Aj kinematografia dokáže určovať dianie na svete a jej najväčšou zbraňou v tomto smere sú filmové fenomény. Tie sa objavujú približne raz za desať rokov a vždy so sebou stiahnu takmer celý svet. Hovoríme o filmových udalostiach, ktoré do kín nalákali milióny divákov a zarobili také veľké peniaze, aké obyčajný človek nezarobí ani za celý život. Zároveň však spôsobili kultúrne šialenstvo, ktoré nemalo hranice len na internete.
Gigantické davy pred kinami, kostýmy, memečka, virálne videá, konšpirácie a mnoho ďalších vecí, ktoré človeka jednoducho chytili za srdce, no aj za peňaženku. Obrovské pukance a zárobky boli zaručené. V tomto článku sa pozrieme na 9 takýchto fenoménov, ktoré istým spôsobom zmenili kinematografiu a zároveň aj svet.
Barbenheimer
A začneme jedným z najväčších kultúrnych fenoménov posledných rokov, zjednocujúcim dva filmy, ktoré by spolu nemali vôbec fungovať. A práve preto fungujú. Oppenheimer od Christophera Nolana a Barbie od Grety Gerwig vzali Hollywood i celý svet do jednej veľkej parády. Do kín vstúpili v roku 2023 a spoločne zarobili 2,4 miliardy dolárov. Ako sa to tejto dvojici podarilo?
Nuž, ľudia začali chodiť na dvojitú filmovú dávku. Pozerali teda oba filmy za sebou, kupovali si pukance, obliekali sa do ružova i čierna, kombinovali temný a rozkošný štýl dvoch filmov, a tak inšpirovali ďalších a ďalších na to, aby robili to isté. Zanedlho sa obeťou tohto fenoménu stali aj sociálne siete, a na niečo podobné si budeme musieť ešte dlho počkať.
Niektorí dokonca hovoria, že Barbenheimer zachránil Hollywood, keďže tržby drasticky klesali a filmové štúdiá sa nachádzali vo veľkom štrajku. Veci nevyzerali vôbec dobre, až dokým neprišiel Barbenheimer, ktorý veľkú mašinériu na zábavu a peniaze poriadne naštartoval.
Avatar
Avatar z roku 2009 od Jamesa Camerona je jedným z tých filmov, ktoré možno ľudí až tak nezaujali svojím dejom, avšak spravili dieru do sveta vďaka svojim posunom v technológiách. Išlo o jeden z prvých filmov, ktoré používali CGI naplno a zároveň vyzerali kompletne realisticky. Film si získal titul najlepšie zarábajúceho filmu všetkých čias až dvakrát! Prvýkrát to bolo po jeho vydaní, druhýkrát po jeho opätovnom uvedení do kín v roku 2021. Vtedy z trónu zosadil film Avengers: Endgame.
Čo bolo na Avatarovi fenomenálne? Použitie 3D technológie, CGI, ale aj meno Jamesa Camerona, ktorý mal nad filmom plnú kreatívnu kontrolu a ešte k tomu to všetko prepojil s ekologickými témami a sci-fi žánrom. Ľudia sa do kín hrnuli vo vlnách a ani Slovensko sa šialenstvu z planéty Pandora nevyhlo.
Avengers: Endgame
Marvel Cinematic Universe bol v roku 2019 na svojom absolútnom vrchole. Desiatka rokov opatrného budovania a chystania charakterov a príbehových línií mala vyvrcholiť v jednom finálnom veľkolepom filme Avengers: Endgame. Už film Avengers: Infinity War z roku 2018 vytvoril obrovské kultúrne vlny po tom, ako sa hrdinovia filmu prvýkrát stretli s totálnou porážkou a zloduch filmu zvíťazil. Návrat komiksových hrdinov bol teda znásobený aj očakávaným „comebackom“.
A ten „comeback“ aj prišiel. Endgame sa stal druhým najlepšie zarábajúcim filmom v histórii filmu a na chvíľu si udržal aj prvenstvo. Ľudia šaleli a do kín sa chodilo vo veľkom. Všetci rozprávali o tom, čo sa potenciálne stane a ako to celé dopadne. Marvel ovládol celý svet a teraz sa vyčkáva, či to dokáže znova.
Jurassic Park
Ďalšia snímka, ktorá spôsobila celosvetový ošiaľ a zanechala za sebou obrovskú stopu, je Jurassic Park z roku 1993. Steven Spielberg vtedy natočil film, ktorý oživil záujem ľudí o dinosaury, posunul technologické možnosti CGI, ale aj animatroniky a vytvoril obrovskú sériu filmov o dinosauroch, ktorá si svoj život žije doteraz. Hračky, oblečenia, komiksy, knihy, všetko sa zrazu zaujímalo o dinosaury.
Prvý film je dodnes zatavený do pop kultúrneho podhubia našich myslí, a ak existuje človek, ktorý nevidel prvý Jurassic Park, možno akoby sčasti ani neexistoval.

Harry Potter
Po celom svete zbožňovaná filmová séria Harry Potter sa v kinách prvýkrát objavila v roku 2001 a svoju púť skončila v roku 2011, keď sa fanúšikovia dočkali poslednej časti: Harry Potter and the Deathly Hallows 2. Mnohí ľudia s týmito filmami vyrastali, a tak boli ich očakávania na najvyššom bode, ako sa dá predstaviť. Posledná časť zarobila 1,4 miliardy dolárov a premietalo sa aj v noci, pretože ľudia stáli pred kinami, akoby sa podávali záchranné balíčky počas vojny.
Fanúšikovia sa obliekali do kostýmov, konali sa diskotéky v štýle Rokfortu a na internete kolovali nekonečné diskusie o tom, čo sa vo filme stane. Po jeho premiére sa zas ľudia lúčili s milovanou sériou všade, kde sa dalo. Táto séria dokopy zarobila približne 7,7 miliardy dolárov.

Pokračovanie článku nájdeš ďalšej strane