Na našej pomyselnej ceste po mape svetových jazykov sa dnes vyberieme do exotiky a zaletíme si do Afriky. Bližšie sa pozrieme na afrikánčinu. Afrikánčina nie je jazykom, o ktorom by mali ľudia v strednej Európe veľké poznatky. Možno vieš, že je to jazyk rozšírený, ako samotný názov napovedá, v južnej časti Afriky, ale viac asi nie.
Pravdepodobne asi nevieš ani to, ako afrikánčina znie. Niektorí si myslia, že afrikánčina sa podobá arabčine. Iní sú presvedčení, že afrikánčina znie ako jazyk Masajov alebo iné pôvodné africké jazyky. Prekvapivo, afrikánčina je germánsky jazyk príbuzný s holandčinou!
1. Afrikánčina je považovaná za najmladší jazyk sveta. Až v roku 1925 získala titul oficiálneho jazyka. Dovtedy bola afrikánčina považovaná len za jazyk sedliakov, ktorí sa nikdy nenaučili spisovnú holandčinu.
2. Afrikánčina sa vyvinula z holandčiny. Do Afriky ju so sebou v 18. storočí priviezli holandskí osadníci.
3. Afrikánčinu ovláda približne 17 miliónov obyvateľov nielen v Juhoafrickej republike, kde je úradným jazykom spolu s ďalšími 10 jazykmi, ale aj v Namíbii, Botswane, Zambii a Zimbabwe.
4. Na začiatku 19. storočia prvé školy, ktoré začali používať afrikánčinu na výučbu, boli moslimské školy malajských prisťahovalcov. A preto sú prvé afrikánske texty dokonca zapísané v arabskom písme.
5. Afrikánčina sa v písanej forme v latinke začala objavovať až okolo roku 1850, keď začali vychádzať prvé tlačené noviny v tomto jazyku.
6. Človek, ktorý ovláda afrikánčinu, dokáže bez väčších problémov porozumieť holandčine. Naopak, Holanďan má niekedy problém porozumieť afrikánskemu textu.
7. Slovnú zásobu súčasnej podoby afrikánčiny ovplyvnili najmä malajčina, francúzština, nemčina, angličtina, xhoština a africké kojsanské jazyky.
8. V afrikánčine sa časom zjednodušili niektoré gramatické javy, ktoré si ostatné germánske jazyky stále zachovávajú. Afrikánčina nepozná rody podstatných mien, nemení slovesný tvar v závislosti od osoby podmetu a taktiež nepoužíva gramatické pády.
9. Názov známej značky športového oblečenia a tenisiek Reebok pochádza z afrikánčiny a v preklade znamená antilopa alebo gazela.
10. Medzi verejne známe osoby, ktoré ovládajú viac či menej dobre afrikánčinu, patrí herečka Charlize Theron, herečka Rebel Wilson, modelka Candice Swanepoel či vynálezca Elon Musk.
Ak ťa zaujal tento článok, ďalšie podobné lingvistické články nájdeš TU