Inšpektori práce sa tentokrát ozývajú s varovaním smerovaným na nelegálne zamestnávanie. Varovanie mieria na zamestnávateľov, ale aj na zamestnancov. Obe skupiny si môžu odniesť mastnú pokutu. Ako informuje web Pravda, aj táto letná sezóna predstavovala pre inšpektorov práce veľký zásah. Desiatky podnikateľov a pomyselných zamestnancov sa dopustilo viacerých priestupkov. Niektorí vyfasovali poriadne pokuty, ty sa im radšej obratom vyhni.
Inšpektorom práce sa počas tohto leta podarilo skontrolovať tisícky zamestnávateľov. Konkrétne išlo o viac ako jedenásť tisíc kontrol vo všetkých oblastiach dozoru.
„Najviac kontrol, viac ako 4 000, bolo zameraných na oblasť nelegálneho zamestnávania. Orgány inšpekcie práce tiež vykonali viac ako 2 000 kontrol v oblasti pracovnoprávnych vzťahov. Počas tohto obdobia bolo zistené nelegálne zamestnávanie viac ako 400 osôb“, opisuje výsledky hovorca Národného inšpektorátu práce, Ladislav Kerekeš.
Nelegálna práca sa podľa legislatívy definuje ako proces, keď „zamestnanec“ vykonáva prácu pre zamestnávateľa a nemá s ním uzatvorený žiadny pracovnoprávny vzťah – teda pracuje bez akejkoľvek zmluvy alebo dohody. Trocha inak je to v prípade cudzincov z tretích krajín, teda napríklad mimo Európskej únie alebo štátov Dohody o Európskom hospodárskom priestore. Pri nich ide o nelegálnu prácu vtedy, keď nemajú potrebné pracovné povolenia.
Inšpektori môžu takýchto „zamestnancov“ potrestať pokutou vo výške 331 eur. Ak sa títo nelegálni zamestnanci nachádzali v evidencii nezamestnaných, môžu z nej vypadnúť. V prípade cudzincov hrozí ešte tvrdší trest, a to nekompromisné vyhostenie z našej krajiny.
Nelegálne zamestnávanie a postihy
„Inšpektoráty práce tiež počas dvoch vybraných víkendov mesiaca august realizovali mimoriadnu kontrolnú úlohu zameranú na kontrolu dodržiavania zákazu nelegálneho zamestnávania. Táto úloha bola zameraná na odvetvie ubytovacích a stravovacích služieb (HORECA), odvetvie maloobchodu a veľkoobchodu a iné odvetvia podľa uváženia inšpektorátov práce,“ zhodnocuje hovorca Národného inšpektorátu práce, Ladislav Kerekeš.
„Počas tejto úlohy bolo skontrolovaných viac ako 1 300 zamestnancov a 500 zamestnávateľov, pričom boli identifikované podozrenia na nelegálne zamestnávanie 50 fyzických osôb vykonávajúcich prácu u 40 zamestnávateľov“, dopĺňa Kerekeš.
Zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú bez akýchkoľvek povolení, sa môžu pripraviť na veľmi prísne postihy. Za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania môžu inšpektori zamestnávateľovi uložiť pokutu vo výške 2 000 eur až 200 000 eur. Ak ide o nelegálne zamestnávanie viac než jednej osoby, postih sa môže vyšplhať až na úroveň najmenej 5 000 eur.
Za opakované porušenie zákona hrozí fyzickým osobám aj vylúčenie z verejného obstarávania, neposkytnutie verejných dotácií a finančných zdrojov z Európskej únie.