K Veľkej noci neodmysliteľne patria aj tradície s ňou spojené. A hoci nie v každej krajine sú také kruté, ako na pôde našej domoviny, kde sa tento sviatok viaže ku kýbľu ľadovej vody, korbáčom a výslužke, ktorú si chlapci odnášajú domov po tom, čo nežnú časť populácie takmer utopili, určite stoja za zmienku.
1. Austrália
Už začiatkom februára sa na pultoch slovenských supermarketov začnú hromadiť čokoládoví zajačikovia od výmyslu sveta. Nie v každej krajine je však symbolom Veľkej noci toto drobné ušaté stvorenie. V Austrálii jeho miesto zastúpil bilby – iné drobné ušaté stvorenie – ktoré domáci preferujú hneď z niekoľkých dôvodov. Hlavným je jednoznačne ten, že zajace v tejto krajine nie sú práve najpopulárnejším zvieraťom. Kántria pôdu a ničia poľnohospodárom úrodu. Tým ďalším a určite milším je však ten, že bilby patrí k ohrozeným druhom a toto gesto o tom nenásilne upovedomuje spoločnosť.
2. Fínsko
Vo Fínsku si z Veľkej noci urobili celoštátny karneval. Deti z tejto škandinávskej krajiny sa prezliekajú za čarodejnice a so šálom omotaným okolo hlavy a halúzkami ozdobenými rôznymi pierkami chodia od domu k domu a pýtajú čokoládové vajíčka. Na západe krajiny ľudia zapaľujú obrovské ohne – veria totiž, že plamene odplašia všetky zlé bosorky, ktoré v tomto období lietajú na metlách po okolí.
3. Francúzsko
Vo Francúzsku, konkrétne v obci Haux na juhu krajiny, existuje veľkonočná tradícia, ktorá by uspokojila nejeden bezodný žalúdok. Domáci každoročne na hlavnom námestí pripravujú omeletu. No nie je to len taká obyčajná omeleta, táto by sa jednoznačne mohla pasovať za kráľovnú všetkých pokrmov z vajec. Ako sa hovorí Go big or go home a presne tohto hesla sa obyvatelia Hauxu pevne držia. Omeleta je obrovitánska – vyrába sa z viac než 4,500 vajíčok a nasýti zhruba tisícku hladných krkov. Vznik tejto tradície sa viaže k Napoleonovi, ktorý sa počas púte Francúzskom zastavil práve v Hauxi a domáci mu naservírovali omeletu. Tá mu tak neskutočne zachutila, že ich požiadal, aby na ďalší deň pripravili jednu obrovskú – preňho aj pre všetkých jeho vojakov.
4. Grécko
Ak sa budete chcieť na Veľkú noc poprechádzať ulicami gréckeho ostrova Korfu, k povinnej výbave by mala jednoznačne patriť helma. Pravdepodobne by vám totižto na hlave nepristál jeden hrniec, ale hneď niekoľko. Je to veľkonočná tradícia domácich – z okien vyhadzujú hrnce, panvice a mnohé iné predmety z keramiky. Jedni tvrdia, že túto tradíciu prebrali od Benátčanov, ktorí sa zvykli rovnakým spôsobom zbavovať starých a opotrebovaných predmetov na Nový rok, iní zase, že je to akési privolávanie jari. Tak či onak, otázkou ostáva, kto potom ten bordel upratuje…
5. Španielsko
Ulice španielskeho mesta Verges sú počas veľkonočného obdobia zaplavené kostlivcami. Alebo konkrétnejšie kostýmami kostlivcov. Domáci navlečení v týchto strašidelných habitoch predvádzajú choreografiu „dansa de la mort“ alebo po našom povedané „tanec smrti“. Celý tento tanečný pochod má reprezentovať život a obetu Ježiša Krista.
6. Taliansko
Dúfame, že Taliansko oplýva dostatočným počtom vyučených pyrotechnikov, pretože táto veľkonočná tradícia z Florencie si ich jednoznačne pýta. Pointou je obrovská veža z ohňostrojov na vozíku, ktorý dve kravy dotiahnu na hlavné námestie a arcibiskup to následne celé odpáli. Na opačnej strane krajiny v Sicílii sa zase ľudia prezliekajú za démonov v červených kostýmoch a tvár si zahaľujú maskami zo zinku. Potom strašia a otravujú okoloidúcich (čítaj – chodia im za zadkom dovtedy, až kým im nekúpia drink).
7. Guatemala
Tieto nádherné, dokonale prepracované koberce sú výsledkom niekoľkotýždňových príprav miestnych obyvateľov na Veľkú noc. A keď už konečne dorazí, položia ich na chodník, ktorý vedie do kostola. Následne po ňom kráčajú masy ľudí, ktorí smerujú na omšu.
8. Bermudy
Hoci u nás sa šarkany púšťajú najmä na jeseň, na Bermudách sa táto milá aktivita spája s celom iným obdobím, a to konkrétne s Veľkou nocou. Mimo toho, že je to veľmi zábavný spôsob, akým tieto sviatky osláviť, to má aj symbolicky znázorňovať stúpanie Ježiša Krista do neba.
9. Nórsko
Nepredpokladáme, že by vám čosi hovorilo slovo Påskekrimmen, preto ostáva na nás, aby sme vám to trošku objasnili. Krkolomné slovo, ktoré ste si pred pár sekundami prečítali, znázorňuje akúsi špeciálnu edíciu knižných thrillerov, ktoré opúšťajú nórske vydavateľstvá práve v tom období, kedy na Slovensku baštíme čokoládové vajíčka (postojačky, lebo sadnúť si na vyšibaný zadok je temer nemožné). Nóri vo všeobecnosti milujú knihy, no počas Veľkej noci prahnú po dobrej zápletke očividne ešte viac. No a kde je dopyt, tam zaručene musí byť aj ponuka, takže nórski autori nelenia a publikujú.
10. Poľsko
Väčšinou slovo tradícia reprezentuje činnosť, ktorú by sme v určitej situácii mali vykonať, no tu je to presne naopak. Poľskou tradíciou je práve nerobiť nič – teda samozrejme v prípade, že ste hlava rodiny. Tá sa má vraj od vypekania rôznych veľkonočných sladkých dobrôt držať čo najďalej a radšej si niekde v obývačke čítať noviny. Inak by hrozilo, že mu fúzy do rána zošedivejú a čo je ešte horšie, že cesto nenakysne.
Zdroje: buzzfeed.com, womansday.com, student.com
Titulná fotka: pixabay.com