Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 8.2.2025
sk
Zoja
cz
Milada
Zdroj: ©Shutterstock

Rady pre rodičov, vysokoškolákov aj psičkárov. Psychologické triky, ktoré ti uľahčia život

Ako reagovať, keď je k tebe niekto drzý?

Trocha nenápadnej manipulácie síce svet nezborí, ale môže ti výrazne uľahčiť život. Stačí vedieť, ako na to. Používatelia Redditu sa podelili o svoje šikovné psychologické triky, ktoré im pomáhajú zvládať každodenné situácie s ľahkosťou. A jeden nikdy nevie – možno si medzi nimi nájdeš nejaký, ktorý začneš využívať aj ty.

1. Keď večer nedokážem zaspať, uložím sa do pohodlnej polohy, zavriem si oči a snažím sa predstierať, že je šesť ráno a ja mám o chvíľu vstávať do práce. Netuším, ako to funguje, ale zaspím takmer okamžite.

2. Keď nastane konflikt, priznám si svoju chybu v plnom (občas aj prehnanom) rozsahu. Bez obviňovania niekoho iného, bez akýchkoľvek výhovoriek. Zväčša to toho druhého úplne odzbrojí.

3. Vlastné deti nemám, no sem-tam strážim kamarátovho 10-ročného syna. Keď potrebujem, aby niečo spravil, nič mu neprikazujem – radšej mu dám na výber z dvoch možností. Nenakážem mu, aby si obul ponožky, no opýtam sa ho, či si chce obuť zelené alebo modré. Nenakážem mu, aby zjedol všetku zeleninu, no opýtam sa ho, či si prosí mrkvu alebo brokolicu. Takéto správanie dáva deťom pocit, že majú kontrolu nad svojimi činmi.

4. Zamieňam otázku „Chceš robiť X“ otázkou „Bol by si proti, ak by sme robili X?“. Raz som čítal knihu od muža, ktorý v FBI vyjednával s páchateľmi, ktorí držali rukojemníkov. Písal, že to funguje, lebo ľudia radi hovoria „nie“, keď to nemá žiadne negatívne následky.

triky zo psychológie
Shutterstock

5. Zásadne si nastavujem latku čo najnižšie. Aj priemerný výkon potom ostatných nadchne.

6. Keď boli moje deti menšie a mala som podozrenie, že mi klamú, vždy som ich požiadala, aby vyplazili jazyk. Verili, že podľa jeho farby dokážem zistiť, či hovoria pravdu. V skutočnosti ich prezradilo to, či predtým zaváhali alebo nie.

7. Tento trik som využíval na vysokej škole. Ak naozaj nechceš, aby ťa profesor vyvolal, udržuj s ním očný kontakt a tesne predtým, ako dokončí otázku, sa pozri na niekoho iného. Jeho pozornosť sa tak presunie inam. Dôležité je však pohľady striedať – ak sa budeš zakaždým pozerať na toho istého človeka, začne to byť podozrivé.

8. Čítala som, že namiesto slova „prepáč“ je lepšie používať „ďakujem“, a tak som to začala praktizovať – a naozaj to funguje! Namiesto „prepáč, že meškám“ poviem „ďakujem, že si počkala“. Pozornosť sa tak presunie od negatívneho k pozitívnemu.

Ľudia sa podelili o psychologické triky, ktoré sa im v bežnom živote náramne hodia
Shutterstock
Slovenská expertka o vzťahoch na pracovisku

Odporúčame prečítať:

Slovenská expertka o vzťahoch na pracovisku: Daň za nezáväzný s*x s kolegom je príliš vysoká

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.