Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.2.2025
sk
Roman, Romana
cz
Svatopluk

Pozor na tieto vitamíny a výživové doplnky. Ak to s nimi preženieš, hrozia ti zdravotné problémy

S týmito radšej opatrne.


Vitamíny a výživové doplnky sú často považované za neškodný spôsob, ako podporiť svoje zdravie. Avšak, aj pri týchto prospešných látkach platí, že menej je niekedy viac. Nadmerné užívanie niektorých vitamínov a doplnkov môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. V tomto článku sa pozrieme na to, ktoré vitamíny a doplnky si zaslúžia zvýšenú pozornosť a aké riziká hrozia pri ich nadmernom užívaní.

Vitamín A

Vitamín A podporuje zrak, imunitný systém aj rast nových buniek. V prípade tzv. predávkovania však môže spôsobiť problémy s pečeňou či poškodiť naše kosti. Vedie taktiež k rozhádzaniu menštruačného cyklu.

Vitamín D

Vitamín D je nevyhnutný pre zdravé kosti, silný imunitný systém a duševnú pohodu. Hoci jeho nedostatok je u mnohých ľudí bežný, nadmerné užívanie doplnkov môže byť nebezpečné. Príliš vysoké množstvo vitamínu D môže spôsobiť únavu, nevoľnosť, bolesti hlavy a v závažných prípadoch dokonca poškodenie obličiek.

Vitamín B6

Vitamín B6 je nevyhnutný pre správne fungovanie metabolizmu a zdravie nervového systému. Ak sa však užíva v nadmerných dávkach, môže spôsobiť neurologické ťažkosti ako periférna neuropatia – prejavujúca sa mravčením a brnením v končatinách. Medzi ďalšie príznaky predávkovania patria bolesti hlavy, nevoľnosť a zvýšená citlivosť na svetlo.

Pozor na tieto vitamíny a výživové doplnky. Ak to s nimi preženieš, hrozia ti zdravotné problémy
Shutterstock

Vitamín C

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý podporuje imunitný systém a pomáha chrániť telo pred voľnými radikálmi. Avšak jeho nadmerné množstvo môže vyvolať tráviace problémy, ako sú hnačka a nevoľnosť. V niektorých prípadoch môže dlhodobé vysoké dávkovanie prispieť aj k tvorbe obličkových kameňov.

Železo

Železo je dôležité pre tvorbu červených krviniek a transport kyslíka v tele. Nadmerný príjem však môže viesť k toxicite, ktorá sa prejavuje tráviacimi ťažkosťami, zápchou, nevoľnosťou a v závažných prípadoch až k poškodeniu pečene a srdca. Preto by sa železo malo užívať len podľa odporúčaní lekára a v presne stanovených dávkach.

Čítaj ďalej: Lekárka prezradila, koľko káv denne je už príliš. Väčšina Slovákov pije nebezpečné množstvo


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.