Rozhodovanie o mene pre novorodenca je pre rodičov často dôležitou úlohou. Pri výbere záleží na mnohých veciach. Rodičia rozmýšľajú nad tým, či sa nedá veľmi „skomoliť“, alebo ako znie s priezviskom a mnohým sa páčia aj dnešné trendy.
Hoci sa zdá, že zahraničné inšpirácie ovládli rebríčky, tradičné slovenské mená stále nezanikajú. Naopak, niektoré zažívajú nečakaný návrat.
Už viac ako 15 rokov dominuje na Slovensku meno Jakub, ktoré si získalo obľubu aj medzi celebritami. Takto pomenovali svojich synov napríklad spevák Tomáš Bezdeda či tenistka Dominika Cibulková. Ako ukazujú údaje z decembra 2024, meno Jakub sa stále drží na čele rebríčka.
Zároveň však prichádzajú nové trendy. Ministerstvo vnútra na svojej webovej stránke odhalilo, že na popularite naberajú mená ako Noel, Mateo, Lara, Melisa či Noemi. Tie ukazujú, že rodičia čoraz viac hľadajú inšpiráciu v zahraničí a túžia po originalite.
Ak sa obávaš, že tradičné mená ako Peter, Ján či Anna sú na ústupe, nemusíš sa báť. Štatistiky z posledných dvoch dekád naznačujú opak. Meno Hana sa napríklad stalo hitom a pravidelne sa objavuje v top 20 najpoužívanejších ženských mien. Podobne je na tom aj Anna, ktorá si našla cestu späť do rodných listov.
Pri chlapčenských menách stojí za zmienku Peter, ktorý sa postupne vracia na výslnie. Meno Ján, kedysi symbol slovenských rodín, sa tiež znovu objavuje v prvej dvadsiatke. Zaujímavé je, že v roku 2020 bolo na 17. mieste, a napriek drobným výkyvom si stabilne udržiava pozíciu v rebríčku.
Čísla hovoria za všetko
V roku 2020 sa narodilo 536 chlapcov s menom Ján, čo je nárast oproti roku 2007, keď ich bolo 484. A hoci rok 2023 znamenal pre Jánov mierny pokles na 23. miesto, už o rok neskôr sa meno znovu vyšvihlo vyššie.
Meno Ján oslavuje meniny 24. júna a jeho pôvod je hebrejský – znamená „Boh je milostivý“. Variácie tohto mena nájdeme po celom svete: v angličtine ako John, v španielčine Juan a v nemčine Johan.
Zdá sa, že Slováci dokážu skombinovať tradíciu s modernými trendmi, a tak máme na výber z množstva krásnych mien, ktoré odzrkadľujú minulosť aj súčasnosť. Ktovie, možno nás čaká aj ďalšia vlna návratu menej obvyklých klasických mien. Napríklad taký Jozef – vráti sa do rebríčka?