Najhoršie filmy v histórii kinematografie sa hodnotia ťažko. V hre je totižto niekoľko faktorov. Či film zarobil, či sa divákom páčil, či ho zničili kritici a mnoho ďalších elementov vytvára z hodnotenia filmov komplexnú disciplínu. Niekedy to ale zas nie je až také ťažké. Pri niektorých filmoch môžeme jasne povedať, že sa zapíšu do negatívnej časti histórie kinematografie už na začiatku filmu.
V tomto článku sa pozrieme na 5 filmov, ktoré by umelá inteligencia bez ostychu zaradila medzi tie najhoršie kinematografické diela, aké kedy vznikli. Už dávnejšie sme ti priniesli prvú časť tohto článku a teraz sa vraciame s dupľou. Takýchto filmov sa totižto treba vyvarovať. Ich pozeranie môže byť náročné a premýšľanie nad nimi aj smrteľné.
Existujú ale „fajšmekri“, ktorí nedokážu odolať ani takýmto filmom. Týchto 5 filmov reprezentuje na začiatku spomenuté ne-kvality. Diváci z nich odchádzali, kritici si na nich brúsili zuby a finančne prepadli do prázdnoty. Poďme teda na to!
Spievajúce humanoidné a digitálne mačky!
A začneme hneď s horúcim adeptom na najhorší film desaťročia. Film Cats vyšiel v roku 2019 a stretol sa s viac než katastrofálnym prijatím. Prečo ale? Všetko vyzeralo na správnom mieste. Obrovský ansámbel svetových hercov, skvelý režisér a viac než zvláštny námet z tohto diela robili očakávaný projekt. Bohužiaľ, len čo diváci uvideli digitálnu podobu hercov, ktorí sa premenili na humanoidné a spievajúce mačky, rozpútalo sa inferno.
Rozpočet tohto filmu sa pohyboval niekde okolo 100 miliónov a zarobil iba 70 miliónov, čiže môžeme s čistou dušou povedať, že išlo o prepadák. Treba vyznačiť, že ceny marketingu sa pohybovali v ďalších desiatkach miliónov. Tom Hooper, režisér tohto netradičného a zatracovaného muzikálu, si týmto dielom prakticky podpísal koniec svojej veľkej hollywoodskej kariéry.
Ben Affleck a Jennifer Lopez v katastrofickej romantickej komédii
Gigli, film z roku 2003, rozpráva príbeh o kriminálničke a kriminálnikovi, ktorí sa zhodou náhod stretnú pri spoločnom „záťahu“. Postupne si k sebe nachádzajú cestu a zamilujú sa. Ide o relatívne bežný klišé romantický príbeh s Benom Affleckom a Jennifer Lopez. Čím sa tento film podľa umelej inteligencie zadelil medzi najhoršie filmy v histórii?
Diváci ani kritici ho jednoducho neznášali. Zlý scenár, otrasné dialógy, zle obsadená hlavná dvojica, kontroverzné príbehové linky a rôzne problémy počas produkcie. Mohli by sme pokračovať. Režisérom filmu bol Martin Brest, zodpovedný za oscarový film Scent of a Woman. Bohužiaľ, toto mu nevyšlo. Po nešťastných testovacích premietaniach sa film niekoľkokrát pretáčal a prestrihával a nakoniec z neho vzišla mutácia troch filmov, ktoré spolu nemajú nič spoločné.
Pomätený žralok
Film Jaws: The Revenge z roku 1987 je pokladaný za jedno z najhorších filmových pokračovaní všetkých čias. Ide o 4. sequel v sérii Jaws. Pôvodne nemalo vôbec ísť o sériu, avšak tvorcovia sa na krvilačného žraloka hodili s väčšou pahltnosťou, ako vedeli sami uniesť. Diváci aj kritici film znesvätili neustálym poukazovaním na to, že samotný nápad filmu je absurdný, že má hrozné herecké výkony, slabé špeciálne efekty a tak ďalej. Netreba hádam spomínať viac.
Malo ísť o horor, no vo finálnom filme vidíme žraloka, ktorý skáče z vody a ničí vrtuľníky, prenasleduje jednu rodinu, akoby chcel zjesť práve ju, a ešte k tomu z neho nejde žiadny strach. Ide teda o typický úkaz filmu vytvoreného len kvôli peniazom. Tieto Jaws si dodnes na americkom filmovom portáli Rotten Tomatoes držia kritické hodnotenie 2 percentá.
Káčer od Marvelu
Howard the Duck je jedným z prvých filmov, ktoré adaptovali komiksy značky Marvel. Do kín prišiel v roku 1986 a zasiahol divákov svojou netradičnou víziou a humorom. V dnešnej dobe pôsobí film o mimozemskom káčerovi viac než retro a neraz je až na smiech. Režisér Williard Huyck od tohto filmu nenatočil už nič iné, na tvorbe audiovizuálnych diel sa podieľal len už ako scenárista.
Film si na svoju stranu získal až 4 Zlaté maliny, čo je reverzné ocenenie v štýle Oscarov. Howard the Duck taktiež získal aj Zlatú malinu za najhorší film, čím sa zapísal do dejín kinematografie už naveky.
Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000
Battlefield Earth bol v roku 2009 ocenený výsostnou Zlatou malinou v netradičnej kategórii. Dielo sa totižto stalo najhorším filmom desaťročia. Okrem toho si ale získal ešte ďalších 8 ocenení, ktoré tento film zapísali medzi najhoršie filmy histórie. Príbeh filmu sa odohráva v roku 3000 a hlavnými postavami nie sú ani ľudia, ale mimozemšťania.
Film zhltol obrovskú vlnu kontroverzie kvôli tomu, že mnohí diváci poukázali na fakt, že tvorcovia a herci vo filme sú spájaní so scientológiou. Súčasťou tohto pochybného hnutia je napríklad aj Tom Cruise, ale aj John Travolta, ktorý v tomto filme hrá jednu z popredných postáv.