Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 18.12.2024
sk
Sláva, Slávka
cz
Miloslav
Zdroj: ©Summit Entertainment / MovieStillsDB

Keanu Reeves v detstve prežíval krušné časy. Zo strednej školy ho vyhodili kvôli zlému správaniu

Keanu Reeves trpí dyslexiou, no aj napriek tomu je dnes považovaný za jedného z najvšestrannejších hercov sveta.

Keanu Reeves, celým menom Keanu Charles Reeves, sa narodil 2. septembra 1964 v Bejrúte. Pochádza z multikultúrneho prostredia. Jeho matka Patricia, pôvodom z Essexu, bola kostýmová dizajnérka. Otec Samuel Nowlin Reeves Jr. pochádzal z Havaja, pričom mal havajské, čínske, anglické a portugalské korene. Keď mal Keanu iba 2 roky, rodičia sa rozviedli, a tak sa s matkou často sťahovali, až kým sa usadili v Toronte.

Svoje detstvo strávil v štvrti Yorkville v Toronte, kde sa o neho prevažne starala pestúnka. Vyrastal obklopený čínskym umením a kuchyňou, čo ovplyvnilo aj jeho kultúrne cítenie. Už ako deväťročný hral v divadelnej hre Damn Yankees, pričom podpora režiséra Paula Aarona ho inšpirovala pokračovať v budúcnosti hereckým smerom.

Mladý Keanu navštevoval až štyri rôzne stredné školy, vrátane Etobicoke School of the Arts, odkiaľ ho vylúčili pre jeho rebelskú povahu. Trpel dyslexiou, čo mu naviac značne komplikovalo štúdium. Ako talentovaný brankár v hokeji sníval o kanadskej olympijskej reprezentácii, no zranenie ho od športu odradilo. Vo veku 15 rokov sa definitívne rozhodol pre hereckú kariéru.

Po odchode zo strednej školy začal navštevovať alternatívnu školu Avondale, ktorá mu umožnila vzdelávať sa popri práci. V 17 rokoch ukončil štúdium a presťahoval sa do Los Angeles, kde získal zelenú kartu vďaka americkému nevlastnému otcovi. Keanu Reeves dnes už reprezentuje len kanadské občianstvo, pričom jeho cestu formovala rozmanitosť kultúr a životných výziev.

Profimedia.sk

Prvé kariérne úspechy a kroky

V roku 1984 Keanu Reeves začal pracovať ako korešpondent pre mládežnícky program Going Great kanadskej CBC. V tom istom roku debutoval ako herec v televíznom seriáli Hangin‘ In. Na javisku zahral Merkucia v divadelnej inscenácii Romeo a Júlia v North Yorku a neskôr vystúpil v kultovej hre Wolfboy. Objavil sa aj v reklame na Coca-Colu a krátkom filme One Step Away od National Film Board of Canada.

V tomto období Keanu Reeves čelil tlaku na zmenu mena, ktoré agenti považovali za „príliš etnické“. Dočasne používal iniciály „K. C.“ alebo meno „Casey“, no neskôr sa vrátil k svojmu pôvodnému menu. V roku 1986 účinkoval v televíznych filmoch ako Babes in Toyland, Act of Vengeance a Brotherhood of Justice. Jeho prvý film Youngblood ho predstavil ako hokejového brankára.

Nasledoval River’s Edge, kde stvárnil Matta v dráme o skupine študentov riešiacich vraždu, ktorá získala pozitívne ohlasy na TIFF. Koncom 80. rokov Keanu účinkoval v tínedžerských drámach The Night Before, The Prince of Pennsylvania a Permanent Record. Kritici chválili jeho výkon, ktorý sa prirodzene rozvíjal. Vedľajšiu úlohu si zahral v oceňovanej snímke Dangerous Liaisons.

MovieStillsDB / Orion Pictures

Následne prišla komédia Bill & Ted’s Excellent Adventure, kde so spoluhercom Alexom Winterom cestoval časom, čo prinieslo pozitívne recenzie a tržby 40,5 milióna dolárov. V roku 1989 účinkoval vo filme Parenthood a iba o rok neskôr stvárnil nájomného vraha v čiernej komédii I Love You to Death a zamestnanca rádia vo filme Tune in Tomorrow. Objavil sa aj v klipe Pauly Abdul Rush Rush.

Keanu Reeves a jeho zlomový okamih kariéry

V roku 1991 Keanu Reeves zaujal verejnosť v pokračovaní filmu Bill & Ted’s Bogus Journey, kde sa opäť objavil po boku Alexa Wintera. Kritici chválili kreatívnosť a humorné spracovanie, pričom Roger Ebert označil film za vizuálne jedinečný a originálny. Ten istý rok zažiaril aj v dráme My Own Private Idaho s Riverom Phoenixom, kde hľadal vlastnú identitu v príbehu voľne inšpirovanom Shakespearom.

Film si získal uznanie na Benátskom festivale a medzi kritikmi. Reeves sa zároveň úspešne predstavil v akčnom trileri Point Break ako tajný agent, ktorý vyšetroval bankových lupičov. Na rolu sa pripravoval surfovaním na Havaji. Film zarobil 83,5 milióna dolárov a získal pozitívne recenzie. V tom istom období sa Reeves začal venovať hudbe a založil rockovú kapelu Dogstar.

