Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 28.5.2025
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam
Zdroj: ©Warner Bros. / MovieStillsDb

Herec proti režisérovi, režisér proti štúdiu. 10 príbehov o tom, ako sa z natáčania ikonických filmov stala vojnová zóna

Aj tie najlepšie filmy za sebou skrývajú kopu kontroverzie a hádok.

Človek by ľahko mohol prepadnúť prekvapeniu z toho, koľko kontroverzie sa odohralo v zákulisí natáčania legendárnych a zbožňovaných filmov. V tomto článku ti predstavíme 10 príbehov, ktoré definovali kultové snímky a predviedli odvrátenú stránku filmových tvorcov v plnej paráde. Nájdeš tu Jamesa Camerona, Davida Finchera, no aj jedného z najdémonickejších hercov všetkých čias. Filmové konflikty, sem s nimi!

Netreba sa však obávať! Čím viac konfliktov, tým lepší film, nie? Niektoré z týchto príbehov túto teóriu jasne dokazujú, a vyzerá to tak, že ak režisér prežije nával konfrontácií zo strany hercov, štábu a filmových štúdií, tak má jeho dielo väčšiu šancu stať sa legendárnym.

Aliens

Snímka Aliens z roku 1986 patrí medzi tie najlepšie akčné filmy, sci-fi filmy a sequely všetkých čias. Ikonická séria o tmavých parazitických mimozemšťanoch by bez režiséra Jamesa Camerona nebola taká prominentná, ako je dnes. Do britských ateliérov Pinewood prišiel ako mladý, talentovaný a hlavne náročný tvorca. V Amerike si ľudia naňho už ako-tak zvykli, no v Anglicku nie. Tu mu najväčšiu prekážku nerobili peniaze, ale samotný štáb. Ten sa skladal z postarších profesionálov, ktorí v ňom nevideli nič iné, len arogantného mladíka.

Cameron od svojho značne staršieho štábu vyžadoval neustále nadčasy, dokonalú presnosť a hlavne nulové prestávky. Tie sa v Anglicku označovali za „tea breaks“. Jedného dňa sa po ateliéri, v ktorom práve točili, prechádzala takzvaná „tea lady“ – dáma s vozíkom plným čaju a sušienok. Rozzúrený Cameron po nej vyskočil a poslal ju preč s tým, nech sa už nikdy nevracia. Angličania jeho výbuch pokladali za kultúrnu urážku.

Twentieth Century Fox / MovieStillsDb

Cameron však okrem toho ešte vyhodil svojho asistenta, povadil sa s hlavným kameramanom a nakoniec musel na natáčanie pozvať ľudí z Ameriky, aby mu pomohli film dokončiť. Snímka sa kvôli týmto konfliktom dostávala do stále väčších a väčších problémov, no eventuálne ju dokončili.

Fitzcarraldo

O filme z roku 1982 sme ti na EMEFKA napísali už niekoľko článkov. Konkrétne ide vždy o herca s menom Klaus Kinski, ktorý sa do histórie filmu zapísal ako jeden z najhorších spolupracovníkov, akých si ktokoľvek mohol vymyslieť. Fitzcarraldo rozpráva príbeh muža, ktorý chce do peruánskeho pralesa priniesť operu. Rozhodne sa to urobiť prostredníctvom lode. Tú sa s pomocou miestnych domorodcov pokúša vytiahnuť na horu a spustiť ju na jej druhú stranu – čím by skrátil svoju cestu a úspešne priviedol operu do divočiny.

Príbeh natáčania filmu akoby zrkadlil to, čo sa odohrávalo v realite. Režisér Werner Herzog si skutočne na pomoc povolal skupiny domorodcov, a keď sa veci začali hýbať správnym smerom, vtedy Kinski vybuchol. Jeho vulgárne a neraz brutálne výlevy predstavovali pre štáb obrovskú skúšku trpezlivosti. V priloženom videu sa dá okúsiť malá ochutnávka toho, ako to na pľaci niekedy vyzeralo aj niekoľko dní za sebou.

