Nový dobrodružný film pre celú rodinu Panda a ja natočil Gilles de Maistre a v našich kinách si ho budeš môcť pozrieť už tento týždeň. Sympaticky vyzerajúca snímka ponúkne citlivý príbeh priateľstva dvanásťročného chlapca a roztomilej pandy.
V tomto článku sme sa trochu bližšie pozreli na samotné nakrúcanie tohto filmu. Nižšie tak nájdeš viacero zaujímavostí o tom, ako vznikal, čo tvorcov inšpirovalo a kto na ňom vlastne pracoval.
1. Režíruje autor úspešných rodinných filmov
Gilles de Maistre, ktorý film Panda a ja režíroval, má s rodinným žánrom bohaté skúsenosti. Jeho filmografia obsahuje hlavne snímky, ktoré sa točia okolo vzťahu zvierat a ľudí.
Patria sem divácky úspešné tituly ako Mia a biely lev, Vlk a lev či Ella a čierny jaguár. Na svojom novom filme opäť spolupracoval so svojou manželkou Prune de Maistre, ktorá napísala scenár.
2. Nakrúcalo sa bez počítačových efektov
Vo filmovej branži sa zvykne hovorievať, že najnáročnejšie nakrúcanie je so zvieratami a s deťmi. Niet teda divu, že pokiaľ si to môžu dovoliť, tak režiséri často siahajú po počítačových efektoch a zvieratá proste vytvoria digitálne. Gilles de Maistre však takýto postup odmietol, a to jednak z umeleckých, ale hlavne z etických dôvodov.
Jeho cieľom totiž bolo zachovať autenticitu a zobraziť reálne správanie zvierat. To, že nepoužil žiadne triky, sa stretlo s prekvapením a viedlo to k celkom zábavným situáciám.
„Keď film videli Američania, stále nám hovorili, že počítačové triky sú fantastické,“ priblížil režisér. „Žiadne triky tam nie sú.“ Mimochodom, za posledné dve dekády ide o prvý film so živými pandami.

3. Citlivo zobrazený vzťah medzi človekom a zvieraťom
V centre príbehu filmu Panda a ja je citlivo navodený priateľský vzťah medzi 12-ročným chlapcom Tianom a pandou menom Moon. „Výnimočnou výzvou tohto filmu bolo spojiť skutočnú pandu a skutočné dieťa, ukázať, ako vieme vytvárať vzťahy, a aké je to magické a krásne,“ vyjadril sa režisér. Dodal, že chcel byť vo filme „na sto percent autentický a na sto percent pravdivý“.
4. Filmári točili v čínskej rezervácii
Štáb nakrúcal v prírodnej rezervácii v čínskej provincii S‘-čchuan. Tá je známa ako domov najväčšej populácie pánd v celej Číne. Tvorcovia však museli získať povolenie od tamojších úradov.
Zákony sú totiž pomerne prísne a kontakt ľudí s pandami je regulovaný. Filmárom sa napokon súhlas podarilo získať a pri nakrúcaní boli prítomní aj pracovníci rezervácie, aby dohliadli, že všetko prebehne bez problémov.

5. Nakrúcanie bolo pomerne náročné
Hoci tvorcovia napokon mohli nakrúcať v čínskej rezervácii, neznamená to, že nakrúcanie prebehlo bez ťažkostí. Štáb sa musel popasovať s viacerými výzvami, a to hlavne s tou, že na nakrúcanie mali pomerne málo času.
„Vedeli sme, že s pandou budeme mať málo času, že z každej sekundy musíme vyťažiť maximum,“ vyjadril sa režisér Gilles de Maistre. „Bola to výzva a bolo to komplikované, ale z mesiaca nakrúcania sme vyťažili maximum.“
6. V hlavných úlohách si zahrali dvaja súrodenci
Hlavnú rolu chlapca Tiana stvárnil Noé Liu Martane, jeho sestru Liyu si zase zahrala Noého skutočná nevlastná sestra Nina Liu Martane. Tvorcovia sa vyjadrili, že tento fakt filmu dodal na uveriteľnosti, keďže medzi ich postavami tak bola prirodzená chémia.

7. Režisér prezradil, prečo tak často točí filmy o zvieratách
Gilles de Maistre sa špecializuje hlavne na filmy o zvieratách. Okrem celovečerákov, ktoré sme zmienili vyššie, o nich natočil aj viacero dokumentov. Pri propagácii filmu Panda a ja dostal otázku, prečo sa vo svojej tvorbe rozhodol zamerať práve na zvieratá a ich vzťahy s ľuďmi.
„Pretože sú zrkadlom nás samých, prostredníctvom ich príbehov objavujeme samých seba,“ povedal. „Panda je aj symbolom krehkosti. Ide o ohrozené zviera, na svete ich žije menej ako 3-tisíc. Vďaka nej tak môžeme spoznať krehkosť nášho sveta.“
8. Filmári zvieratá netrénovali
Natáčanie bolo výzvou aj preto, lebo režisér Gilles de Maistre odmietal zvieratá trénovať. Namiesto toho sa spoliehal na ich prirodzenosť a autenticitu. Tomu sa však musel prispôsobovať aj scenár.
Podľa režiséra sa to však oplatilo. „Zvieratá necvičíme. Spolupracujeme s nimi, vstupujeme do ich sveta, aby sme nakrútili naše filmy,“ vysvetlil De Maistre.

9. Režisér začal film pripravovať v roku 2019
Ako sa režisér Gilles de Maistre vyjadril, na filme začal pracovať už v roku 2019. Nápad dostal, keď v Číne propagoval svoj film Mia a biely lev. Myšlienka na film, v ktorom by vystupovali skutočné pandy, ho nadchla a pre svoju víziu sa mu podarilo získať aj čínskych producentov.
10. Dobrodružný príbeh pre celú rodinu
Príbeh filmu sa točí okolo 12-ročného Tiana (Noé Liu Martane), ktorému sa v škole príliš nedarí, a tak ho rodina pošle k jeho starej mame do Číny. V prostredí tajomných hôr osamelý chlapec objaví pandu, ktorej dá meno Moon a veľmi rýchlo sa s ňou spriatelí.
To je však len začiatok neuveriteľného dobrodružstva, ktoré navždy zmení nielen Tianov život, ale aj život jeho rodiny. Snímka okrem nádherných prírodných scenérií ponúkne aj silný a dojemný príbeh. Dotkne sa pritom tém prírody, detstva a úprimného priateľstva.
Vo filme si zahrali aj Alexandra Lamy, Slyvia Chang, Ye Liu a Nina Liu Martane. Režíroval Gilles de Maistre, ktorý považoval za veľké privilégium, že mohol točiť priamo v čínskej prírodnej rezervácii.
„Je skutočné privilégium, že môžeme objavovať tento svet s pandami a deťmi v Číne, hlboko v horách,“ uviedol. „Učíme sa spolu s nimi zachytávať tieto momenty, pozorovať a filmovať priamym a autentickým spôsobom.“ Panda a ja do slovenských kín vstúpi 24. apríla.