MovieStillsDB / Columbia Pictures

O rok neskôr stvárnil Jonathana Harkera vo filme Bram Stoker’s Dracula. Napriek komerčnému úspechu a oceneniam jeho anglický prízvuk vyvolal zmiešané reakcie. Francis Ford Coppola ocenil jeho snahu, no výsledok pôsobil neprirodzene. V roku 1993 sa objavil v adaptácii Shakespearovej hry Much Ado About Nothing a ďalších filmoch ako Little Buddha, ktorý ho ovplyvnil hlbokým filozofickým odkazom.

Rok 1994 priniesol ďalší akčný hit Speed, kde ako policajt Jack Traven zachránil autobus pred výbuchom. Film získal dva Oscary a zarobil 350 miliónov dolárov. Gene Siskel vyzdvihol Reevesov charizmatický výkon a fyzickú prípravu, ktorá pridala na presvedčivosti.

V ďalšom období sa objavil v populárnej snímke Diablov advokát

V roku 1995 Keanu Reeves zaujal vo filme Johnny Mnemonic, cyberpunkovom akčnom trileri podľa poviedky Williama Gibsona. Príbeh sleduje muža s kybernetickým implantátom, ktorý nesie dôležitý balík dát, pričom mu hrozí smrť alebo zabitie Yakuzou. Film čelil prevažne negatívnym recenziám a kritici ho označili za „nevhodne obsadeného“. Roger Ebert však vyzdvihol jeho „idiotickú veľkoleposť“.

V tom istom roku sa objavil v romantickej dráme A Walk in the Clouds o vojakovi hľadajúcom nový začiatok po druhej svetovej vojne. Film získal zmiešané recenzie, pričom niektorí kritici ocenili jeho krásne vizuály a emócie, zatiaľ čo iní ho prirovnali k povrchným melodrámam. Reeves sa v roku 1995 vrátil na javisko ako Hamlet v produkcii Manitoba Theatre Centre.

MovieStillsDB / Warner Bros.

Kritici chválili jeho dynamický a emocionálne silný výkon, označujúc ho za jedného z najlepších Hamletov v histórii. V roku 1996 hral vo sci-fi trileri Chain Reaction po boku Morgana Freemana a Rachel Weisz, kde stvárnil vedca na úteku. Film však získal negatívne recenzie, pričom bol označený za veľmi predvídateľný. Nasledoval nezávislý film Feeling Minnesota, ktorý kritici taktiež odmietli.

V istom roku odmietol účasť vo filme Speed 2: Cruise Control, na čo s ním štúdio 20th Century Fox ukončilo spoluprácu. Vykúpenie však prišlo iba o rok neskôr, keď zažiaril v hororovej snímke The Devil’s Advocate po boku Al Pacina a Charlize Theron. Reeves súhlasil s nižším honorárom, aby tak umožnil obsadenie Pacina. Film si získal pozitívne recenzie, pričom kritici ocenili jeho dynamický výkon.

Neo z Matrixu je Keanuho životnou úlohu

V roku 1999 Keanu Reeves zažiaril vo filme The Matrix, ktorý získal uznanie ako jedno z najlepších sci-fi diel. Príbeh sleduje hackera Nea, ktorý odhaľuje, že ľudstvo žije v simulovanej realite ovládanej strojmi. Reeves sa pripravoval intenzívnym tréningom bojových umení pod vedením Yuen Woo-pinga. Film dosiahol úspech v pokladniach aj u kritikov, získal štyri Oscary a chválili ho do nebies.

Po úspechu filmu si Reeves sa rozhodol pre účinkovanie v komédii The Replacements a neskôr v trileri The Watcher, kde stvárnil sériového vraha. Do druhého filmu sa zapojil nedobrovoľne pre zmluvné komplikácie. Kritika oba filmy prijala priemerne. Naopak, v snímke The Gift, kde spolupracoval s Cate Blanchett, ukázal svoju všestrannosť v napínavej úlohe.

MovieStillsDB / Warner Bros.

V roku 2001 sa objavil v dráme Sweet November opäť s Charlize Theron, ktorá získala negatívne hodnotenia, no Reevesovu charizmu výsostne ocenili. V komédii Hardball sa predstavil ako tréner malého bejzbalového tímu, čo kritici označili za nie príliš vyrovnané spracovanie. Naviac, aj jeho hudobná kariéra sa ukončila rozpadom kapely Dogstar v roku 2002.

O rok neskôr sa vrátil do sveta Matrixu v dvoch pokračovaniach – The Matrix Reloaded a The Matrix Revolutions. Obidva filmy zaujali špeciálnymi efektmi, no príbeh získal zmiešané recenzie. Napriek tomu Reloaded zarobil až 739 miliónov dolárov. Reeves ukončil rok 2003 romantickou komédiou Something’s Gotta Give, ktorá získala priaznivé ohlasy vďaka spolupráci s Jackom Nicholsonom a Diane Keaton.

Mohlo by ťa zaujímať:

EMEFKA Premium len za 2,99 €? Využi našu limitovanú ponuku s nadupanými benefitmi

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.