Umývanie auta je činnosť, ktorú mnohí motoristi zo srdca nenávidia. Je však veľmi dôležitá, keďže pomáha udržiavať tvojho štvorkolesového miláčika v dobrej kondícii. Ak ho necháš niekoľko mesiacov napospas nečistotám, nielenže nebude vyzerať pekne, no naviac hrozí, že jeho lak sa nenávratne poškodí alebo na niektorých miestach sa rýchlejšie objaví hrdza. A to určite nechceš.
Mnohí Slováci však umývajú auto nesprávne. A keď sa náhodou aj ty dopúšťaš niektorej z nasledovných 3 častých chýb, laku ublížiš ešte viac, ako keby si ho vôbec neumýval. Na čo konkrétne si dávať pozor a ako správne postupovať na samoobslužnej autoumyvárke, aby tvoje auto dostalo, čo potrebuje, a vyzeralo skvele?
1. Nesprávne používanie kefy
Na samoobslužných umyvárkach môžeš stretnúť ľudí, ktorí spravia len to, že na lak nastriekajú penu, nechajú ju chvíľu pôsobiť a potom ju zmyjú prúdom čistej vody. Takto síce nijakým spôsobom neškodia autu, ale ani mu veľmi nepomáhajú. Zmyjú len vrchnú vrstvu špiny, no nečistoty, ktoré sú viac zažraté v laku, v ňom aj naďalej ostanú.

Horšie je, keď niekto používa kefu na utieranie laku. Pištoľ, ktorá strieka penu, má na svojom konci obvykle kefu. Tá je však určená maximálne tak na čistenie diskov, keďže má tvrdé štetiny. A veľakrát sú v nej rôzne kamienky a iné nečistoty, takže ti môže spôsobiť poškodenia aj na diskoch. Preto je najlepšie nepoužívať ju vôbec, respektíve po poriadnom vypláchnutí ju použiť len na vyčistenie kolies. Ak ňou prejdeš po laku, vytvoríš v ňom nepekné škrabance.
Praktická mikrovláknová rukavica alebo špongia
Správne umývanie auta vyzerá tak, že pri ňom použiješ mikrovláknovú rukavicu alebo kvalitnú špongiu. Je to veľmi jednoduché. Keď na auto nastriekaš aktívnu penu, zoberieš si rukavicu alebo špongiu a pozdĺžnymi alebo priečnymi pohybmi utrieš jednotlivé diely karosérie. Umyješ tak aj zažratejšiu špinu, ktorá by iba tlakom vody nezišla.
Praktický tip: Na umývanie auta nepoužívaj hocijaké hubky či špongie, ktoré nájdeš doma. Je možné, že sú vyrobené z drsnejších a tvrdších materiálov, a na karosérii ti spôsobia škrabance. Kúp si praktickú rukavicu z mikrovlákien alebo špongiu určenú špeciálne na umývanie áut.
2. Nedostatočné opláchnutie čistiaceho prípravku
Možno to poznáš aj ty. Na auto nastriekaš aktívnu penu, potom použiješ program na umývanie karosérie a následne ti ostane posledných 50 centov na oplach. Tak auto rýchlo ostriekaš vodou, no stále na ňom ostanú kúsky peny. Povieš si, že to predsa nič nie je, a ideš domov. Toto je však celkom veľká chyba.

Chémia v aktívnej pene býva totiž celkom agresívna, a keď ostane dlhšie na karosérii, vie napáchať nepekné škody. Napríklad vytvorí škvrny na gumových tesneniach, prípadne rozruší povrch laku a spôsobí jeho následné odlupovanie. Pri každom umývaní auta si preto nechaj vo vrecku dosť mincí na záverečný oplach a daj si záležať, aby si poriadne zmyl všetky zvyšky peny. Rovnaká analógia platí aj pri používaní iných prípravkov, napríklad spreja na zmytie mušiek a umytie diskov. Ten je tiež celkom agresívny a treba ho dobre zmyť.
Naša rada: Na konci umývania vždy použi program na záverečný oplach auta, ktorý obsahuje mäkčenú vodu. Na karosérii ti tak neostanú zaschnuté biele škvrny po kvapkách.
3. Zanedbávanie podvozkových častí
Pri umývaní auta sa nesústreď len na viditeľné časti – kapotu, dvere, strechu či blatníky. Pozornosť venuj aj podvozku, ktorý býva najviac znečistený soľou a chemikáliami z cesty. Vždy poriadne vystriekaj oblasť okolo kolies a snaž sa čo najlepšie zasiahnuť aj ramená náprav. Cez otvory v diskoch sa k nim voda ľahko dostane. Zmyješ tak povrchové nánosy nečistôt, čím spomalíš proces hrdzavenia.
Pri umývaní podvozka ti pomôže aj vytočiť kolesá prednej nápravy do strany, vďaka čomu budeš mať dobrý prístup k ramenám náprav. A keď sa s pištoľou trochu zohneš pod auto, ľahko opláchneš aj ostatné časti podvozka.