Slovensko už nejakú dobu žije v akejsi medvedej panike. Je hlásených množstvo stretov človeka s medveďom, a niektoré z nich majú aj tragické následky. Nejde však len o slovenský problém – aj na druhom konci sveta riešia, ako držať od seba ľudí a medvede. Čínski vedci prišli so skutočne zaujímavým riešením.
Umelá inteligencia v akcii
V článku zvanom Intelligent Bear Prevention System Based on Computer Vision: An Approach to Reduce Human-Bear Conflicts in the Tibetan Plateau Area, China výskumníci prezentujú svoje originálne zariadenie, ktorého úlohou je držať medvede od ľudských obydlí. Dalo by sa to prirovnať k niečomu, čo hráči môžu poznať z hier ako „sentry gun“, teda akúsi vežičku, ktorá sama automaticky zameria nepriateľa a spustí paľbu.
Ako mnohé trendy vynálezy týchto dní aj čínske zariadenie proti medveďom využíva umelú inteligenciu. V tomto prípade slúži na to, aby podľa vizuálneho vstupu identifikovala blížiace sa medvede. Stroj teda kamerou sníma okolie a keď zaznamená pohyb, vyhodnocuje, či ide o medveďa.

Umelá inteligencia bola vytrénovaná na 1000 fotografiách živočíchov žijúcich v Tibete, a vďaka tomu dokáže medveďa identifikovať so spoľahlivosťou 94.7 %. Vedci odhalili, že v niekoľkých výnimočných prípadoch môže byť ako medveď vyhodnotený jak či tibetská doga, dva druhy zvierat, ktoré v skúmanom regióne žijú.

Aký je postup?
Čo nasleduje po tom, ako systém správne identifikuje blížiaceho sa medveďa? Zariadenie spustí paľbu. Nejde samozrejme o strelnú zbraň, ale o záhradnú hadicu striekajúcu dráždivý roztok obsahujúci kapsaicín a mentol. Táto metóda maca spoľahlivo odoženie, avšak nespôsobí mu zranenie.

Zariadeniu stačia len dve desatiny sekundy na to, aby po identifikácii medveďa spustilo prúd dráždivej tekutiny. Medveď vraj môže byť zasiahnutý až na vzdialenosť 13 metrov. Počas tridsiatich dní testovania v teréne vedci zaznamenali tri úspešné zásahy medveďov, ktorí sa priblížili k ľudským obydliam. Všetko fungovalo presne tak, ako malo.

Je to efektívne
Automatický systém ochrany proti medveďom je v podstate veľmi jednoduchý. Aj lacný. Jeho tvorcovia informujú, že výroba jedného zariadenia stojí asi len 56 €. V prípade sériovej výroby by sa tieto náklady ešte znížili. Stroj je tiež šetrný k životnému prostrediu, pretože ho poháňa solárny článok. To je zároveň veľká výhoda, keď je potrebné umiestniť ho do izolovanej lokality bez pripojenia k elektrickej sieti.

Je ťažké predpovedať, či sa toto zariadenie raz natoľko rozšíri, že bude používané po celom svete. Zároveň však na základe doterajších úspechov nie je dôvod domnievať sa, že by zariadenie nemalo byť zdokonaľované a používané v praxi.
Nie je náročné predstaviť si scenár, v ktorom by boli zariadenia umiestnené aj pri slovenských obciach a mestách, avšak možno by ich po niekoľkých týždňoch museli stiahnuť, lebo by z nich ľudia kradli súčiastky. Podobných príbehov sme už zažili veľa.