Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.4.2025
sk
Jarmila
cz
Vlastislav

Hoaxeri sa pustili aj do zosnulého pápeža Františka. Ľudia si myslia, že zomrel už dávno a nahradil ho herec

Jeho pohreb si si nenechali ujsť ani hackeri.


Témy ohľadom úmrtia pápeža Františka a voľby novej hlavy katolíckej cirkvi v týchto dňoch ovládajú celý internet. Mainstreamové médiá nevyhnutne rozoberajú túto udalosť viac, než čokoľvek iné. Ako sa však dalo očakávať, ani dezinformačné weby na seba nenechal dlho čakať.

Ako informuje web Správy STVR, máme tu prvý veľký a absurdný hoax. Pápež vraj podľa mnohých ľudí zomrel už dávno a donedávna na verejnosti v jeho mene vystupoval herec.

Dezinformáciu rozoberal šéfredaktor odborného portálu Infosecurity Martin Hodás. Ten povedal, že dezinformácie o pápežovi Františkovi sa šírili aj za jeho pontifikátu. “Svojho času internetom kolovali virálne fotografie pápeža v drahej luxusnej bunde. Išlo však len o výtvor umelej inteligencie, ktorej terčom bol František hneď niekoľkokrát,“ povedal Hodás.

Medzi početné výmysly internetu patrí napríklad pápežov výrok týkajúci sa toho, že počas pôstu máme jesť čo chceme, lebo obeta nie je v žalúdku, ale v srdci. Nič také však nikdy nepovedal.

“Rokmi bol však František cieľom najmä hrubých konšpiračných teórií o tom, že je prevtelením satana, zneužíva, týra a zabíja deti a je najväčším obchodníkom s deťmi hneď po Hillary Clintonovej, o ktorej sa podobné výmysly šírili tiež,“ ozrejmil šéfredaktor webu Infosecurity.

Hackeri útočia

Hodás ďalej hovorí o tom, ako sa vzťah dezinfoscény s pápežom dosť zhoršil po tom, ako sa pápež pozitívne vyjadril k očkovaniu a LGBT+ ľuďom. Jedna z teórií však nejedného človeka prinúti k smiechu. “Tou najväčšou a zároveň najbizarnejšou bolo tvrdenie, že pápež František zomrel v nemocnici už pred niekoľkými týždňami, keď sa objavili prvotné zdravotné problémy,“ prezradil Hodás.

Mohlo by ťa zaujímať:

Po smrti pápeža sa vynorili dve dávne proroctvá. Desivý scenár pre Európu sa začína napĺňať

Konšpirácie potom hovoria o tom, že po celé týždne od hospitalizácie v nemocnici bol pápež v skutočnosti hraný hercom Jonathanom Pryceom. Ten ho v roku 2019 skutočne hral, ale iba vo filme Dvaja pápeži. “Hoaxeri neposkytli ani jediný dôkaz, okrem výberu fotografií, na ktorých sa herec na pápeža vzdialene podobá,“ dodal Hodás.

Ďalšou zvláštnosťou tohto sveta je digitálny zločin. Ten sa taktiež odrazil od pápežovej smrti a pokúsil sa využiť ho na to, aby ľudí okradol. O netradičnom využití úmrtia hlavy cirkvi informoval web Politico. Web tvrdí, že rôzni hackeri a „scammeri“ začali vytvárať rôzne AI generované príspevky spojené s pápežovou smrťou, ktoré rozposielali na sociálne siete a snažili sa donútiť ľudí kliknúť na pochybný link.

Jedným z príkladov takéhoto podvodu je podvodná správa, ktorá viedla na „fejkovú“ Google stránku, ktorá núkala návštevníkovi darčekovú poukážku. Ak ju však človek chcel získať, musel zadať svoje bankové údaje.

Profimedia

Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.