Čo sa stane po smrti? Každý sa už vo svojom živote zamyslel nad tým, čo prežíva náš mozog tesne pred smrťou. Umieranie je neraz spájané so svetlom na konci tunela, so stretnutiami s našimi blízkymi a mnohými inými vecami.
Naprieč históriou sa smrť prepájala s rôznymi spirituálnymi zážitkami, avšak ako informuje zahraničný web Dailymail, zahraničný tím neurológov nahral desiatky sekúnd aktivity umierajúceho mozgu. Tak sa im naskytla šanca vidieť to, čo sa deje s našou hlavou tesne predtým, než zomrieme.
Odpoveď na túto veky trvajúcu otázku sa možno objavila práve teraz. Neurológovia svoje zistenia publikovali vo vedeckom časopise Frontiers in Aging Neuroscience. Lekári sa rozhodli liečiť 87-ročného pacienta z Kanady. Ten trpel epilepsiou a jeho stav nevyzeral dobre. Napojili ho teda na zariadenie, ktoré monitorovalo jeho činnosť mozgu.
Muž ale počas liečby dostal zástavu srdca. Tak sa vedcom naskytla unikátna príležitosť na to, aby zmapovali to, čo sa deje v jeho mozgu pred smrťou. Dokopy sa im podarilo zachytiť až 900 sekúnd celého procesu, avšak najkritickejších bolo 30 sekúnd pred a smrťou 30 sekúnd po smrti.
Čo sa stane po smrti?
Ukázalo sa, že najaktívnejšími sa stali tie časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za pamäť. „Prostredníctvom generovania mozgových oscilácií (mozgových vĺn), ktoré sa podieľajú na obnovovaní spomienok, môže mozog tesne pred našou smrťou prehrávať posledné spomienky na dôležité životné udalosti,“ uviedol doktor Ajmal Zemmar z University of Louisville v americkom štáte Kentucky.
Zdá sa teda, že ľudia, ktorí sa ocitli v blízkosti smrti a rozprávali o tom, že im život prebehol pred očami, možno majú pravdu. Mozog sa v princípe snaží chytiť toho najbližšieho, čo mu zostáva a tým niečím sú spomienky.
„Myslím si, že je to trochu upokojujúce. Keď vám zomrú pacienti a vy sa rozprávate s ich rodinami, musíte byť poslom zlých správ. Ak vieme, že sa v ich mozgu niečo deje, že si spomínajú na pekné chvíle, môžeme to povedať týmto rodinám,“ povedal Zemmar.