Investovanie do historických platidiel sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej popularite. Česká národná banka zaznamenáva rastúci záujem o zberateľské mince a bankovky už od roku 2015. Nie je to prekvapivé, keďže ich hodnota môže časom výrazne stúpnuť. Na tému upozornil portál Plus JEDEN DEŇ.
Rekordný predaj päťtisícovej bankovky
Najvýznamnejší predaj sa uskutočnil v roku 2020, keď sa päťtisícová bankovka z roku 1919 vydražila za rekordných 12,1 milióna českých korún. Táto výnimočná bankovka, ktorá bola v obehu len dva roky, sa tak stala najdrahším predaným platidlom v československej histórii.
Medzi ďalšie cenné exempláre patrí prvá stokoruna z roku 1919. Ide o tlačený obojstranný návrh poukážky Zemskej banky Kráľovstva českého, ktorého hodnotu numizmatickí experti odhadujú až na 5 miliónov korún. Zaujímavosťou je, že táto vzácna bankovka z dielne známeho umelca Alfonsa Muchu sa stále nachádza v obehu.
![](https://emefka.sk/app/uploads/2025/02/stare-peniaze.jpg?x35408)
Hodnota závisí od viacerých faktorov
Pri určovaní ceny historických platidiel zohráva kľúčovú úlohu najmä zachovalosť a počet existujúcich kusov. Čím menší náklad, tým vyššia je hodnota pre zberateľov. Zaujímavým faktom je, že niektoré bankovky a mince majú vyššiu cenu práve kvôli chybám v tlači.
Vzácnou je napríklad aj desaťkoruna s označením „Specimen“ z roku 1995. Vyrazených bolo len 120 kusov, čo z nej robí mimoriadne žiadaný artikel medzi zberateľmi. Hodnotu historických platidiel si záujemcovia môžu overiť v špeciálnych katalógoch, ktoré mapujú všetky československé platidlá od roku 1918 až po súčasnosť.