Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 22.4.2025
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Roboti vybehli do budúcnosti. Čína zorganizovala prvý maratón humanoidných robotov

V pretekoch sa otestovali proti ľudským bežcom.


Umelá inteligencia, humanoidní roboti, inteligentné nástroje, všetko je to zrazu všade. Každý deň sa dá na internete dočítať o novom míľniku, o prevratnom vynáleze, alebo o ďalších pokrokoch umelej inteligencie. Dávnejšie sme ťa informovali o tom, ako Elon Musk predstavil robotických služobníkov, no aj o tom, ako sa umelá inteligencia stala oficiálnym študentom Viedenskej univerzity. Ako informuje web Yahoo, v Pekingu sa nedávno odohral prvý čiastočne robotický maratón.

V ňom sa do boja o prvenstvo zapojili tisícky ľudských bežcov z celého sveta a 21 robotov. 13 kilometrov dlhá trať mala pre humanoidné roboty predstavovať perfektný tréning. Zároveň sa ukázalo, či sú vôbec schopné vôbec zápasiť s ľudskými protivníkmi.

Samotný maratón sa nezaobišiel bez neočakávaných udalostí. Mnohí roboti v istých bodoch prostoreko padli k zemi. Zvíťazili teda ľudia. Ženské i mužské víťazstvo patrilo dvom bežcom z Etiópie. Obaja dobehli za približne jednu hodinu a desať minút. Najrýchlejším robotom sa stal najvyšší, takzvaný Tiangong Ultra. Do cieľa dobehol za dve hodiny, 40 minút a 42 sekúnd, čo je niekoľkonásobne pomalšie, než ako dobehol najrýchlejší človek.

Stanovili si tri ciele

Tang Jian, vedúci oddelenia technologického rozvoja v Pekingskom Inovačnom centre robotických humanoidov zhodnotil, že výsledky maratónu ich uspokojili. „Stanovili sme si tri ciele: po prvé, vyhrať šampionát; po druhé, dokončiť celý polmaratón s jedným robotom – veľmi dôležitý cieľ pre nás; a po tretie, dokončiť preteky za menej ako tri hodiny,“ povedal.

Mohlo by ťa zaujímať:

Bill Gates predpovedá: AI môže priniesť dvojdňový pracovný týždeň už o niekoľko rokov

„Zhromaždili sme skutočné bežecké údaje od profesionálnych športovcov a trénovali sme robota tak, aby jeho chôdza, kadencia, dĺžka kroku a rôzne polohy čo najviac zodpovedali profesionálnym bežcom,“ dodal k tomu, že jeho tím vytvoril víťazného robota Tiangong Ultra.

Inovačné centrum pre humanoidné roboty v Pekingu, ktoré prvýkrát založila vláda, teraz podľa poskytovateľa obchodných údajov Tianyancha vlastnia čínske technologické firmy Xiaomi Robotics a UBTech Robotics, ako aj dve štátne spoločnosti.


Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.