V posledných týždňoch sa na sociálnych sieťach šírili zábery z nemocníc v Číne, kde sa pacientmi v maskách preplňovali priestory, čo vyvolalo obavy z ďalšej pandémie. Peking od tej doby uznal nárast prípadov chrípke podobného ľudského metapneumovírusu (HMPV), najmä medzi deťmi, a tento nárast pripísal sezónnemu vzostupu.
HMPV však nie je ako Covid-19, uviedli odborníci na verejné zdravie, ktorí podotkli, že tento vírus je tu už desaťročia a takmer každé dieťa sa ním infikuje do svojich piatich rokov. Avšak, u veľmi malých detí a osôb s oslabeným imunitným systémom môže spôsobiť vážnejšie ochorenie, píše britský spravodajský portál BBC. Toto by si mal o ňom vedieť.
HMPV je vírus, ktorý u väčšiny ľudí spôsobí mierne ochorenie horných dýchacích ciest, prakticky nerozlíšiteľný od chrípky. Tento vírus bol prvýkrát identifikovaný v Holandsku v roku 2001 a šíri sa priamym kontaktom medzi ľuďmi, alebo keď sa niekto dotýka povrchov kontaminovaných vírusom. Príznaky u väčšiny ľudí zahŕňajú kašeľ, horúčku a upchatý nos.
Najzraniteľnejší sú práve tí najmenší, vrátane detí do dvoch rokov, a osoby s oslabeným imunitným systémom, ako sú starší ľudia a pacienti s pokročilým rakovinovým ochorením, uviedol lekár špecializujúci sa na infekčné choroby v Singapure Hsu Li Yang.
Ak dôjde k nákaze, u „malého, ale významného podielu“ osôb so slabým imunitným systémom sa vyvinie závažnejšie ochorenie, ktoré postihuje pľúca, s pískaním, dýchavičnosťou a príznakmi laryngitídy. „Mnohí budú potrebovať hospitalizáciu, pričom menší podiel bude ohrozený úmrtím na infekciu,“ povedal Dr. Hsu.
Mnohé krajiny na severnej pologuli s ním bojujú
Rovnako ako mnohé respiračné infekcie, aj HMPV je najaktívnejší počas konca zimy a jari – niektorí odborníci tvrdia, že je to preto, že vírusy lepšie prežívajú v chlade a ľahšie sa šíria z jednej osoby na druhú, keď ľudia trávia viac času vnútri. Na severovýchode Číny súčasný nárast prípadov HMPV zodpovedá nízkym teplotám, očakáva sa, že potrvajú až do marca.
V skutočnosti mnohé krajiny na severnej pologuli, vrátane, ale nielen iba Číny, zažívajú zvýšený výskyt HMPV, uviedla Jacqueline Stephens, epidemiologička z Flinders University v Austrálii. „Aj keď je to znepokojujúce, zvýšená prevalencia je pravdepodobne normálnym sezónnym nárastom, ktorý vidíme v zime,“ povedala. Údaje od zdravotných úradov v USA a Veľkej Británii ukazujú, že aj tieto krajiny zaznamenali nárast prípadov HMPV od októbra minulého roka.
Aj v Maďarsku
Ľudský metapneumovírus (HMPV) spôsobujúci príznaky podobné chrípke sa objavil už aj v Maďarsku. Potvrdil to v utorok pre server infostart.hu maďarský virológ Miklós Rusvai, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
V Maďarsku sa už HMPV objavil, v Národnom centre pre verejné zdravie a farmáciu (NNGyK) takmer každý týždeň potvrdzujú nový prípad nákazy týmto vírusom. Rusvai podotkol, že HMPV spôsobuje príznaky podobné chrípke, no ak sa k nemu pridružia ďalšie patogénne baktérie, môže spôsobiť až ťažký zápal pľúc.
Treba mať obavy?
Obavy z pandémie v štýle Covid-19 sú podľa odborníkov prehnané, pretože pandémie zvyčajne spôsobujú nové patogény, čo nie je prípad HMPV. HMPV je prítomný po celom svete a existuje už desaťročia. „To znamená, že ľudia po celom svete majú istú úroveň existujúcej imunity vďaka predchádzajúcemu kontaktu s vírusom,“ uviedol Dr. Hsu.
„Takmer každé dieťa sa do svojich piatich rokov infikuje aspoň raz vírusom HMPV, a môžeme očakávať, že počas života bude mať viacero reinfekcií,“ povedal Paul Hunter, profesor medicíny na University of East Anglia v Anglicku. „Takže celkovo si nemyslím, že momentálne existujú nejaké známky vážnejšieho globálneho problému.“