Shining

Ak hovoríme o ikonických filmoch, tak hororom tejto kategórie rozhodne vládne Shining Stanleyho Kubricka z roku 1980. Legendárna adaptácia rovnomenného románu z dielne Stephena Kinga si naprieč rokmi zaslúžila renomé jedného z najlepších hororov všetkých čias. Stálo to však dosť veľa psychickej i fyzickej námahy. Veľmi veľa. Kubrick bol známy svojimi netradičnými a neraz kontroverznými metódami, kvôli ktorým sa herci jeho filmov museli vydať do nepríjemných miest.

Mohlo by ťa zaujímať:

Film ako maľovaný obraz. 10 vizuálne premyslených filmov, ktoré sú pastvou pre oči

Najvýraznejším prípadom bola herečka Shelley Duvall, ku ktorej sa Kubrick počas natáčania filmu Shining správal tak, ako sa k nej správal samotný strašidelný hotel. K ostatným členom štábu bol profesionálny, dochvíľny, avšak so Shelley sa vôbec „nebabral“. Izoloval ju od štábu a správal sa k nej, akoby bola iba ľudským odpadom. Bola kvôli tomu neustále chorá, nervózna, vypadávali jej vlasy, no v neskorších častiach svojho života na túto skúsenosť spomínala v dobrom.

Man on the Moon

Miloš Forman bol českým režisérom, ktorý prerazil vo veľkom svete a ako jeden z mála tvorcov československej novej vlny sa usadil v Amerike. Tam začal natáčať božské filmy ako Amadeus, One Flew Over a Cuckoo’s Nest a Man on the Moon z roku 1999. V tom sledujeme život kontroverzného komedianta Andyho Kaufmana v podaní Jima Carreyho. Problémy a konflikty na natáčaní pochádzali práve z Carreyho posadnutosti touto postavou. Vžil sa do nej tak, že s ním už nebola rozumná reč.

Niekoľko mesiacov sa vydával iba za Kaufmana, kvôli čomu sa s ním nedalo baviť o dôležitých filmárskych a životných témach. Počas „hrania“ urážal celý štáb, robil si z nich srandu a párkrát ho prišla na pľac navštíviť aj jeho vlastná rodina, pred ktorou hral Kaufmana – alebo jeho alter ego Tonyho Cliftona. Chaos spomalil celé natáčanie filmu, no nakoniec ide o jeden z najlepších hereckých výkonov v Carreyho kariére.

Universal Pictures / MovieStillsDb

The Island of Dr. Moreau

A prichádzame k jednému z najviac apokalyptických priebehov filmovej produkcie v histórii kinematografie. The Island of Dr. Moreau z roku 1996 si prešiel hrôzami, aké by žiadny filmár zažiť nechcel. Val Kilmer, ktorý mal hrať jednu z popredných postáv, sa na natáčanie dostavil po tom, ako si prešiel náročným rozvodom.

Chcel dostať menšiu postavu, a štúdio mu ju aj dalo. Svoje pôsobenie vo filme však neznášal, tak ako väčšina štábu. Režisér Richard Stanley bol z projektu vyhodený iba pár dní po začatí natáčania kvôli tomu, že sa pohádal so štúdiom. Film okrem toho zápasil aj s rozpočtovými problémami. Marlon Brando, predstaviteľ titulného doktora, sa odmietal naučiť svoje repliky a neustále vyžadoval, aby sa scenár kompletne prepísal.

New Line Cinema / MovieStillsDb

Najväčšou katastrofou však bolo, že Kilmer odmietal spolupracovať. Podľa rôznych zdrojov sa neustále hádal s kýmkoľvek, kto sa mu postavil do cesty. Jednému kameramanovi vraj popálil tvár, vysmieval sa režisérovi i štúdiu za to, aký odporný film vytvárajú, a tu sa to nekončí. Ako sme už naznačili, Richard Stanley, pôvodný režisér filmu, sa po pár dňoch od svojej výpovede vrátil späť na pľac, prezliekol sa za jedného z komparzistov a pozoroval zblízka to, čo mal kedysi v rukách.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Zakúpené články

Zatiaľ nemáš zakúpený žiadny článok

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.