Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.5.2025
sk
Florián
cz
Květoslav

Sovietska sonda z roku 1972 sa rúti k Zemi. Má pol tony a nikto nevie, kam dopadne

Kozmická ruská ruleta.


V priebehu prvej polovice mája 2025 očakávajú vedci dopad sovietskej vesmírnej sondy Kosmos 482 na zemský povrch. Táto poltonová konštrukcia, vypustená v roku 1972 s cieľom preskúmať Venušu, zostala po poruche rakety uväznená na obežnej dráhe Zeme. Väčšina jej trosiek dopadla na našu planétu už v priebehu nasledujúceho desaťročia, no pristávacia kapsula – guľovitý objekt s priemerom približne jeden meter – krúži okolo Zeme už neuveriteľných 53 rokov po vysoko eliptickej dráhe, pričom postupne klesá.

Odborníci v súčasnosti nedokážu presne určiť miesto ani čas dopadu sondy. Rovnako zostáva nejasné, aká časť z kovového telesa zhorí pri prelete hustými vrstvami atmosféry.

Holandský vedec Marco Langbroek z Technickej univerzity v Delfte predpokladá, že sonda vstúpi do hustých vrstiev atmosféry okolo 10. mája. Ak by zostala neporušená, mohla by dosiahnuť rýchlosť približne 242 km/h.

„Hoci to nie je bez rizika, nemali by sme sa ani príliš obávať,“ uviedol Langbroek pre agentúru AP. „Objekt je relatívne malý a aj keď sa nerozpadne, riziko je podobné ako pri náhodnom páde meteoritu, ktorých sa každý rok stane niekoľko. Vyššie riziko má zásah blesku. Ale nedá sa to úplne vylúčiť,“ dodal.

Shutterstock

Šance na prežitie atmosférického vstupu

Odborníci zvažujú možnosť, že kapsula prežije návrat na Zem. Jej konštrukcia bola navrhnutá tak, aby vydržala zostup cez agresívnu atmosféru Venuše, čo zvyšuje šance na prežitie. Langbroek však poznamenáva, že padákový systém sondy po toľkých rokoch pravdepodobne už nebude funkčný.

Jonathan McDowell z amerického Harvard-Smithsonovského centra pre astrofyziku sa domnieva, že najlepší scenár by bol, keby tepelný štít sondy zlyhal, čím by sa zabezpečilo, že sonda zhorí počas preletu atmosférou. „Ak vydrží, vstúpi späť neporušená a z neba spadne poltonový kovový predmet,“ varuje.

Podľa doterajších výpočtov sa kozmická loď môže vrátiť na Zem kdekoľvek medzi 51,7 stupňami severnej a južnej zemepisnej šírky. Vzhľadom na to, že väčšinu zemského povrchu pokrýva voda, Langbroek konštatuje, že „je veľká šanca, že skončí v nejakom oceáne.“

Mohlo by ťa zaujímať:

Trump sa pasoval za nového pápeža. Jeho AI výtvor pobúril (nielen) katolíkov


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.