Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 5.2.2025
sk
Agáta
cz
Dobromila

Parlament dnes schválil nový stavebný zákon. Tu je prehľad dôležitých zmien, ktoré prináša

Čierne stavby už nikdy nebudú legálne.


Národná rada Slovenskej republiky dnes prijala významný legislatívny dokument v podobe nového stavebného zákona. Tento krok predstavuje zásadnú reformu v oblasti stavebníctva a územného plánovania, ktorá má priniesť efektívnejšie a transparentnejšie procesy v stavebnom konaní. O téme informuje agentúra SITA.

Hlavným cieľom novej právnej úpravy je výrazné zefektívnenie stavebnej správy, ktoré sa má dosiahnuť prostredníctvom jej profesionalizácie a zníženia administratívnej záťaže. Osobitný dôraz sa kladie na zjednodušenie postupov pri výstavbe rodinných domov a malých bytových domov. Zákon sa taktiež intenzívne venuje problematike nelegálnych stavieb.

Nová legislatíva zachováva osvedčené právne inštitúty z predchádzajúceho zákona, ktoré boli implementované po roku 1990, a zároveň ich dopĺňa o moderné prvky inšpirované zahraničnou praxou. Významnou zmenou je spresnenie jednotlivých správnych konaní a jasné definovanie práv a povinností všetkých zúčastnených strán.

Revolučné zmeny v stavebnom konaní

Jedna z najvýznamnejších zmien spočíva v upustení od dvojstupňového správneho konania. Doterajší systém, ktorý vyžadoval samostatné územné a stavebné konanie, sa ukázal ako neefektívny, keďže často dochádzalo k duplicitnému vyjadrovaniu dotknutých orgánov a účastníkov. Nový zákon tento proces výrazne zjednodušuje a skracuje.

Významnou novinkou je aj prísnejší postup voči čiernym stavbám. Po nadobudnutí účinnosti zákona nebude možné dodatočne legalizovať stavby postavené bez povolenia. Zákon presne definuje, čo sa považuje za nepovolené stavebné práce a stanovuje jasný postup pri ich odstraňovaní.

Rozširuje sa aj okruh zodpovedných osôb, ktoré môžu byť sankcionované za porušenie zákona. Okrem stavebníka budú niesť zodpovednosť aj zhotovitelia stavieb, osoby poverené stavebným dozorom a stavbyvedúci. Toto opatrenie reflektuje súčasnú prax, kde stavebník často vystupuje len ako objednávateľ a priamo neriadi výstavbu.

Tento nový zákon predstavuje komplexnú reformu stavebného práva, ktorá má potenciál významne zlepšiť situáciu v slovenskom stavebníctve a územnom plánovaní.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako v roku 2025 zarobiť na realitnom trhu? Nové trendy a destinácie ťa prekvapia


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.