Vo Vatikáne pokračujú v piatok intenzívne prípravy na blížiace sa konkláve, ktoré určí nástupcu zosnulého pápeža Františka. Vatikánski hasiči už úspešne nainštalovali tradičný komín na streche Sixtínskej kaplnky, ktorý bude slúžiť ako historický signalizačný prostriedok oznamujúci výsledok voľby. Prostredníctvom tohto komína bude svetu vyslaný farebne rozlíšený dym – biely alebo čierny – signalizujúci, či kardináli dospeli k rozhodnutiu o novom pontifikovi.
Konkláve, táto starobylá tradícia voľby hlavy katolíckej cirkvi, oficiálne začne v stredu 7. mája. Kardináli budú komunikovať s čakajúcim svetom prostredníctvom dymového signálu z piecky, v ktorej budú pálené hlasovacie lístky s presne určenými chemickými prísadami ovplyvňujúcimi výslednú farbu dymu.
Chémia za tradičnými dymovými signálmi
Fascinujúcim aspektom tejto tradície je precízne chemické zloženie prísad určujúcich farbu dymu. V prípade, že voľba nepovedie k zvoleniu nového pápeža, hlasovacie lístky sa zmiešajú s chloristanom draselným, antracénom a sírou, čo produkuje charakteristický čierny dym. Naopak, úspešná voľba nového pápeža sa oznámi bielym dymom, ktorý vzniká zmiešaním hlasovacích lístkov s chlorečnanom draselným, laktózou a chloroformovou živicou.

Hlasovací proces má presne stanovený harmonogram. V prvý deň konkláve prebehne len jedno kolo hlasovania. V nasledujúcich dňoch budú kardináli oznamovať výsledky dvakrát denne – výsledky budú zverejňované vždy dopoludnia a popoludní po každých dvoch kolách voľby.
Hoci teoreticky sa pápežom môže stať ktorýkoľvek pokrstený katolík, v praxi je nový pontifik takmer vždy vybraný spomedzi kardinálov. Právo voliť má každý kardinál, ktorý v čase úmrtia predchádzajúceho pápeža nedovŕšil 80 rokov. Na úspešné zvolenie nového pápeža je potrebné získať dvojtretinovú väčšinu hlasujúcich kardinálov.