Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 11.2.2025
sk
Dezider
cz
Božena, Dezider

Od slovenských múrov po vlaky v Keni. Dvojica z Bratislavy dokazuje svetu, že graffiti je skutočné umenie

Slovenskí umelci nás reprezentujú ďaleko za hranicami našej krajiny.


Ešte aj v dnešnej dobe má mnoho ľudí negatívny pohľad na graffiti. Súvisí to zrejme s tým, že najväčšie zastúpenie v slovenských uliciach majú nečitateľné (a nelegálne) čmáranice na múroch, prípadne nie veľmi estetické maľby na vagónoch vlakov. Graffiti však môžu mať aj legálnu a vysoko estetickú formu, ktorá uliciam dodáva dušu, osobitosť a charakter.

Takejto tvorbe sa venuje dvojica umelcov z Bratislavy, ktorí sú známi ako Wall Design. Dvaja tvorcovia majú dokopy viac než 20 rokov skúseností s graffiti a nástennými maľbami. Ich diela skrášľujú ulice slovenských miest, viaceré európske mestá, ale aj lokality také vzdialené ako Omán či Keňa.

Wall Design nám zodpovedali niekoľko otázok o minulosti, súčasnosti a budúcnosti ich kreatívneho biznisu.

Dvojica graffiti umelcov z Bratislavy cestuje a tvorí po celom Slovensku ale aj vo všetkých kútoch sveta. Zastavili sa aj v Keni.
Wall Design
Aké sú vaše umelecké skúsenosti z čias predchádzajúcich vzniku Wall Design?

Začali sme ako tínedžeri, ktorí sa venovali graffiti, takže o nejakom umeleckom začiatku sa dá len ťažko hovoriť. Po pár rokoch nás počas maľovania na legálnej zóne v Bratislave oslovil pán, či by sme mu nevedeli namaľovať logá a obrázky do podniku v Rači. Postupne sa na to nabaľovali ďalšie a ďalšie zákazky a neskôr väčšie a väčšie projekty. Potom prišli aj vlastné projekty, ako napríklad festivaly. Nikdy sme však nečakali, že sa tým budeme živiť, a už vôbec nie tak dlho.

Čomu všetkému sa Wall Design venuje a ako vznikol?

Maľujeme predovšetkým street artové maľby a muraly a od roku 2021 sme spolu s Máriom Bihárim (Marián Balaž) založili iniciatívu Projekt Ihrisko, v rámci ktorej maľujeme a revitalizujeme ihriská (tzv. asphalt art). Minulý rok sme spolu organizovali viacero väčších projektov, napríklad aj street art festival Creative Streets na košickom sídlisku KVP.

Aké vybavenie používate? Máte štandardnú výbavu a postupy, ktoré využívate pri väčšine prác, alebo sa to všetko výrazne mení projekt od projektu?

Čo sa stien týka, používame najmä spreje a akrylové farby. Na ihriská používame špeciálne protišmykové farby, pričom ich výber závisí od typu povrchu.

Maľovali ste aj na nejaké skutočne nezvyčajné plochy či objekty?

Za tie roky sme maľovali naozaj všeličo. Minulý rok sa nám podaril projekt, v rámci ktorého sme namaľovali boky domov v rómskej osade. Maľovali sme aj v spolupráci so slovenskou ambasádou v Keni – vytvorili sme mural na jej pôde a dokonca aj legálny vlak na stanici v Nairobi.

Ako dlho v priemere pracujete na jednom obraze? Ktoré svoje dielo považujete za technicky najnáročnejšie?

Dĺžka trvania každého projektu závisí od mnohých faktorov, ako sú veľkosť a zložitosť návrhu. Vo všeobecnosti trvá od 2 do 10 dní. Asi najviac nás potrápila maľba realistických portrétov speváčky Tiny v Košiciach.

Ktoré krajiny ste pracovne navštívili a aký je váš najzaujímavejší zážitok zo zahraničia?

Zúčastnili sme sa viacerých street art festivalov po celej Európe, ale máme za sebou aj projekty mimo EÚ – či už pracovné, alebo festivalové. Viackrát sme maľovali v Anglicku, Portugalsku, navštívili sme Kosovo a v podstate vo všetkých susedných a okolitých krajinách. Najzaujímavejším zážitkom bola asi naša posledná skúsenosť z Kene, kde sa nám podarilo namaľovať ihrisko na škole, mural na ambasáde, vlak a tiež mural v jednom z najväčších slumov na svete.

Dvojica graffiti umelcov z Bratislavy cestuje a tvorí po celom Slovensku ale aj vo všetkých kútoch sveta. Zastavili sa aj v Keni.
Wall Design
Mural na Račianskej je jedno z diel, s ktorými každodenne prichádzajú do kontaktu stovky Bratislavčanov. Čo nám o ňom viete prezradiť?

Mural na Račianskej je už pomerne starý, asi 8 – 9 rokov, ak sa nemýlim. Išlo vyslovene o maľbu na zákazku, pri ktorej sme dostali motív, ktorý si vybrali obyvatelia.

O Slovensku sa hovorí, že nie je veľmi priateľsky naladené voči legálnym graffiti. Je situácia naozaj zlá v porovnaní so zahraničím? Ako by sa to dalo zlepšiť?

Kedysi to tak bývalo – pamätáme si časy, keď na nás počas práce na zákazke pravidelne nabiehala polícia. Dnes však môžeme povedať, že sa to zmenilo. Street art sa postupne stáva populárnejším a široká verejnosť ho vníma čoraz pozitívnejšie.

Aké sú plány Wall Design do blízkej aj vzdialenejšej budúcnosti?

Radi by sme sa venovali vlastným projektom, či už na Slovensku, alebo v zahraničí. Máme naplánovaných niekoľko zaujímavých spoluprác v rôznych destináciách, ale nechceme zatiaľ prezrádzať detaily. Uvidíme, čo prinesie tento rok.

Dvojica graffiti umelcov z Bratislavy cestuje a tvorí po celom Slovensku ale aj vo všetkých kútoch sveta. Zastavili sa aj v Keni.
Wall Design
Čo by ste poradili niekomu, kto chce robiť to čo vy?

Čo by sme poradili? Hlavne sa tomu naplno venovať. Ak človek vytrvalo pracuje a snaží sa, určite to prinesie svoje ovocie.

Tvorbu Wall Design môžeš sledovať na ich Instagrame, Facebooku a webe.

Mohlo by ťa zaujímať:

Veľké zahraničné médiá si všimli zaujímavé miesto na Slovensku. Nachádza sa neďaleko Bratislavy


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.