Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 22.2.2025
sk
Etela
cz
Petr

Odsúdení na samotu: Ľudia s týmito typmi osobností častejšie ostávajú sami

Príliš veľa samoty môže negatívne ovplyvniť tvoju psychiku.


Samota môže byť príjemná, ale aj ťažká. Zatiaľ čo niektorí si ju užívajú a vidia v nej príležitosť na sebareflexiu a oddych, iní ju vnímajú ako ťažkú záťaž, ktorá ich vyčerpáva. Často sa stáva, že niektorí ľudia majú sklon zostať v osamelosti dlhšie ako iní.

Tento jav môže byť spojený s osobnostnými črtami, ktoré môžu ovplyvniť schopnosť nadväzovať a udržiavať vzťahy. Ak patríš k tým, ktorí si častejšie užívajú samotu, možno sa zistí, že tvoje osobnostné črty zohrávajú v tomto procese kľúčovú úlohu.

1. Introverzia – tichý krok k osamelosti

Introverti sa od extrovertov odlišujú v tom, ako čerpajú energiu. Kým extroverti hľadajú spoločnosť iných a získavajú energiu z interakcií s ľuďmi, introverti si ju dopĺňajú v tichu a osamote. Tento typ osobnosti nemusí vyhľadávať neustály kontakt s inými, čo môže viesť k tomu, že zostáva dlhšie v osamelosti. Aj keď pre introvertov nie je ťažké zostať osamote, dlhodobá samota môže mať negatívny dopad na ich duševné zdravie.

2. Perfekcionizmus – neustála snaha o dokonalosť

Ľudia, ktorí trpia perfekcionizmom, majú často vysoké nároky nielen na seba, ale aj na ostatných. Perfekcionisti často očakávajú, že vzťahy budú dokonale naplnené, a to aj v prípade, že realita vzťahov je zložitejšia a vyžaduje kompromisy. V extrémnych prípadoch môže perfekcionizmus viesť až k úplnej osamelosti, keď sa človek vzdá pokusu vytvoriť vzťahy, pretože sa obáva, že nebudú spĺňať jeho štandardy.

Známky toho, že si perfekcionista, a prečo to môže byť problém

Mohlo by ťa zaujímať:

Známky toho, že si perfekcionista, a prečo to môže byť problém

3. Nezávislosť – osobný priestor ako priorita

Ľudia, ktorí majú veľmi silnú potrebu nezávislosti, preferujú žiť podľa vlastných pravidiel a potrebujú veľa osobného priestoru, aby sa cítili pohodlne. Takíto ľudia môžu mať pocit, že vzťahy obmedzujú ich slobodu alebo im bránia v osobnom raste. Tento postoj môže viesť k tomu, že sa vyhýbajú romantickým alebo priateľským vzťahom.

4. Nízke sebavedomie – strach z odmietnutia

Ľudia s nízkym sebavedomím môžu mať problém nadväzovať vzťahy, pretože sa boja odmietnutia. Často majú obavy, že nie sú dosť dobrí na to, aby si našli partnera alebo skutočných priateľov. Tento strach z odmietnutia ich môže viesť k tomu, že sa uzatvoria do seba a vyhýbajú sa spoločenským situáciám.

Shutterstock

Hoci tieto osobnostné črty nemusia vždy viesť k nešťastiu, mal by si si uvedomiť, že samota môže mať svoje negatívne dôsledky na duševné zdravie. Preto treba nájsť rovnováhu medzi osobnou slobodou a potrebou vzťahov, ktoré nás podporujú a napĺňajú.


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.