Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 12.5.2025
sk
Pankrác
cz
Pankrác

Touto divnou činnosťou dokážeš aktivovať „superschopnosť“ mozgu. Znie to šialene, ale funguje to

Poklepkávanie prstami môže zlepšiť naše počúvanie v hlučnom prostredí.


Francúzski vedci z Univerzity Aix-Marseille nedávno odhalili prekvapivý spôsob, ako si zlepšiť schopnosť porozumieť reči v hlučnom prostredí. Urobíš to jednoducho rytmickým poklepávaním prstom. Štúdia publikovaná v časopise Proceedings of the Royal Society B ponúka fascinujúci pohľad na prepojenie motorických funkcií a sluchového vnímania. Téme sa venoval portál New Atlas.

Ako rytmus ovplyvňuje naše vnímanie reči

Výskumníci zistili, že poklepávanie prstom v stredne rýchlom tempe – približne dva údery za sekundu – dokáže výrazne zlepšiť našu schopnosť rozoznávať slová v hlučnom prostredí, ako sú rušné kaviarne či párty. Tento rytmus, približne 1,8 Hz, zodpovedá prirodzenému tempu reči a pomáha mozgu „naladiť sa“ na rozpoznávanie slov.

„Motorický systém dokáže spracovávať časové informácie a rytmický pohyb počas počúvania môže zlepšiť sluchové spracovanie,“ uvádzajú vedci v štúdii. V sérii troch experimentov sa ukázalo, že tento efekt sa prenáša aj na spracovanie reči.

Shutterstock

Fyzická aktivita je kľúčová

Zaujímavým zistením je, že samotné počúvanie rytmu bez fyzickej aktivity nemalo významný vplyv na zlepšenie porozumenia. Rozhodujúce bolo práve aktívne zapojenie sa do rytmického pohybu poklepávaním prstom.

Preukázalo sa však, že aj vyslovenie nesúvisiaceho slova pred počúvaním pomohlo účastníkom lepšie vnímať následný rečový vstup zahltený hlukom.

Hoci štúdia má svoje obmedzenia – zahŕňala len mladých francúzsky hovoriacich dospelých bez neurologických porúch – jej zistenia otvárajú dvere ďalšiemu výskumu s potenciálnym využitím v oblasti vzdelávania a rehabilitácie. Mohla by byť obzvlášť prínosná pre osoby, ktoré majú problém s filtrovaním rušivých zvukov, napríklad ľudí s poruchou sluchu alebo ADHD.

Si mentálne prestimulovaný? Prejavuje sa to týmito znakmi, možno niektoré máš aj ty

Mohlo by ťa zaujímať:

Chronická únava aj tráviace ťažkosti. Takto ti mozog dáva najavo, že si mentálne prestimulovaný


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.