Zabudnutí štvornohí chlpáči: 11 psích plemien, ktoré dnes už neexistujú

Tieto psie plemená už pochovala história.


Zabudnutí štvornohí spoločníci, ktorí si kedysi získali srdcia ľudí, dnes už žijú len v knihách a uvidíš ich len na starých fotografiách. Niektoré psie plemená vyhynuli potichu, iné žijú dnes v podobe iných plemien. Či už ich nahradili nové typy, zmenili sa dobové potreby alebo ich zničil nezáujem a ľudská chamtivosť, jedno je isté – tieto psy už dnes nestretneme, píše magazín Mental Floss.

1. Kurī

Kurī bol privezený na Nový Zéland okolo 14. storočia, pravdepodobne z Východnej Polynézie. Hoci sa tvrdí, že boli obľúbenými spoločníkmi maorských žien, nie všetci ich mali radi. Francúzsky moreplavec Julien Marie Crozet v roku 1771 napísal, že „boli vždy zradní a často nás hrýzli“. Opisovali ich ako škaredých, tvrdohlavých psov so slabým čuchom. Napokon plemeno vyhynulo.

2. Talbot

Tento snehobiely stopársky pes bol v stredoveku natoľko vážený, že sa objavil na viacerých rodových erboch. Niektorí historici sa domnievajú, že ho do Anglicka priniesol Viliam Dobyvateľ v roku 1066. Bol síce pomalý, no mal výborný čuch a využíval sa pri bojoch aj v službách zákona. Vyhynul približne v 16. storočí, no jeho dedičstvo žije ďalej — v beagloch.

3. Molossus

Toto veľké plemeno obľubovali Rimania i Gréci. Je predchodcom mastifov, bernardínov a ďalších „molossoidných“ plemien. Používal sa na lov, pasenie či boj (nie naraz). Aristoteles o nich v „Histórii zvierat“ písal ako o odvážnych a statných ovčiarskych psoch.

4. Cordobský bojový pes

Tento kríženec mastifa, bulteriéra a buldoga bol vyšľachtený na psie zápasy v Argentíne. Bol však taký agresívny, že samce a samice sa pri pokuse o párenie radšej pobili, čo viedlo k zániku plemena.

5. Havajský poi pes

Podobne ako kurī, aj tento pes mal polynézsky pôvod. Živil sa kašovitou vegetariánskou stravou, čo spôsobilo deformáciu lebky (z dôvodu nečinnosti žuvacích svalov) a nadváhu. Po príchode iných plemien na Havaj v 18. storočí sa začal vytrácať.

6. Paisley teriér

Vyšľachtený ako výstavná verzia Skye teriéra. Keď však o tieto psy na výstavách prestal byť záujem, plemeno zaniklo.

7. Braque du Puy

Francúzsky poľovnícky pes z 19. storočia. Aj keď dnes existujú jeho príbuzné línie, pôvodné plemeno už neexistuje.

8. St. John’s Water Dog

Títo priateľskí psi pochádzali z Newfoundlandu a často sa vyvážali chovateľom, ktorí ich použili na vyšľachtenie dnešných retrieverov, vrátane zlatých a labradorov. V 20. storočí zostali iba dvaja jedinci — obaja samci — a tým pádom plemeno zaniklo.

9. Bullenbeisser

Tento drsný nemecký buldog sa napokon úplne premiešal a stal sa základom pre dnešného boxera.

10. Coton de Réunions

Podľa legendy títo huňatí psíci prežili stroskotanie v Indickom oceáne, unikli žralokom, doplávali na Madagaskar a stali sa predkami Cotona de Tuléar. Reálnejšie však je, že ich tam doviezli námorníci ako domácich miláčikov.

11. Ruský retríver

Tieto obrie psy (okolo 45 kg) boli chované v Rusku na ochranu dobytka v pohorí Kaukaz. V 19. storočí ich istý Sir Dudley Marjoribanks videl v cirkuse v Brightone a kúpil celú svorku. Neskôr na ich základe vyšľachtil zlatého retrievera. Ruský strážny pes postupne upadol do zabudnutia.

Toto sú najposlušnejšie psy: 10 plemien, s ktorými budete mať najmenej problémov

Mohlo by ťa zaujímať:

Toto sú najposlušnejšie psy: 10 plemien, s ktorými budete mať najmenej problémov


Tagy:

Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné