Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Hovorí sa, že čo sa za mladi naučíš, v starobe akoby si našiel. Lenže čo ak ti povieme, že nie všetko, čo si sa naučil ako dieťa, je pravda? Určite by ťa šokovalo, že niektoré nepravdivé fakty pochádzajú priamo z úst učiteľov! Oni nás v škole učia blbosti? Nie tak celkom, mýliť sa je ľudské.

S dezinformáciami si sa ako dieťa mohol stretnúť aj v hocijakom inom kolektíve, skade si si zapamätal napríklad to, že prehĺtať žuvačky nie je dobré, pretože tvoja tráviaca sústava ich nebude vedieť stráviť najbližších sedem rokov. Ani toto v podstate folklórne tvrdenie nie je založené na pravde.

V EMEFKA sme sa však rozhodli, že ti vyvrátime dlhodobo rozširované a učené nepravdy. O niektorých si možno vedel, niektoré ťa dozaista šokujú!

1. Zóny na jazyku

Asi každý máme z učebníc biológie vrytý obrázok jazyka, ktorý je rozdelený na niekoľko zón podľa chuťových pohárikov. To znamená, že na zadnej časti sme rozoznávali horkú príchuť, na pravej a ľavej hornej časti sme rozoznávali kyslú, a tak podobne. Mylne sme si tak mohli myslieť, že naše chuťové poháriky sú presne takto rozdelené aj v skutočnosti. Čo je ešte horšie, tento koncept sa dlhodobo na školách považoval za pravdivý. Až neskoršie poznatky ukázali, že to tak vôbec nie je. Koniec-koncov, išlo o 120 rokov starú grafickú interpretáciu.

V skutočnosti chuťové poháriky nie sú takto unikátne rozdelené, máme ich roztrúsené všade na jazyku. Je však pravdou, že jednotlivé sektory (práve z tejto tzv. „jazykovej mapy“) reagujú na určité príchute senzitívnejšie.

Shutterstock

2. Farba chameleónov

Ďalším zo zaujímavých faktov, ktoré sú častokrát dezinterpretované, je aj zmena farby pokožky chameleónov. Možno si ako dieťa počul, že je to kvôli kamufláži a ich pokusu splynúť s prostredím pred nepriateľmi. Chyba. Dôvod, prečo chameleóny menia svoju farbu, je zakopaný niekde inde.

Určite sa nájde nejaký druh, ktorý to robí kvôli tomu, ale väčšina týchto unikátnych plazov odráža za pomoci sfarbenia svoju náladu alebo reakciu na vonkajšie podnety (socializačné alebo klimatické). Zmena farby tak pomáha niektorým chameleónom s reguláciou telesnej teploty. V prípade socializačného faktora – výraznejšími svetlými farbami naznačujú agresiu voči iným jedincom, tmavšími zase submisiu a to, že sa vzdávajú v prípadnom súboji.

3. Newton a jablko

Z hodín fyziky vieš, že Newton „objavil“ silu gravitácie potom, čo mu spadlo jablko na hlavu. Môžeš sa dovtípiť, prečo o tom hovoríme. Nie je to pravda, respektíve je to často opakovaná nepotvrdená verzia. Tento príbeh vychádza z anekdoty, ktorú uverejnil William Stukeley v biografii o Isaacovi Newtonovi.

Nie je to však úplne tak, že jablká a tento konkrétny fyzik spolu nesúvisia. Práve prostredníctvom toho, ako jablká padali zo stromov, sa Newton začal zaujímať o silu, ktorá spôsobuje ich pád na zem. Padlo mu jedno na hlavu a vtedy prišiel heuréka moment absolútneho osvietenia? Veľmi diskutabilné. Asi by sa učitelia fyziky mali viacej zameriavať na príbeh o dlhodobom pozorovaní, než vychádzať z nepodloženej anekdoty.

Shutterstock

4. Albert Einstein prepadol z matematiky

Obľúbenou výhovorkou študentov, ktorí prepadli z matematiky, je: „Však čo, jedna päťka, žiadna päťka. Aj Einstein prepadal z matematiky!“ Pričom ak sa nad tým tak zamyslíš, dávajú sa na rovnakú úroveň ako tento svetoznámy matematik a fyzik. Tak či onak, je to veľmi mylná predstava a dlhodobo šírený mýtus.

Albert Einstein ako dieťa neprepadol z matematiky. Práve naopak. Bol absolútne skvelým a nadpriemerným študentom. Pravidelne sa výsledkami umiestňoval medzi najlepšími z ročníka, už v tej dobe bol učiteľmi vnímaný ako vychádzajúca hviezda matematiky a iných vedných odborov. Čiže musíme sklamať všetkých tých, ktorí prepadli z matematiky. Skutočne nie ste ako Albert Einstein.

5. Rozklad žuvačky

Tvoja mama alebo babka ti stále hovorili, že ak prehltneš žuvačku, tak ju tvoje brucho nebude vedieť stráviť najbližších sedem rokov. Drastickejšie verzie tejto nepravdy obsahovali napríklad tvrdenie, že sa ti poleptajú črevá (alebo sa úplne zalepia) a ty nebudeš môcť ísť na veľkú. Je načase spraviť hrubú čiaru za týmto faktom a povedať, že je to poriadny výmysel.

V jednom však určite mali pravdu – áno, tvoja tráviaca sústava nevie stráviť žuvačku, ale z tvojho tela sa dostane. Tak ako všetko ostatné. Rovnakým spôsobom. Bez poleptania čriev. Ak by si ako dieťa zjedol celý balíček žuvačiek a do toho by si ešte trpel zápchou, tak by si pravdepodobne mal problém. Na druhej strane, prečo by si to robil?

Shutterstock

6. Slepota netopierov

„Ten je slepý ako netopier!“ hovorí sa tradične. Je to však prirovnanie na mieste? Vôbec. Je vedecký dokázané, že netopiere nie sú slepé, dokonca v niektorých prípadoch majú taký dobrý zrak, že sú dokonca schopné vidieť aj UV svetlo. Áno, niektoré dávajú pri love prednosť echolokácii a využívajú hlavne sluch, avšak to nutne neznamená, že sú slepé.

Netopiere majú malé, zakrpatené oči, čo možno prispelo k všeobecne rozširovanej nepravde. Asi by si mal radšej hovoriť: „Ten je slepý ako patrón!“ To je adekvátnejšie.


Tagy:

Michaela Rošková
Som externou redaktorkou portálu EMEFKA od februára 2021. Venujem sa najrôznejším témam, no najradšej mám politické perličky a zaujímavé príbehy.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.