S účinnosťou od 1. mája nadobúda zákon o ochrane svedka nový rozmer. Jeho cieľom je efektívnejšie a kvalitnejšie zabezpečiť ochranu svedkov, rozširujúc okruh trestných činov, pri ktorých je možné svedka zaradiť do programu ochrany. Tento zákon nahrádza staršiu právnu úpravu z roku 1998, informuje TASR.
Ministerstvo vnútra SR vysvetľuje, že inštitút ochrany svedka je kľúčovým nástrojom v boji proti najzávažnejšej kriminalite. Poskytuje najvyššiu úroveň ochrany, ktorú štát garantuje, a to v prípade, keď nie je možné zabezpečiť bezpečnosť svedka iným spôsobom, ako stanovuje Trestný poriadok.
Nový zákon definuje, kto je ohrozeným a chráneným svedkom. „Ohrozeným svedkom je svedok, u ktorého po poskytnutí výpovede alebo dôkazu v prípade vymedzených trestných činov vzniká dôvodná obava ohrozenia jeho života alebo zdravia. Ohrozený svedok sa po splnení zákonných kritérií stáva chráneným svedkom, pomoc a ochranu mu poskytuje príslušný útvar Policajného zboru v rámci tzv. programu ochrany,“ priblížilo Ministerstvo vnútra SR.
Do programu ochrany budú zaradení svedkovia, ktorí sú v ohrození života alebo zdravia a sú súčasťou trestného konania týkajúceho sa obzvlášť závažných zločinov, terorizmu alebo zločinov spáchaných organizovanými skupinami.

Nová legislatíva prináša aj povinnosti pre chránených svedkov. Porušením týchto povinností by mohli ohroziť nielen svoj život, ale aj bezpečnosť tých, ktorí ich chránia. Zákon zároveň upravuje vykonávanie programu ochrany počas väzby, trestu odňatia slobody a ďalších fáz konania.
Zmena sa týka aj funkcie riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorého mandát sa po uplynutí funkčného obdobia skončí až po voľbe nového riaditeľa v parlamente. Tento krok má zabezpečiť stabilitu a efektívnosť NBÚ.