov, aby sa vyhli prípadným nezrovnalostiam.
Všetky informácie o aktuálnej výške preddavkov a platbách nájdu samoplatitelia a SZČO na webovej stránke VšZP. Môžu im ich ale poskytnúť aj poradcovia na pobočkách poisťovne.