V okolí domu s adresou Downing street 10, Londýn, ktorý je tradičným sídlom britských premiérov, môžeme stretnúť krásneho sivo-bieleho kocúra. Jeho meno je Larry. Je celkom bežné, že premiéri či hlavy štátov majú vo svojich pôsobiskách domácich miláčikov. Ako uvádza VOA News, toto je však iný prípad. Larry nie je na hranie, Larry pracuje.
Ako prvá mačka v histórii sa Larry stal oficiálnym držiteľom titulu „hlavný myšiar vládneho kabinetu“. Mačka v tejto pozícii nepatrí úradujúcemu premiérovi, ale je akoby „zamestnancom“ kancelárie. Ročné výdavky na mačaciu službu sa pohybujú okolo sto libier ročne (cca sto osemnásť eur). Larry, úradujúci od roku 2011, bol adoptovaný z útulku, ktorý ho odporučil na základe jeho vynikajúceho talentu pre likvidáciu hlodavcov.
Funkcia s dlhou históriou
Mačky, ktorých úlohou bolo likvidovať myši vo vládnych budovách, sa prvýkrát spomínajú v dokumentoch zo 16. storočia. Najstaršie detailné a oficiálne zmienky, obsahujúce konkrétne mená mačiek a systém ich fungovania, sú z roku 1929. V tom čase mačaciu službu vykonával kocúr zvaný Rufus of England, známy aj ako Treasure Bill. Napriek tejto dlhej tradícii je Jerry prvý, kto oficiálne nesie titul hlavného myšiara.
Najdlhšie slúžiacou mačkou bol Wilberforce, ktorý Downing street 10 obýval medzi rokmi 1973 a 1986 a zažil pôsobenie štyroch premiérov. Vládne mačky sa medzi Britmi tešia veľkej obľube a sú vnímané ako celebrity. Prítomní novinári si ich vždy radi fotia počas čakania na premiéra. Mačky z Downing street sú takým fenoménom, že sa dokonca stali objektom vedeckého výskumu – ten zistil, že Briti pozitívnejšie vnímajú mačky, ktoré do funkcie vymenoval premiér zo strany, ktorú podporujú.
Ďalšie mačky v úradoch
Nielen premiér a vláda majú svoju protimyšaciu mačku. Podobný post obsadzujú aj ďalšie britské úrady a ministerstvá. Napríklad ministerstvo zahraničných vecí, nachádzajúce sa v tesnej blízkosti premiérskej kancelárie, zamestnáva čierno-bieleho kocúra Palmerstona, ktorý robí často Larrymu spoločnosť.
Náplň práce
Oficiálna stránka britskej vlády popisuje Larryho náplň práce ako vítanie hostí, inšpekciu bezpečnosti, testovanie oddychových kvalít starožitného nábytku a pripravovanie riešení na problematiku výskytu myší v dome. Za skvelý výkon pri týchto aktivitách mu spokojná verejnosť každodenne zasiela množstvo maškŕt a darčekov.