Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 20.12.2024
sk
Dagmara
cz
Dagmar
, Dagmara, Dáša
Zdroj: ©Danish Film Institute / MovieStillsDb

Skutočné príbehy podané neskutočným spôsobom. 10 skvostných dokumentov, ktoré ťa prikujú do kresla

Kultové snímky, ktoré ti zmenia pohľad na dokumentárny film.

Dokumentárne filmy sú veľakrát pokladané za niečo, čo by malo iba informovať o nejakej téme. Tento predpoklad ale dokumentárne filmy značne znevažuje. Nejde tu len o informáciu, ale aj o to, akým spôsobom je podaná. Či náhodou ten spôsob samotný nie je tým hlavným ťahačom celého dokumentárneho filmu, to je otázka, ktorú by si mal položiť každý divák pri sledovaní akéhokoľvek dokumentu.

Dnes sa pozrieme na 10 dokumentárnych autorských filmov, ktoré ti zaručene prinesú obživu informačnú, ale aj umeleckú. Pozrieme sa na kultové klasiky a aj na novšie dokumentárne filmy. Niektoré zmenili svet filmu, iné zas poukázali na to, ako sa zmenil svet samotný. Neotáľajme a poďme na to!

Fire of Love

Fire of Love z roku 2022 je kanadský dokumentárny film o manželskej dvojici s priezviskom Krafft. Čím boli výnimoční? Išlo o jedinú manželskú dvojicu, ktorá sa spoločne aktívne venovala skúmaniu sopiek. Film obsahuje obrovské množstvo archívnych záberov z dielne samotnej dvojice Krafft. V daných záberoch ich neraz vidíme iba pár metrov od lávu chrliacej sopky, sledujeme ich nadšenie, lásku a neskutočnú radosť z jedného z najnebezpečnejších prírodných úkazov na svete.

Film bol za svojej premiéry nominovaný na Oscara a získal obrovskú pozornosť divákov naprieč celým svetom. Na festivale v SunDance získal cenu Jonathana Oppenheimera pre dokumentárny film za najlepší strih. K Jonathanovi Krafftovi sa ešte vrátime. O dvojici Krafft vznikol aj iný, kompletne odlišný a menej komerčne stavaný film The Fire Within: A Requiem for Katia and Maurice Krafft. Taktiež ho odporúčame si pozrieť.

Grizzly Man

Grizzly Man z roku 2005 patrí medzi najlepšie dokumentárne filmy všetkých čias. Podobne ako Fire of Love stavia hlavne na archívnych záberoch Timothyho Treadwella, muža, ktorý žil s medveďmi. Natáčal sa a snažil sa šíriť osvetu o tom, že medvede nie sú tie krvilačné beštie, za ktoré ich spoločnosť považuje. Režisér Werner Herzog prepája tieto zábery so spoveďami jeho známych a dokonca aj on sám sa sem-tam zapája do deja.

Treadwell tragicky zahynul, keď ho s jeho priateľkou napadol medveď. Herzog analyzuje aj túto tragickú udalosť a poukazuje na to, že Treadwellova filozofia mohla byť chybná. Zároveň má ale pre tohto medvedieho muža neskutočný rešpekt. Tak, ako bude mať každý, kto si pozrie tento dokument.

The Act of Killing

A sme späť pri režisérovi Jonathanovi Oppenheimerovi. Ten v roku 2012 natočil dnes už legendárny film The Act of Killing. Čo sa v ňom rieši? Tvorcovia vyhľadali preživších starého režimu Indonézie, ktorí desiatky rokov pred rokom 2000 zabíjali komunistov, inteligentov a všetko, čo nesedelo s ich novým režimom. Títo vrahovia boli v období natáčania ešte nažive, síce poriadne zostarli, no stále si na svoje vraždenie spomínali.

Mohlo by ťa zaujímať:

Deformované telá a galóny krvi. Toto je 10 najlepších hororov žánru body horor

To režisér využil a donútil týchto starých, bohatých a vážených vrahov, aby svoje praktiky zinscenovali pred kamerou. Cez túto inscenáciu sa im dostávame do hlavy a postupne odhaľujeme skryté vrstvy ich osobností. Pôsobivý, emocionálne devastujúci a nesmierne originálny film získal kopu ocenení a dodnes je jeho štýl spôsobu rozprávania tých pomyselných informácií analyzovaný.

The Thin Blue Line

The Thin Blue Line je taktiež zaraďovaný medzi tie najdôležitejšie dokumentárne filmy, aké kedy vznikli. Americký dokument z roku 1988 sa znova vyznačuje hlavne svojím spôsobom vyrozprávania dôležitých informácií. Najjednoduchšie by bolo, keby tvorcovia jednoducho povedali, čo sa stalo. Ide totižto o analýzu a akúsi štúdiu toho, čo sa vlastne stalo v problematickom prípade istého policajta z roku 1976.

Čo je na tom výnimočné? Tvorcovia vykopali obrovské množstvo všelijakých informácií, a aby ich divákovi sprostredkovali čo najzaujímavejšie, využívajú všetko, čo im dokumentárny film ponúka. Inscenujú rozhovory, výpovede, celé svedkami popisované scény. Na filme je taktiež veľmi zaujímavé to, ako tvorcovia využívajú farby.

Honeyland

Tento macedónsky dokument s názvom Honeyland z roku 2019 si získal srdcia divákov naprieč celým svetom. Získal kopu ocenení a taktiež sa premietal aj po celom svete. O čom teda je? Ide o akýsi portrét včelárky, ktorá žije v kopcoch zabudnutej krajiny.

Sledujeme jej viac než náročné dni, starostlivosť o staručkú matku a neustálu snahu prežiť zo dňa na deň. Napriek ťažkostiam ale včelárka nachádza krásu v obyčajnosti a ukazuje nám, že aj v najťažších časoch sa dá zasmiať.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.