Niekedy človek po dlhej práci a živote na jednom mieste potrebuje zmenu. Ale nie iba nový strih vlasov či tetovanie. Takú poriadnu zmenu, ako je napríklad presťahovanie sa zo Slovenska do Laponska a zmena zamestnania. Svoje o tom vie aj táto Slovenka, z ktorej sa takouto zmenou stala elfka.
Elizabet Harry Gavendova pracovala 10 rokov v médiách na Slovensku, až si jedného dňa povedala, že stačí, a odišla do zahraničia. Počítač vymenila za elfský kostým a auto za sobí záprah. Už druhú sezónu pracuje ako elfka v Santovej dedinke v Laponsku a v rozhovore nám prezradila, aké to je mať 5 mesiacov v kuse vianočnú atmosféru a čo sa musela naučiť, aby získala diplom z elfskej školy.
Čo ťa viedlo k tomu odísť žiť do Laponska? Môžeš nám na úvod bližšie opísať, čo robíš?
Chcela som si zmeniť život. Dala som pred vyše rokom výpoveď, robila som 10 rokov na Slovensku tech-novinárku. Skvelá práca, ale potrebovala som po dekáde niečo nové. Mladšia sestra už mala za sebou pár sezónnych prác na severe Európy a chystala sa ísť do Laponska, tak som s ňou odišla aj ja. Začali sme ako upratovačky v hoteli na zimnú sezónu, potom som na letnú sezónu odišla robiť na Island.
V novembri som sa sem zase vrátila na zimu a teraz tu vyrábam pre severskú cestovnú agentúru Scandinavian Travel Group videá, robím im sociálne siete, druhú sezónu opäť elfa – a všetko, čo im treba pokryť, od sprievodcu až po predaj zájazdov. Keď to bude nutné, asi aj severný polárny kruh presuniem, len nech mi zadajú termín.
Pracuješ teda, okrem iného, aj ako elfka v tajnej Santovej chalúpke. Ako si sa k tejto práci dostala? Čo všetko zahŕňa tvoja práca? Koľko si vieš takouto prácou zarobiť?
Ešte keď som tu pred rokom upratovala, spomenula som kolegyni, že som sem pôvodne chcela ísť robiť elfa, ale nevyšlo mi to. Tá ma dosť šokovala odpoveďou, že jej frajer robí v spomínanej cestovke a potrebovali by ešte jedného elfa. Pohovor so šéfom bol veľmi milý a zobrali ma, a tak sme sa so Santa Clausom stali kolegovia.
Moja práca elfa je o tom, že pokrývame prípravu a dvojhodinový medzinárodný program pre rodičov a deti spolu so Santom a pani Clausovou. Za deň máme jeden, dva alebo tri programy, od toho sa odvíja aj zárobok. Je to cca 16 eur na hodinu, čo nie je zlé, keď vezmem do úvahy, že tu s deťmi tancujem a trpezlivo im vysvetľujem, prečo dnes nebudú lietať na Santových soboch.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenská nutričná špecialistka o strave počas sviatkov: Ak zo seba spravíme smetný kôš, budeme sa tak aj cítiť (ROZHOVOR)
- Slovenka pracuje vo vianočnej predajni: Zákazníci si raz začali zdobiť stromček priamo v predajni. Ľudia dokážu minúť na ozdoby aj stovky eur
- Pili všetci, vždy a všade. História alkoholu a alkoholizmu na Slovensku
Spomínaš si na svoj prvý deň v tejto práci? Aký bol?
Jasné, bol super a nezabudnem naň. V ten deň nám trochu meškal Santa a nevedeli sme, kedy sa objaví. Mali sme už aj záložný plán, že program spravíme bez neho a snáď uhráme, že Santa ostal taký zavalený darčekmi, až sa nemohol ukázať. Lebo veď kto iný ako elfovia by to mohol zachrániť a nahradiť, no nie?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aký bol jej prvý deň v práci
- Ako vyzerá bežný deň elfky
- Kde sa nachádza tajná Santova dedinka
- Ako prebieha štúdium za elfa, na konci ktorého dostaneš diplom
- Či (ne)má vianočnej atmosféry po krk
- Aký je rozdiel medzi tým, ako sa prežívajú Vianoce v Laponsku a ako na Slovensku
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom