Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Nie každému kultovému filmu sa podarilo bodovať hneď po premiére. Viacero z nich muselo narážať na odpor divákov aj kritikov a prehryznúť mimoriadne negatívne recenzie. Týka sa to aj snímok, ktoré dnes považujeme za výborné a legendárne.

Svoj status si ale museli vybojovať pomaly, krvopotne a často to trvalo mnoho rokov či rovno dekády. Napokon sa ale aj týmto filmom a režisérom dostalo uznania. Jeden článok o podobných tituloch sme ti už priniesli, teraz ti ponúkame ďalšiu desiatku filmov, pri ktorých trvalo dlhší čas, než získali status klasík a skvelých filmov.

1. Láska nebeská

Britská snímka Láska nebeská od Richarda Curtisa patrí k obľúbeným a kultovým vianočným komédiám. Faktom ale je, že najmä v Amerike sa jej u kritikov nedarilo príliš dobre. Tí síce uznávali, že je to solídna nenáročná zábava, avšak na ich vkus bola až príliš sentimentálna. Kritizovali aj viaceré sporné prvky v scenári a celkové posolstvo, ktoré sa zdalo byť plytké. Výhrady smerovali aj k prepálenej dĺžke.

V domovskej Británii však snímka bodovala oveľa viac a čo sa týka tržieb, stala sa celosvetovým hitom. Diváci si ju zamilovali a stala sa neoddeliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. S odstupom času boli aj kritické súdy miernejšie, niektorí kritici ale svoj negatívny názor nezmenili. Láska nebeská si odniesla nomináciu na Zlatý glóbus v kategórii najlepší muzikál alebo komédia.

2. Vec

Sci-fi horor Vec natočil John Carpenter podľa novely Johna W. Campbella Jr. Snímka to mala dosť ťažké. Kritici ju totiž priam roztrhali v zuboch. Označili ju za „totálny odpad“ a „nudný blábol“ s príliš prehnaným násilím. Samotný príbeh potom recenzenti označili ako „nudný“ a film bol podľa nich príliš pomalý, béčkový a snaha o napätie väčšinou zlyhávala. Aby toho nebolo málo, Vec vybuchla aj po finančnej stránke. Zdalo sa, že nad filmom sa definitívne zavrie voda a zabudne sa naň.

Ale to sa nestalo. Ako plynuli roky, začala byť Carpenterova snímka vnímaná ako nedocenené hororové majstrovské dielo, ktoré bodovalo svojou nekompromisnosťou a depresívnou atmosférou. Práve tieto prvky ale zrejme spôsobili výrazný nezáujem až nenávisť kritikov v čase premiéry. Dnes film patrí do zlatého fondu žánru a dočkal sa mnohých zasvätených analýz a pochvalných recenzií.

3. Jumanji

Fantasy komédia Jumanji od Joea Johnstona vznikla podľa populárnej detskej knižky Chrisa Van Allsburga. Ani to jej ale príliš nepomohlo a po premiére sa vynorilo plno recenzií, ktoré boli voči snímke skôr chladné, prípadne rovno negatívne naladené. Kritikom sa nepozdával príbeh, ktorý podľa nich príliš nedržal pohromade, ako aj príliš veľký dôraz na digitálne triky.

Diváci však boli spokojní, čo sa odrazilo aj na slušných tržbách. Film sa dočkal tiež animovaného seriálového spin-offu, filmového spin-offu Zathura: Vesmírne dobrodružstvo a nedávno tiež dvoch sequelov Jumanji: Vitajte v džungli a Jumanji: Ďalší level. Dnes je Johnstonova snímka vnímaná ako ideálna rodinná zábava, umiestnila sa aj v rebríčku najlepších rodinných filmov všetkých čias.

4. Big Lebowski

Čierna krimi komédia Big Lebowski vznikla pod režisérskym dohľadom kultových bratov Coenovcov. Snímka sa v čase premiéry dočkala skôr priemerných reakcií. Kritika smerovala na rozháraný scenár, nič moc dialógy a fakt, že film pôsobil, akoby bol ušitý horúcou ihlou. S odstupom času sa filmu ale dostalo veľkého uznania a vlastne všetko, čo sa predtým kritizovalo, sa neskôr chválilo.

Od skvelých a absurdných postáv cez originálny scenár a režisérske nápady až po soundtrack. Snímka sa stala kultom a je považovaná za jeden z najlepších filmov od Coenovcov. Hlavný hrdina Dude (Jeff Bridges) a jeho životný štýl dokonca inšpiroval celé filozofické hnutie s názvom dudeizmus.

5. Vertigo

Psychologický triler Vertigo patrí k overeným klasikám z dielne Alfreda Hitchcocka. Dnes sa však zdá pomerne neuveriteľné, že tento výborný film to svojho času od kritikov schytával z každej strany. Niežeby boli všetky recenzie vyslovene zdrvujúce, ale Hitchcockovu snímku prijali chladne. Síce uznávali režisérovu zručnosť, ale príbeh sa im zdal nezaujímavý, film bol podľa nich príliš dlhý a zmätený. Dokonca aj recenzenti, ktorí napísali pozitívne kritiky, sa nezabudli zmieniť, že film má veľké rezervy. Snímka navyše vyhorela aj po finančnej stránke.

Neskôr sa však prístup k nej začal meniť a Vertigo začalo byť označované za majstrovské dielo s mrazivou atmosférou, perfektnými hercami a prepracovaným scenárom, ktorý nejde divákovi prvoplánovo naproti. Dnes sa pravidelne objavuje v rebríčkoch najlepších filmov všetkých čias a je hodnotený ako jeden z vrcholov Alfreda Hitchcocka.

6. Vianočný príbeh

Rodinná komédia Vianočný príbeh od Boba Clarka u nás nie je masovo známa, v Spojených štátoch sa však teší kultovému statusu. Cesta k nemu ale rozhodne nebola jednoduchá. Vianočný príbeh bol nenápadný film, ktorý kritikom často ani nestál za pozornosť. Dokázal síce relatívne slušne zarobiť, ale recenzenti sa sťažovali na fakt, že pôsobí skôr ako sitcom a jeho postavy ako karikatúry.

Humor podľa nich tiež nebol vždy funkčný. Keď ale Vianočný príbeh uviedli v televízii, veľmi rýchlo si začal získavať oddaných divákov. Objavili sa tiež nové recenzie, ktoré boli výrazne pozitívne a snímku hodnotili ako jeden z najlepších filmov roku 1983. Dnes je pravidelne zaraďovaný do rebríčkov najlepších rodinných či vianočných filmov všetkých čias.

7. Hviezdna pechota

Akčné sci-fi Hviezdna pechota natočil Paul Verhoeven a možno sa ti to zdá zvláštne, ale v čase premiéry snímka pozbierala výhradne negatívne recenzie. Kritici síce uznávali, že snímka je dobre natočená, ale herecké výkony boli podľa nich drevené, film až príliš násilný a príbeh plytký. Snímke sa však podarilo odniesť si aspoň nomináciu na Oscara za najlepšie triky.

Po niekoľkých rokoch sa ale kritici na Hviezdnu pechotu pozreli z iného uhla a usúdili, že snímka je hlavne satirou na vojenskú mašinériu, ktorej humor nebol v čase premiéry pochopený. S odstupom sa tak dočkala uznania, kultového statusu, ako aj niekoľkých (viac-menej napospol mizerných) sequelov.

8. Barry Lyndon

Kultový režisér Stanley Kubrick počas svojej kariéry mnohokrát bojoval s nepochopením kritikov aj divákov. Viaceré jeho filmy tak boli docenené až roky po premiére. Inak to nebolo ani v prípade historickej fresky Barry Lyndon. Adaptácia románu Williama M. Thackerayho nebola nijako zvlášť finančne úspešná a kritiky boli tiež rezervované. Uznali síce výbornú technickú stránku, ale sťažovali sa na málo emócií a typicky kubrickovský chlad. Mnohým tiež prekážalo pomalé tempo a scenáristická prázdnota.

Napriek tomu si odniesla sedem nominácií na Oscara, pričom zvíťazila v štyroch kategóriách. Až s odstupom mnohých rokov sa názor na film začal meniť. Emocionálny odstup bol vnímaný ako umelecký zámer, ktorým Kubrick dokonale vystihol cynizmus, ale aj iróniu ľudského života. Snímka si odniesla tiež pochvalu za úchvatnú audiovizuálnu stránku a bola označená ako jeden z najlepších filmov všetkých čias.

9. Život je krásny

Kultovú vianočnú komédiu Život je krásny natočil Frank Capra. Dnes je považovaná za jeden z najlepších filmov histórie, ale ešte krátko po premiére to tak ani v najmenšom nepôsobilo. Snímka bola totiž finančným sklamaním a schytala skôr rozpačité či negatívne kritiky. Zopár pozitívnych recenzií sa síce našlo, ale boli to skôr kvapky vody na púšti. Herecké výkony síce boli chválené, ale inak padali sťažnosti na slabý scenár a prílišnú presladenosť a sentimentálnosť.

Prístup ku Caprovej snímke sa začal meniť až tri dekády po premiére a dnes je považovaná za nesmrteľnú klasiku. Chváli sa jej skvelý humor, prepracovaný scenár a postavy a magická atmosféra. Kritici sa zhodli, že film do istej miery predbehol svoju dobu a položil základ pre všetky vianočné filmy, ktoré prišli po ňom.

10. Horizont udalostí

Pozoruhodný sci-fi horor Horizont udalostí natočil Paul W. S. Anderson a problémy s ním nastali už pri samotnom nakrúcaní. Režisérovi do práce až príliš kecalo štúdio, snímka bola zostrihaná narýchlo a Anderson bol nútený urobiť viacero ústupkov, aby výsledok nebol taký brutálny. Horizont udalostí si tak odniesol zdrvujúce kritiky a finančne prakticky vybuchol. Kritici sa sťažovali na nedotiahnutý a zmätený scenár či nezodpovedané otázky v príbehu. Ale našli by sme aj recenzie, ktoré filmu priznávali kredit za temnú atmosféru a mimoriadne znepokojivé výjavy.

Neskôr sa Horizontu udalostí dostalo satisfakcie a medzi divákmi si našiel oddanú skupinu priaznivcov. Kritici boli vo svojich záveroch tiež ústretovejší a film chválili ako mimoriadne funkčný a desivý horor. Podotkli tiež, že je škoda, že Anderson nedostal príležitosť dokončiť film podľa svojich predstáv. Istú dobu žila nádej, že by sa diváci dočkali rozšírenej verzie s vystrihanou stopážou, ale potom vyšlo najavo, že tieto scény sa stratili, prípadne boli zničené.

 

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.