A sme tu! Na EMEFKA sme ti už priniesli niekoľko článkov, v ktorých sme písali o najhoršie hodnotených seriáloch, reláciách a filmoch zo slovenskej produkcie. Dnes sa ale konečne pozrieme na opačnú stranu spektra a zameriame sa na najlepšie hodnotené slovenské filmy. Vopred ale musíme poukázať na fakt, že vytvoriť zoznam najlepšie hodnotených slovenských filmov je pomerne náročné. Po prvé, na našich najlepších filmoch sa podieľali aj Česi, keďže to najlepšie z našej kinematografie pochádza z obdobia Československa.
Po druhé, najlepšie hodnotené slovenské filmy po tom období nedosahujú až také vysoké hodnotenie, čiže v tomto článku sa pozrieme skôr na najlepšie hodnotené československé filmy, ktoré natočili majoritne Slováci. Taktiež, do zoznamu sme zaradili aj filmy, ktoré mali majoritne českú produkciu, no ich režisérom bol Slovák. Režisér je jedným z najdôležitejších, ak nie najdôležitejším povolaním na filmovom pľaci a najväčší „kredit“ za film väčšinou berie on.
Nehovoríme, že napríklad Amadeus je český film vďaka tomu, že ho natočil Miloš Forman, avšak ak bol film natočený v Československu a má slovenského režiséra, dalo by sa povedať, že ide o film, ktorý má značné kreatívne zastúpenie v slovenských tvorcoch. Tým pádom sa ho dá označovať za slovenský film, i keď nie čisto. Je to komplikované.
Do zoznamu sa mohlo dostať omnoho viac rozličných filmov, avšak kritériá najvyššieho aktuálneho hodnotenia na webe ČSFD a značnej kontribúcie slovenských tvorcov spojených s limitáciami československých filmov nadiktovali zoznam do takejto podoby.
Takto dostaneme šancu vidieť, ako sa slovenský film profiloval za čias Československa a tiene akých kvalitných filmov teraz stoja nad slovenskou tvorbou dneška. Medzi tieto filmy patria jednoznačné klasiky a legendárne snímky, ktoré ovplyvňujú našu kinematografiu dodnes. Filmy sú zoradené podľa hodnotení na webe ČSFD, českej a slovenskej stránke zameranej na hodnotenia filmov a seriálov.
10. Signum laudis (1980, 82 %)
Signum laudis je vojnová klasika, ktorá stojí hlavne na perfektnom hereckom výkone Vlada Müllera. Ten si zahral fanatického veliteľa neschopného neposlúchnuť rozkazy, aj keď ide o samovražedné nariadenia. Celý príbeh sa točí okolo psychológie vojakov a ich vyrovnávania sa s ich kritickou situáciou. Názov odkazuje na vojenské ocenenie, ktoré mohli vojaci v prvej svetovej vojne získať.
Kto bol režisérom? Ide o režiséra, ku ktorému sa v tomto zozname ešte vrátime. Martin Hollý ml. patrí medzi najväčších a najlepších režisérov, akí kedy na Slovensku tvorili filmy. Medzi najlepšie hodnotené slovenské filmy patrí vďaka svojmu neskutočnému vizuálu a premyslenej psychológii postáv, vďaka čomu by sa mohol ako vojnový film radiť medzi svetovú špičku.
9. Všetci moji blízki (1999, 82 %)
Všetci moji blízki by sa dal pokladať za hlavne český film, keďže jeho produkciu tvorí hlavne česká strana mince, avšak režisérom tohto filmu je Slovák Matej Mináč. Ide o syna slávneho slovenského scenáristu Vladimíra Mináča. Matej sa vo svojej tvorivej kariére venoval hlavne dokumentárnym filmom a jeho jediným celovečerným hraným filmom sa stali práve Všetci moji blízki.
Napínavá rodinná dráma odohrávajúca sa tesne pred vypuknutím druhej svetovej vojny ťa určite dostane do úzkostí. Depresívnosť, realizmus, krutosť, herecká dokonalosť a remeselná zručnosť. Toto a ešte viac hodnotia na filme veľmi pozitívne diváci z Česka aj Slovenska zároveň.
8. Tisícročná včela (1983, 83 %)
Tisícročná včela je veľkolepá klasika od Juraja Jakubiska, jedného z najoceňovanejších a najlepších slovenských režisérov všetkých čias. Síce sa na staré kolená postaral o filmy menšej kvality, jeho kariéra však zažila svoj vrchol práve Tisícročnou včelou. Filmová adaptácia kultovej knihy od Petra Jaroša si získala srdcia obrovského počtu divákov a na ČSFD sa to odráža dodnes.
Takmer 3 hodiny trvajúca epická rodinná dráma o niekoľkých generáciách sa medzi najlepšie hodnotené slovenské filmy radí vďaka svojej originálnej estetike, skvelým hereckým výkonom a tradičnému autorskému rukopisu Juraja Jakubiska.
7. Boxer a smrť (1962, 84 %)
Ďalším z ikonických režisérov slovenskej kinematografie je Peter Solan. Jeho najoslavovanejším filmom je Boxer a smrť, ktorý rozpráva príbeh väzňa v koncentračnom tábore. Čo sa počas jeho uväznenia udeje? Stáva sa boxerským partnerom veliteľa tábora a rozbieha sa napínavá a tragická hra moci a pochybností.
Peter Solan bol majster vystavania príbehu okolo ľudskej zápletky, ktorá odrážala omnoho väčšie spoločenské témy. V hlavnej úlohe sa predstavil perfektný Štefan Kvietik, ktorý je dodnes považovaný za jedného z najlepších slovenských hercov všetkých čias.
6. Sedím na konári a je mi dobre (1989, 84 %)
A znova Juraj Jakubisko. Jeho diela ale patria medzi najlepšie hodnotené slovenské filmy z nejakého dôvodu. Originálny a nezameniteľný autorský štýl réžie a rozprávania príbehu z neho robia jedného z najviac jedinečných tvorcov našej filmovej histórie. Sedím na konári a je mi dobre rozpráva príbeh dvoch čudákov, ktorí sa akurát vrátili z vojny a zamestnávajú sa v malej židovskej pekárni.
Spoločne sa zamilujú do jednej dievčiny a drámu máme na svete. Vo filme taktiež vystupuje hojný počet českých hercov, avšak kontribúcia Slovenska v podobe slovenského režiséra takéhoto kalibru sa nedá poprieť.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane