Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 6.4.2025
sk
Irena
cz
Vendula, Venuše
, Vendulka

Firmy ťa chcú na pohovore oklamať. Tento zákerný trik na teba skúsia takmer zakaždým

Mnohé organizácie nezverejňujú informácie o platovom rozpätí.


Niektoré firmy na území Slovenska uvádzajú v pracovných ponukách nižšie finančné ohodnotenie. Skutočnú výšku odmeny plánujú dojednať až počas osobného stretnutia s uchádzačom. Maximálnu úroveň platového ohodnotenia zámerne neuvádzajú. Existuje totiž obava, že by mohli získať buď príliš kvalifikovaného kandidáta, alebo naopak, podpriemerného pracovníka, ktorému by následne museli vyplácať vyššiu mzdu deklarovanú v inzeráte.

Podľa Ľuba Homolu zo spoločnosti Synerta Personnel môžu byť niektoré prístupy v oblasti komunikácie odmeňovania v konečnom dôsledku pre firmy kontraproduktívne.

„Plat v inzeráte patrí medzi najvyhľadávanejšie položky medzi uchádzačmi o zamestnanie. Z prieskumu LinkedIn z roku 2018 vyplýva, že až 61 % opýtaných respondentov považuje platovú kompenzáciu za najdôležitejšiu časť pracovnej ponuky. Podľa štúdie Glassdoor až 67 % respondentov považuje plat za prvotný faktor, ktorý hľadajú v ponukách práce,“ uviedol Homola.

Mnohé organizácie nezverejňujú informácie o platovom rozpätí aj z dôvodu obavy, že by prilákali kandidátov motivovaných výhradne finančným ohodnotením. Ďalším dôvodom je ohľad na súčasných zamestnancov, ktorí do firmy nastupovali s výrazne nižším ohodnotením a museli si vyššiu mzdovú úroveň zaslúžiť rokmi práce. Súčasne by zverejnenie vyšších platov pre nových pracovníkov mohlo vyvolať napätie medzi existujúcimi zamestnancami, ktorí by túto situáciu mohli vnímať ako nespravodlivú.

Shutterstock

Stratégie odmeňovania a ich vplyv na pracovný trh

Niektoré spoločnosti podľa odborníka preferujú model, kedy poskytujú plnú výšku mzdy až po niekoľkých mesiacoch od nástupu zamestnanca. Tento prístup im umožňuje najprv vyhodnotiť skutočné schopnosti a potenciál pracovníka. V prípade, že sa osvedčí, sú ochotné poskytnúť mu aj najvyššiu hranicu mzdového ohodnotenia, ktorú však nechcú ponúkať hneď od začiatku pracovného pomeru.

„Možno by mohla byť potom dohoda medzi kvalitným sebavedomým kandidátom a spoločnosťou taká, že nastúpi za 1 500 eur, ale ak sa osvedčí, tak mu firma po troch mesiacoch zvýši na 2 200 eur a doplatí rozdiel z prvých troch mesiacov, respektíve od času, kedy kandidát poskytuje očakávaný výkon,“ priblížil odborník.

Problematickou praktikou je aj prístup, kedy spoločnosti ponúkajú svojim existujúcim zamestnancom zvýšenie platu až v momente, keď títo oznámia svoj zámer ukončiť pracovný pomer z dôvodu lepšej pracovnej ponuky. Homola zdôrazňuje, že takáto stratégia je z dlhodobého hľadiska neefektívna a neudržateľná, pričom často nepomáha ani k udržaniu kvalitných pracovníkov v organizácii.

Mohlo by ťa zaujímať:

Polícia láka nových členov na 5 000 eur či výhodnú pôžičku. Pozri sa, aké fyzické testy musíš zvládnuť


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.