Konkláve, na ktorom kardináli zvolia nového pápeža, sa uskutoční medzi 6. a 12. májom 2025, teda 15 až 20 dní po smrti hlavy katolíckej cirkvi. V tomto prísne tajnom procese bude 133 oprávnených kardinálov izolovaných za zatvorenými dverami Vatikánu, bez prístupu k vonkajšiemu svetu, až kým niekto nezíska potrebnú dvojtretinovú väčšinu hlasov. Téme sa venoval portál Daily Mail.
Zatiaľ čo svet čaká na výsledok, umelá inteligencia sa pokúsila predpovedať víťaza tejto jedinečnej voľby. Podľa najnovšej verzie ChatGPT od spoločnosti OpenAI je najpravdepodobnejším budúcim pápežom 70-ročný taliansky kardinál Pietro Parolin.
Tesný súboj medzi kandidátmi
„Ako vatikánsky štátny sekretár od roku 2013 je Parolin vnímaný ako kandidát kontinuity – prijateľný pre reformistov aj konzervatívcov. Ak sa žiadnemu progresívnemu kandidátovi nepodarí získať potrebnú väčšinu, Parolin je považovaný za bezpečný kompromis,“ uvádza analýza ChatGPT.
Podľa agregovaných dát z predpovedných trhov a stávkových kancelárií má Pietro Parolin približne 37-percentnú šancu na zvolenie. Tesne za ním sa umiestnil kardinál Luis Antonio Tagle, 66-ročný Filipínec prezývaný „ázijský František“, s 33-percentnou šancou.

Umelá inteligencia však zdôrazňuje, že rozdiel medzi kandidátmi je minimálny. Medzi prvými tromi či štyrmi kandidátmi sa vraj stále môže stať čokoľvek.
Medzi ďalšími favoritmi figuruje aj 76-ročný kardinál Peter Turkson z Ghany. Ten by sa mohol stať prvým čiernym pápežom v histórii. Medzi favoritmi je aj 72-ročný konzervatívny kardinál z Maďarska, Péter Erdő.
Proces voľby bude prebiehať za prísneho utajenia v Sixtínskej kaplnke. Kardinálom je zakázaná akákoľvek komunikácia s vonkajším svetom, priestory budú dokonca skontrolované pre odpočúvacie zariadenia. Jediným signálom o priebehu voľby bude farba dymu vychádzajúceho z komína. Čierny dym znamená, že voľba ešte nebola úspešná, biely dym oznamuje svetu, že máme nového pápeža.