Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 24.4.2025
sk
Juraj
cz
Jiří, Jura
, Juraj, George

Vedci tvrdia, že našli úplne novú farbu. Takto ju opisujú ľudia, ktorí ju mali možnosť vidieť

Vedci tvrdia, že objavili novú farbu, ktorú nikto predtým nevidel.


Tím výskumníkov z Kalifornskej univerzity v Berkeley a Washingtonskej univerzity oznámil objav údajne novej farby, ktorú nazvali „olo“. Táto farba, opísaná ako mimoriadne sýty odtieň modrozelenej, podľa vedcov predstavuje vizuálny zážitok, ktorý bežne v prírode nezažijeme. O téme informoval portál IFL Science.

Výskum publikovaný v časopise Science Advances používa prelomovú technológiu na priame stimulovanie špecifických fotoreceptorov v ľudskom oku pomocou laserovej technológie.

Ako funguje technológia za „olo“

Farebné vnímanie je založené na troch typoch čapíkových buniek v sietnici – S (modré), M (zelené) a L (červené). Za normálnych okolností akékoľvek svetlo stimuluje vždy kombináciu týchto buniek, čo obmedzuje rozsah a sýtosť farieb, ktoré dokážeme vnímať.

Vedci vyvinuli zariadenie nazvané „Oz“, ktoré využíva zameraný laserový lúč prenikajúci cez zrenicu. Na rozdiel od tradičných technológií zobrazovania, ktoré používajú spektrálny metamérizmus (miešanie rôznych vlnových dĺžok svetla), táto metóda využíva priestorový metamérizmus.

„Tento prístup nám umožňuje stimulovať výlučne M čapíky a vytvárať tak signál farby, ktorý sa pri prirodzenom videní nikdy nevyskytuje,“ vysvetľujú autori štúdie.

Shutterstock

Spochybnenie „novej farby“

Niektorí odborníci však tvrdia, že označenie „olo“ za novú farbu je diskutabilné. Profesor John Barbur z City St George’s University v Londýne považuje výskum za „technologický úspech“, ale tvrdí, že objav novej farby je „otvorený diskusii“.

Farba má tri základné zložky – odtieň, sýtosť a jas. Zdá sa, že „olo“ má jedinečne vysokú sýtosť, ale jeho odtieň zostáva v modrozelenej oblasti, ktorú poznáme.

Účastníci experimentu, ktorí mali možnosť farbu vidieť, ju opisovali ako „tyrkysovú“, „zelenú“, „modrozelenú“ alebo „zelenú, trochu modrú“. Konzistentne jej však prisudzovali maximálnu úroveň sýtosti.

Výskumníci veria, že ich zistenia by mohli mať potenciálne využitie pri výskume farbosleposti a ďalších oblastiach súvisiacich s vnímaním farieb.

Mohlo by ťa zaujímať:

Bývalý šéf Google vydal dôležité upozornenie. V AI vidí významné riziko pre budúcnosť ľudstva


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.