Na Slovensku sa už nerodí tak veľa detí, ako kedysi. Zatiaľ čo sa v 80. rokoch na Slovensku rodilo vyše 100-tisíc detí, posledné dva roky sa toto číslo zredukovalo na menej ako 50-tisíc ročne. Pomôcť by tomu mali detské pôžičky alebo hypotéky, ktoré predstavil minister práce Erik Tomáš s tým, že by mali podporiť mladé rodiny. O novinke informoval web Spravy STVR.
Ministerstvo práce predstavilo svoj plán pomôcť mladým rodinám s bývaním, keďže tradičný model dvoch rodičov a minimálne dvoch detí sa postupne vytráca. „Pár si zoberie buď detskú pôžičku alebo hypotekárny úver na bývanie a štát zadotuje časť pôžičky alebo úveru podľa počtu detí,“ priblížil Tomáš. Erik Tomáš sa vraj inšpiroval maďarským modelom. Tam môžu o detskú pôžičku požiadať manželia vo veku od 18 do 40 rokov.
Musí pritom ísť o ich prvé manželstvo a jeden z manželov musí byť ešte k tomu aspoň pol roka daňovým platcom. Maďarsko má tento systém ešte viac premyslený – ak rodičia na svet prinesú tri deti, peniaze štátu nemusia vrátiť vôbec.
„Nemôžeme od toho čakať zázraky. To znamená, že by sa vrátila pôrodnosť na dve alebo na dve a pol detí v prepočte na ženy, ako tomu bolo za socializmu. To určite nehrozí,“ hovorí však demograf Branislav Bleha.
Kolísajúce štatistiky
Bleha sa taktiež vyjadril k tomu, že detské pôžičky všetko nevyriešia. Nejde vždy len o peniaze. „Stúpa výrazne neplodnosť aj mužov a žien. Išiel by som aj cestou ďalšej podpory umelého oplodnenia, asistovanej reprodukcie. Sú štáty, kde sa touto cestou rodí až desať percent detí, čo už nie je málo,“ ozrejmil Bleha. Tvrdí, že problémom nie sú len peniaze. Pre dnešných mladých ľudí je dôležitá aj kariéra.
Štatistiky uvádzajú, že za posledných 100 rokov sa na Slovensku narodil rekordne malý počet detí. Konkrétne ide o číslo vyše 46-tisíc. Za nízkou pôrodnosťou podľa zdroja stoja hlavne vysoké náklady na bývanie. Podporu mladých rodín si vraj vie predstaviť aj opozícia, systém však treba správne nastaviť.
„Pre mňa je to, zatiaľ, len marketingový slogan. Otázku bývania by sme mali riešiť nejakým spôsobom, či už formou nájomných bytov, alebo pôžičiek,“ zhodnotila poslankyňa Národnej rady SR Martina Bajo Holečková zo strany SaS.
