Pohreb pápeža Františka sa uskutoční v sobotu 26. apríla o 10.00 h, oznámil v utorok Vatikán. Pohreb povedie dekan kolégia kardinálov Giovanni Battista Re. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.
Jedno staré príslovie o voľbách pápeža hovorí: „Ten, kto vstupuje do konkláve ako pápež, odchádza ako kardinál.“ Inými slovami – každý, kto sa ešte pred samotným hlasovaním javí ako favorit, by mal byť vnímaný s istou dávkou opatrnosti. Žiadny kardinál by si nemal byť istý, že zvolia práve jeho, píše spravodajský portál CNN, ktorý zverejnil zoznam potenciálnych kandidátov, ktorí by mohli byť zvolení na post pápeža.
Pri konkláve v roku 2013 bol jedným z najväčších favoritov milánsky kardinál Angelo Scola. Talianski biskupi si jeho víťazstvom boli natoľko istí, že krátko po objavení bieleho dymu z komína vo Vatikáne jeden vysokopostavený predstaviteľ talianskej cirkvi zaslal médiám správu plnú radosti nad zvolením Scolu. Problém bol v tom, že medzičasom už bol pápežom menovaný kardinál Jorge Bergoglio.
Nadchádzajúce konkláve bude mimoriadne dôležité – rozhodne totiž o smerovaní katolíckej cirkvi na ďalšie desaťročia. Vďaka reformám pápeža Františka je výber kandidátov omnoho širší a rozmanitejší než v minulosti.
V stopách pápeža Františka alebo nový kurz cirkvi?
Počas svojho pontifikátu František zásadne zmenil zloženie kardinálskeho zboru, ktorý bude voliť jeho nástupcu. Zrušil nepísané pravidlá, podľa ktorých sa kardinálmi automaticky stávali biskupi určitých (najmä talianskych) diecéz, a začal udeľovať kardinálske červené klobúky aj predstaviteľom cirkvi z krajín, ktoré dovtedy takú česť nezažili – napríklad z Tongy, Haiti či Papuy-Novej Guiney. Mnohí z nich sú „outsideri“ mimo tradičných vatikánskych kruhov, čo značne sťažuje predpovedanie výsledku hlasovania.

Aj napriek tomu len málo kardinálov má kombináciu potrebných schopností a skúseností na to, aby dokázali viesť celú katolícku cirkev. Volitelia budú musieť zohľadniť, aké priority cirkev má, aký profil by mal mať nový pápež a či má pokračovať v reformách Františka, alebo nastaviť nový kurz.
Budú hľadať osobnosť, ktorá dokáže viesť globálnu cirkev a byť zároveň dôveryhodným morálnym hlasom vo svetovej politike. Niektorí veria, že budúcnosť cirkvi je v Ázii, čo podporilo špekulácie, že nový pápež by mohol pochádzať z juhovýchodnej Ázie.
Kto môže nahradiť pápeža Františka?
Pri výbere hrá rolu aj vek – posledné dve konkláve zvolili starších pápežov, aby ich pontifikáty neboli príliš dlhé. Potenciálni kandidáti na pápeža sú známi ako papabile – teda „pápežovateľní“. Väčšinu z nich menoval do kardinálskeho zboru práve pápež František, no dvaja pochádzajú ešte z éry Benedikta XVI. Tu sú niektorí z možných nástupcov.
1. Kardinál Pietro Parolin
Štátny sekretár Vatikánu, teda druhý najvyšší muž po pápežovi. Opatrnejší a konzervatívnejší než František, ale rešpektovaný pre svoj talent na vyjednávanie.
2. Kardinál Matteo Zuppi
Arcibiskup Bologne, známy svojím bicyklovaním po meste aj angažovaním sa za mier. Viedol mierovú misiu pre Ukrajinu a dlhodobo sa venuje otázke LGBTQ+ katolíkov.
3. Kardinál Luis Antonio Tagle
Filipínsky charizmatik prezývaný „Ázijský František“. Blízky Františkovej vízii, no jeho manažérske schopnosti boli spochybnené pri reorganizácii charity Caritas. Ak by bol zvolený, bol by prvým pápežom z juhovýchodnej Ázie.

4. Kardinál Pablo Virgilio Siongco David
Biskup z filipínskeho Kalookanu, hlasne kritizoval Duterteho drogovú vojnu. Vnímaný ako zástanca inklúzie a liečivej cirkvi. Má silnú podporu doma aj v zahraničí.
5. Kardinál Gérald Cyprien Lacroix
Arcibiskup z Quebecu, obľúbený pre svoju pastoračnú citlivosť a skúsenosti so sekularizáciou. Obvineniam zo sexuálneho zneužitia čelil s dôstojnosťou a boli oficiálne zamietnuté.
6. Kardinál Fridolin Ambongo Besungu
Konžský arcibiskup Kinshasy, zastupuje silnejúci hlas africkej cirkvi. Bojuje proti korupcii a násiliu, no zastáva konzervatívny postoj voči požehnávaniu homosexuálnych párov.

7. Kardinál Joseph Tobin
Američan z Newarku, známy svojou ľudskosťou a obranou migrantov. Má bohaté medzinárodné skúsenosti a nebojí sa ísť proti politickému prúdu – ako keď ignoroval zákaz prijímania sýrskych utečencov.
8. Kardinál Robert Prevost
Vedie vatikánsky úrad pre výber biskupov. Američan s dlhoročnou misiou v Peru, kde pôsobil aj ako biskup. Jeho hlboká znalosť Latinskej Ameriky môže prebiť tradičnú nechuť k americkému pápežovi.
9. Kardinál Tarcisius Isao Kikuchi
Japonský misionár a humanitárny pracovník, ktorý pôsobil v Afrike aj v Ázii. Je aktívny v boji proti jadrovým zbraniam a zastáva významné pozície v ázijskej cirkvi.

10. Kardinál Michael Czerny
Kanadský jezuita narodený v Československu, celý život zasvätil pomoci migrantom a ľuďom s HIV v Afrike. Vatikánsky „minister sociálnej spravodlivosti“, silný kandidát, aj keď je jezuita ako František – čo môže niektorých odradiť.
11. Kardinál Cristóbal López Romero
Španiel pôsobiaci v Maroku, otvorený medzináboženskému dialógu s islamom. Dlhoročný misionár, ktorý dôsledne podporuje Františkovu víziu reformovanej a globálnej cirkvi.
12. Kardinál Jean-Claude Hollerich
Luxemburský jezuita a jazykový polyglot, dlhé roky pôsobil v Japonsku. Silný hlas v otázke reformy cirkvi, blízky Františkovi.
13. Kardinál Péter Erdő
Maďarský právnik a kardinál, ktorý má podporu najmä u konzervatívcov. Blízky Viktorovi Orbánovi a odporca migračnej politiky. Môže zaujať tých, čo chcú návrat k „tvrdším pravidlám“ v cirkvi.