Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 19.1.2025
sk
Mário, Sára
, Zara
cz
Doubravka
Zdroj: ©Shutterstock

Máš dostatok peňazí, no bojíš sa ich míňať? Možno trpíš chrometofóbiou

Chrometofóbia môže významným spôsobom narušiť každodenné fungovanie.

Lekárska veda pozná veľmi veľké množstvo najrôznejších fóbií. Tie sa vyznačujú iracionálnym strachom zo situácií či predmetov, ktoré normálne strach nevyvolávajú. A tak máme ľudí, ktorí prežívajú silné pocity strachu kvôli pavúkom, otvoreným priestranstvám či baktériám. Tieto fóbie sú dostatočne známe a počul o nich snáď každý.

Potom tu ale máme aj také, o ktorých vie len málokto. Patrí medzi ne aj takzvaná chrometofóbia. V širšom zmysle slova ide o chorobný strach z peňazí, v užšom o strach z ich utrácania. Ľudia s chrometofóbiou pociťujú silnú úzkosť, keď sú vystavení peniazom, keď sa ich majú dotýkať či byť v ich blízkosti. Veľké psychické vypätie ale spôsobuje aj tým, ktorým síce prítomnosť peňazí nevadí, ale zato majú obrovský strach míňať ich.

Peňazí majú dosť, ale míňať sa ich boja

Pravdaže, finančná obozretnosť nikdy nie je na škodu a spoločnosť si zvyčajne veľmi cení tých, ktorí utrácajú málo a peniaze si šetria. Mnoho ľudí tiež čas od času pociťuje neistotu spojenú s financiami. Platí tiež, že keď človek proste nemá veľa peňazí, musí si dvakrát rozmyslieť, na čo ich minie. Ľudia s chrometofóbiou sú však iný prípad.

Väčšinou totiž ide o ľudí, ktorí netrpia finančnou núdzou, ale napriek tomu majú strach peniaze míňať. Na okolie môžu pôsobiť ako zodpovední a šetrní, ale v skutočnosti je ich strach o finančnú bezpečnosť iracionálne silný a hlboký. Neustále sa zožierajú, keď majú zaplatiť úplne bežné výdavky či účty, a do hĺbky zvažujú, či si nejaký produkt kúpiť, či nie.

Shutterstock

Často tak nemíňajú peniaze ani na úplne základné veci (napríklad potraviny, alebo keď potrebujú nové topánky či oblečenie) a nedoprajú si ani výdavky spojené s ich záľubami, hoci by ich to finančne nijako neohrozilo.

Niekedy už len samotné myšlienky na míňanie peňazí dokážu v týchto ľuďoch vyvolať silnú úzkosť a nepokoj. Vyhýbajú sa aktivitám, za ktoré treba platiť, zúfalo ochraňujú každý cent a cítia sa mizerne, keď musia peniaze pustiť z rúk.

Príčiny nie sú celkom známe

Tieto pocity môžu významne narušiť ich pravidelné fungovanie, zhoršiť im spánok či zdravie a schopnosť premýšľať. Pokiaľ tieto symptómy trvajú viac ako šesť mesiacov, môžeme hovoriť o fóbii a dotyčný by sa mal obrátiť na psychoterapeuta. Odborníci sa však stále nezhodujú na tom, čo túto (a iné) fóbie vlastne spôsobuje. Podľa nich tu zrejme zohráva rolu viacero faktorov.

Chrometofóbia je často reakciou na isté obdobie, v ktorom sa človek reálne trápil nedostatkom peňazí. Môže sa rozvinúť u niekoho, kto bol kedysi dlhodobo bez práce, a hoci teraz sa mu vedie dobre, stále v ňom ostal strach a prepočítava každý cent. Objavuje sa napríklad aj u ľudí, ktorí vyrastali v chudobe a ich rodičia mali problémy zaplatiť účty či základné potraviny. Pravdou ale je, že fóbia môže vzniknúť aj bez nejakej zjavnej príčiny.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

Slovenka pracuje ako realitná agentka v Dubaji: Ľudia pracujú často až do 23. hodiny večer, nájdeš tu byty lacnejšie ako na Slovensku (ROZHOVOR)

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.