Rozšírený mýtus o konzumácii ovocia nalačno nemá vedecký základ. Gastroenterológ MUDr. Ladislav Kužela vysvetľuje, prečo môžeme ovocie pokojne jesť aj s bežným jedlom a ako v skutočnosti funguje trávenie v našom žalúdku. Na jeho príspevok na sociálnej sieti Instagram, kde sa tejto téme venoval, upozornil portál Dobré Noviny.
Žalúdok je dokonale prispôsobený na trávenie
„Mnohí ľudia sa obávajú, že konzumácia ovocia spolu s jedlom spôsobuje problémy s trávením a že potrava v žalúdku ,sedí‘ a kvasí,“ uvádza odborník. Vysvetľuje však, že jediným reálnym efektom je mierne spomalenie vyprázdňovania žalúdka kvôli vlákninám, ktoré ovocie obsahuje.
Výskum ukázal, že konzumácia pektínu, ktorý sa nachádza v ovocí, predĺžila vyprázdňovanie žalúdka v priemere len o 12 minút – z približne 70 na 82 minút. „Toto spomalenie je však zanedbateľné a v žiadnom prípade nespôsobí ,pokazenie‘ jedla v žalúdku,“ zdôrazňuje MUDr. Kužela.
Kyslé prostredie chráni pred baktériami
Žalúdok je prirodzene vybavený ochrannými mechanizmami, ktoré zabraňujú rastu nežiaducich baktérií. „Žalúdočná kyselina s veľmi nízkym pH okolo 1-2 vytvára prostredie, v ktorom väčšina mikroorganizmov nedokáže prežiť,“ vysvetľuje gastroenterológ.
Odborník tiež vyvracia tvrdenia o tom, že by konzumácia ovocia s jedlom spôsobovala nadúvanie či hnačky. Naopak, pomalšie vyprázdňovanie žalúdka môže byť dokonca prospešné, pretože predlžuje pocit sýtosti.
„Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že by konzumácia ovocia nalačno mala vplyv na dlhovekosť, únavu alebo tmavé kruhy pod očami,“ uzatvára MUDr. Kužela. Ovocie tak môžeme konzumovať kedykoľvek počas dňa, bez obáv z negatívnych následkov na naše trávenie.