Bývalý zamestnanec Vatikánu, ktorý v minulosti správne predpovedal nástup a meno pápeža Benedikta XVI., teraz odhalil svoju predpoveď o nástupcovi zosnulého pápeža Františka. Charles Collins, ktorý pôsobil vo Vatikánskom rozhlase v rokoch 2001 až 2017, sa vyjadril, kto by mohol byť novým pápežom. O téme informoval portál Daily Star.
Prečo práve Pizzaballa?
Collins, vedúci katolíckeho spravodajského portálu Crux, považuje za najpravdepodobnejšieho kandidáta talianskeho kardinála Pierbattistu Pizzaballu. Zároveň naznačil, že pre tohto kardinála by bolo prirodzené zvoliť si meno František II.
„Myslím si, že najpravdepodobnejším kandidátom je kardinál Pierbattista Pizzaballa z troch hlavných dôvodov,“ uviedol Collins. „Po prvé, je Talian. Po druhé, nezapadá ani do liberálnej, ani do konzervatívnej školy. Zastáva tradičné katolícke názory, no nehrá politické hry. A po tretie, pôsobí vo Svätej zemi, v Jeruzaleme. Chápe, v akej neistej situácii žijú katolíci v mnohých častiach sveta.“
Zaujímavá je jeho poznámka o voľbe mena: „Domnievam sa, že by si mal zvoliť meno František II., a to nie z dôvodu podpory pápeža Františka, ale pretože je františkánskym mníchom. Ak by si po pápežovi Františkovi nezvolil toto meno, bolo by to považované za urážku jeho rehoľného rádu,“ vysvetlil Collins.

Zákulisie pápežských volieb
Collins zároveň odhalil, že konkláve, ktoré sa začne 7. mája, bude poznačené napätím medzi rôznymi frakciami kardinálov. „V zákulisí už roky prebiehajú diskusie o možných nástupcoch. Aj keď pápež František zomrel vo veku 88 rokov, rozhovory o jeho potenciálnom nástupcovi sa pravdepodobne začali už keď mal 80 rokov,“ poznamenal.
Bývalý vatikánsky pracovník tiež priblížil priebeh hlasovania: „Prvý večer bude len jedno hlasovanie, keď každý bude hlasovať za svojich favoritov. Skutočné rozhodujúce hlasovanie príde na druhý deň, keď sa ukáže, kto sú hlavní kandidáti. Ak v treťom hlasovaní niekto získa nadpolovičnú väčšinu, vo štvrtom hlasovaní bude formálne zvolený za nového pápeža.“
Collins identifikoval štyri hlavné skupiny medzi kardinálmi – konzervatívcov, progresívcov, kardinálov z rozvojových krajín a Talianov. „Momentálne sa snažia získať podporu od iných frakcií pre svojich kandidátov, no keď sa začne konkláve, všetky tieto zákulisné aktivity sa zastavia,“ uzavrel.