Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 22.4.2025
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Slovensko môže zaplaviť čínsky tovar. Významný ekonóm radí, ako z tejto situácie vyťažiť maximum

Čínsky export do Európy v tomto roku vzrastie približne o 6 %.


Colná politika americkej vlády predstavuje významnú výzvu pre Európu a celý svet, ktorý sa musí pripraviť na zásadné zmeny v tokoch medzinárodného obchodu, uviedol hlavný ekonóm Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ralph Ossa. Zároveň zdôraznil dôležitý fakt: „akokoľvek sú USA dôležité, predstavujú len 13 % svetového dovozu, čo znamená, že 87 % dovozu je vo zvyšku sveta,“ povedal Ossa počas rozhovoru pre nemeckú rozhlasovú stanicu Bayerischer Rundfunk. TASR informuje o tejto situácii na základe správy agentúry DPA.

Podľa hlavného ekonóma WTO je najväčší prepad svetového obchodu momentálne zaznamenaný v oblasti Severnej Ameriky – konkrétne v Spojených štátoch, Kanade a Mexiku. Ossa upozorňuje, že je mimoriadne dôležité pripraviť sa na presmerovanie obchodných tokov, pretože napríklad Čína bude pravdepodobne exportovať do Európy značné množstvo tovaru, ktorý by za normálnych okolností smeroval do USA.

WTO preto očakáva, že čínsky export do Európy v tomto roku vzrastie približne o 6 %. Na druhej strane, zníženie dovozu textilu, odevov a elektrických spotrebičov z Číny môže vytvoriť nové príležitosti pre európskych exportérov na americkom trhu.

Shutterstock

Bilaterálny obchod medzi veľmocami a jeho globálny dopad

WTO predpokladá dramatický pokles v bilaterálnom obchode medzi Čínou a USA – až o 80 %, uviedol Ossa. „Dôvodom, prečo to nebude mať taký významný vplyv na svetový obchod, je skutočnosť, že Čína a USA, čiže bilaterálny obchod medzi týmito dvoma krajinami, predstavuje len približne 3 % svetového obchodu,“ vysvetlil ekonóm tento paradox.

Svetová obchodná organizácia v stredu (16. 4.) vydala varovanie pred celkovým poklesom svetového obchodu v dôsledku eskalujúceho colného sporu. Predpokladá, že objem globálneho obchodu sa v tomto roku zníži o 0,2 %, pričom v najhoršom scenári by pokles mohol dosiahnuť až 1,5 %.

V dôsledku týchto obchodných turbulencií WTO výrazne znížila svoju prognózu tohtoročného globálneho hospodárskeho rastu na 2,2 %, čo predstavuje značný pokles oproti pôvodne očakávanému rastu 2,8 %, ktorý organizácia predpovedala pred zavedením amerických ciel.

Mohlo by ťa zaujímať:

Polovica slovenských počítačov čelí bezpečnostnému riziku. Zisti, či sa to týka aj teba


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.