Zatiaľ čo mnohí Slováci sa vyhýbajú pravidelným návštevám zubára doma, paradoxne sú ochotní cestovať za hranice a platiť tisíce eur za stomatologické zákroky bez akejkoľvek záruky. Tento znepokojujúci trend potvrdzujú aj najnovšie štatistiky NCZI o zubnolekárskej starostlivosti v Slovenskej republike za rok 2023.
Alarmujúce je, že z 5,2 milióna evidovaných pacientov len 48 % absolvovalo preventívne prehliadky. Najviac zanedbávajú starostlivosť o zuby dospelí pacienti vo veku nad 19 rokov. Ešte znepokojujúcejšie je, že až 65 % pacientov potrebovalo po preventívnej prehliadke sanáciu chrupu.
Riziká zahraničných zákrokov
Michaela Klein, hlavná dentálna hygienička zubnej kliniky Dr. Martin a vedúca Katedry dentálnej hygieny na SZU v Bratislave, varuje: „Najčastejším dôvodom, prečo si ľudia vyberajú ošetrenie zubov v zahraničí, je vidina šetrenia financií. Uprednostnia peniaze pred zdravím. Zuby však nie sú len estetická záležitosť – ich nesprávne ošetrenie môže mať vážne zdravotné následky.“
Najčastejšími destináciami dentálnej turistiky sú Česko, Maďarsko, balkánske krajiny a najmä Turecko. Klein upozorňuje na závažné riziká: „Slováci najčastejšie cestujú do Turecka kvôli rozsiahlym estetickým rekonštrukciám chrupu. Dávajú si tam zhotoviť korunky, fazety, mostíky či implantáty. Mnohé komplikácie sa však neprejavia okamžite po zákroku, ale až po návrate domov.“
Osobitným problémom je reklamácia. Kým na Slovensku máme dvojročnú zákonnú záruku na použité materiály, v zahraničí je situácia komplikovanejšia. „V štátoch mimo EÚ neplatí rovnaké právo na ochranu spotrebiteľa ako u nás. Uplatniť si záruku je takmer nemožné. A keď sa chcete sťažovať, zrazu vám v klinike ‚prestanú‘ rozumieť,“ vysvetľuje odborníčka.
Klein zdôrazňuje, že najlepšou prevenciou je pravidelná starostlivosť: „Najlepšou investíciou do zdravého chrupu je kvalitná starostlivosť a pravidelná dentálna hygiena. Aby ste nemuseli zaplatiť dvakrát, raz v zahraničí za nekvalitnú prácu a potom u nás za opravu.“